ЗНАТЕ ЛИ КО ЈЕ МИРКО КАМЕЊАШЕВИЋ? Е, Дејан је његов син, преживео пакао рата и увео Дубаи у АБА лигу
ДУБАИ креће у освајање кошаркашких висина. Први корак је направљен уласком у АБА лигу, а следећи изазови су излазак на европску сцену, највероватније преко Еврокупа до Евролиге.
Нема сумње да ће у Азији нићи кошаркашки гигант, а за сада главне заслуге иду у руке Ђорђа Ђоковића и Дејана Камењашевића. Момака са популарним презименима. О брату најбољег тенисера света је већ све испричано, али многе је занимало ко је Дејан Камењашевић.
Старији љубитељи спорта неће морати дуго да размишљају, када кажемо име његовог оца, а то је легендарни спортски коментатор Мирко Камењашевић. Наиме, чувени коментатор са утакмица у Сарајеву није имао ручну, у етар је изговарао са доста емоције и темперамента све што је мислио. И то га је коштало честих суспензија. Мало мало па је био ућуткан од стране надређених због свог дугог језика.
Злобници би рекли да је више времена провео под суспензијом него на послу.
- Вахидин Мусемић у изгледној шанси и ништааа... али опет Мусемић долази до лопте, ударац и голман брани, лопта се одбија до Мусемића који упућује снажан ударац левом ногом... пречкаа, Мусемић овај пут главом и опет је промашио ј..о му ја матер смотану - само су неки били од коментара Мирка Камењашевића, који се почетком 90-их година прошлог века се преселио у Шпанију. Преминуо је у Барселони 2003. године.
А његов син Дејан је управо у Ђирони кренуо да стасава и да се мало боље упознаје са кошарком.
– То је мој други дом, после мог Сарајева. Ја сам у Ђирони завршио школу, тамо су ми се родила деца, Марко и Марина, и тамо сам упознао пријатеље за читав живот. У Ђирони сам одрастао у кошаркашког стручњака и постигао све оно о чему странац у Шпанији може само да сања. Завршио сам вишу тренерску школу, четири у мојој промоцији, радио на АЦБ и евролигашком нивоу, плус Друга шпанска лига пуних девет година, био члан Ђиронине генерације која је освојила ФИБА куп, у тиму са Марком Гасолом на пример, после постао члан велике Басконије и био на корак Ф4 Евролиге. Радио сам са великим именима као што су Ричард Касас, Педро Мартинес, Пабло Ласо, али посебно бих истакао двојицу који су моји кућни пријатељи, фамилија, велики тренери и велике личности - Жана Табака и Светислава Пешића. Они су на неки начин и обележили моју каријеру, свако на свој начин. Све заједно, провео сам 20 пуних година тамо, говорим шпански и каталонски, и познајем добро њихов менталитет. У Ђирони још живе моја сестра, мама и многи пријатељи и даља фамилија, тако да често идем тамо – истакао је својевремено Камењашевић у разговору за "Наш биро".
За исти портал је додао и да му је живот био јако тежак, а објаснио је и како је провео своје прве године у Шпанији.
– Мој живот је био врло тежак и компликован као и живот сваке друге избеглице или људи који су остали у рату, на пример у мом родном Сарајеву. Пуно је различитих животних прича, али моја је можда специфична. Дошао сам у Ђирону млад, нисам знао језик, моји родитељи су били старији, посебно мој отац Мирко Камењашевић који је тада имао 63 године, моја сестра само 12, а мама и ја смо једини били радно спремни. Хуманитарна организација која нас је довела одмах нас је и напустила, тако да је требало да се од почетка сналазимо сами, без знања језика, захваљујући помоћи само неких добрих људи. Мама је чистила хаусторе и степенице, а ја сам радио као конобар на аутобуској станици од четири по подне до пет ујутру. Тако смо преживели у прве две године, и то је омогућило да моја сестра студира, и да на крају као фамилија испливамо из врло тешке ситуације. После изласка из Сарајева изгубио сам све, баш као и моји родитељи којима је то теже падало... Почео сам од нуле са 17 година и то уопште није било лако, напротив, али то је велико животно искуство. После тога сам био јачи, искуснији и сазрео сам на неки начин, успео сам да завршим школу, онда тренерску школу, да помогнем мојој фамилији, чак да доведемо и помогнемо другима, да развијем респектабилну кошаркашку каријеру у таквој спортској земљи.
Посебан утицај на њега је имао чувени Светислав Пешић.
– Он ме учио животу, спорту и после смрти мога оца био мој други отац. "Коуч" је велики човек, највећи стручњак у Европи заједно са Жељком Обрадовићем и без сумње човек који је оставио дубок траг на мене. Сада смо фамилијарни пријатељи, стално се чујемо и временом сам добио његово поверење и поштовање. О њему као о тренеру не би требало да трошимо речи, али мало ко познаје његову људскост, доброту и алтруизам који показује када није на терену.
Камењашевић је 2017. године основао кошаркашку академију ПССА, што је био само почетак његовог пута у Дубаију.
– Скоро пет година сам у Дубаију. Раније сам основао и радио у једној другој кошаркашкој академији која је постизала изванредне резултате, имам велико искуство и познавање тржишта. Пре годину дана сам се одлучио на промену и ушао у пројекат ПССА са једном локалном фамилијом. Пресретан сам и мислим да је ПССА пун погодак на спортском тржишту у Емиратима. Ми намеравамо да имамо друге спортове у будућности, а за сада је кошарка примарни спорт због мог искуства и страсти које за овај прелепи спорт има мој партнер, господин Мохамед. Ми смо сада већ прошли број од 400 студената између ваншколске активности (АСА), и наше академије, радимо на 32 локације и имамо запослених седам тренера. Са наших простора је Иван Смиљанић, иначе у стручном штабу репрезентације Србије, Сенад Муминовић из Тузле и Бојан Бајец из Сарајева. Ми смо после само шест месеци дошли до бројева што у бившој фирми нисмо успели ни за скоро четири године, али опет наше амбиције су веће и ми желимо да радимо паралелно са академијом и разне друге пројекте који ће учинити нашу фирму јединственом. Већ смо на почетку четири велика пројекта која потпуно испуњавају спортске потребе тржишта у Дубаију и сматрам да због тога, као и због висококвалификованих тренера и особља који раде у нашој фирми, тако и због амбиција и бизнис модела нашег власника, ми можемо да будемо водећа спортска академија у догледно време. Осим ових професионалаца, имамо Турака, Грка, Енглеза, Египћана, Индијаца, Казахстанаца, Бразилаца и људи других националности; ПССА је фирма са више од 10 различитих националности, дакле права светска кошаркашка и спортска фирма, отворена за све који воле овај спорт и желе да уживају у њему на различитим такмичарским нивоима. Радимо на старом југословенском програму који се показао и после толико година као најјачи и најреспектабилнији. Југословенска школа кошарке је општепозната у свету и ми смо поносни да покушавамо да следимо њене кораке – истакао је Дејан тада за "Наш биро".
Бонус видео: Новак Ђоковић - Пет тајни због којих је најбољи на свету
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
Препоручујемо
АЛЕКСАНДАР МИТРОВИЋ ВОДИ "ПЛАВЕ" У ДРУГИ КРУГ: Хилалов крчаг се коначно разбио, против Катарана се враћају на победничку стазу
ХИЛАЛ се враћа у акцију овог викенда када екипа наших Александра Митровића и Сергеја Милинковић Савића гостује катарском Ел Саду, у оквиру петог кола Азијске елитне лиге шампиона.
26. 11. 2024. у 08:51
УКРАЈИНЦИ ОДБИЛИ ДА СЕ ВРАТЕ У УКРАЈИНУ: Спортска драма због рата
Рат у Украјини, или како Русија то зове, "Специјална војна операција", изнова је за последицу имао да и спорт "трпи" због онога што се дешава на линијама фронта.
26. 11. 2024. у 17:32
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)