ЗБОГ ОВОГА ЈЕ СРБИЈА ИЗГУБИЛА ОД ИТАЛИЈЕ: Детаљи из табора "орлова" откривају како се десила сензација на Евробаскету

Дарко Николић
Дарко Николић

12. 09. 2022. у 15:52

КОШАРКАШКА репрезентација Србије завршила је са учешћем на Европском првенству у осмини финала, а како је мало ко очекивао да ће баш Италија бити кобна по "орлове" Светислава Пешића, поглед на статистику открива неке од параметара који су до поменутог епилога довели.

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ СРБИЈА ИЗГУБИЛА ОД ИТАЛИЈЕ: Детаљи из табора орлова откривају како се десила сензација на Евробаскету

FOTO: FIBA.Basketball

Три су сегмената који јасно указују у чему су то "азури" надиграли "орлове", а ево и који су:

1. Психолошки рат


Ђанмарко Поцеко је и као играч био познат по "лудоријама" на терену, огромној жељи да победи која се видела и по емотивним испадима, али није се то тек тако "пренело и на клупу", сада када је селектор. План је, очигледно, био да на тај додатни начин размрда екипу која га безгранично воли. Србија је водила и са 14 поена разлике у почетним фазама утакмице, а Поцеко тада преузимао на себе епитет "звезде меча", због онога што је радио покрај терена.

Једна техничка грешка њему, па друга његовим сарадницима, па трећа колективно "свима на клупи Италије" ... не делује то баш на први поглед као нешто што је паметно радити, али када је психолошка нит по којој су ходали и једва се држали италијански кошаркаши претила да пукне и они падну у амбис - издржала је када је у тај амбис одједном ускочио, глумећи да је бачен, њихов омиљени стратег.

И, Италијани су збили редове, решени да за "жртву" остваре чудо. То их је, уосталом, и молио селектор када је напуштао паркет, сваког од њих понаособ. Да ли су га послушали? Па, од оних 14 разлике за Србију, наставак меча је у једном тренутку Италија добила са 26 разлике, све док "орлови" то нису облажили на коначних 86:94.


2. Колективна игра & физичка способност


Никола Јокић је бриљирао на овом мечу, као и на претходним, али је имао мали број расположених помоћника. А и када би се кош ривала погађао из игре, није то онолико често било после лепих акција, као што је то иначе случај. Српских 17 асистенција (од 26 постигнутих кошева) није мало, Италијани су их имали пет више (за пет погодака из игре више), па делује да се у нападу бап и не налази кључ неуспеха "орлова". Али, колективни рад у одбрани (или, што би селектор Пешић, метафорички се изражавајући на конференцији за штампу када је говорио да "треба бити физички спреман") говори о томе да Србија није могла да колективно парира у дефанзиви стилу игре ривала.

Италијанска фаза одбране је била на моменте бриљантна, чак и за српско поимање одличних начина да зауставите супарнике, а о томе сведоче и чињенице да су "азури" имали и више блокада од наших репрезентативаца (6:2), али и скоро троструко више освојених лопти (11:4).


Наравно, када се толико доминира док ривал покушава да организује напад, онда и не чуди што је Србија улетала у серије грешака, како оних у елементарним сегментима кошаркашке игре (лопта је изгубљена укупно 16 пута, Италијанима се то десило само у седам наврата на овом мечу), тако и када се ради о одабиру шутева. "Азури" су се, осокољени започетим преокретом, наслађивали киксевима фаворита, па су из контри постигли 13 поена (седам је дала Србија), чиме су покварили један од основних Пешићевих планова - план о успешној одбрани у транзицији. Иначе, Италија је укупно на овом мечу чак 16 поена постигла после освојених лопти, док је Србија дала десет мање.

3. Шут


Србија је парирала тамо где је могла, у скоковима (39:33, што је довело до више поена из тзв "других шанси", 15:6), у другом полувремену је успела да се уједначи с Италијом по поенима из рекета (укупно су обе екипе по 26 поена дале одатле), али су недостајали "поени са клупе" (10:11 у корист италијанских резервиста), као и већа прецизност оних који су понели највећи терет. А највише се то односи на четврту четвртину. Италија је, притом, бриљирала у шуту с дистанце. Није ни било лако носити се са супарником који је убацио чак 42,1% далекометних шутева (16 тројки из 38 покушаја), а иако је Србија солидно изводила своје такве покушаје (10/29, односно тројке су погађане са 34,5% прецизности), у финишу је то било недовољно добро.

У четвртој деоници Србија је тројке шутирала 2/7, а Италија 4/8, што наизглед не делује као страшна разлика, али када се споје подаци и са трећом деоницом, дође се до тога да је Поцекова екипа дала више тројки (12) него што је имала промашаја с дистанце (11), док је Србија шутирала 5/17 и потпуно поклекла у том "револверашком двобоју".

Али, не само да је поклекла у шутерском смислу, тј. не да није могла овога пута да парира прецизношћу, већ није могла да се носи са покретљивом офанзивном игром ривала, који је неретко неометан шутирао с дистанце и, на несрећу "орлова", погађао чешће него што се мисило да ће бити случај.

Никола Јокић на мечу Србија - Италија / FOTO: FIBA.Basketball

Управо то се, уз огроман "цунами" решености после искучења Ђанмарка Поцека, али и боље физичке могућности екипе, како њеног "спољњег дела", тако и "високих четворки" (које су се смењивале на чувању Јокића као класичног центра, али се на другој страни терена извлачиле и погађале шутеве са полудистанце или чак и тројке), издвојило као кључно за неуспех наше националне селекције у осмини финала.

Свакако да би боље медицинско стање екипе поправило не само шансе, него и изгледност победе, али... одсуство повређеног Недовића за ког је Евробаскет прерано завршен, немогућност недовољно опорављеног Маринковића да допринесе колико би иначе могао, те умор који је стигао МВП-а Ф4 турнира Евролиге (Василије Мицић је одморио само седам минута током меча са Италијом, можда отуда и онај његов шут 5/14, од чега тројке 1/8) сада су ствари које се неће истицати у први план у нашој јавности већ - пуки епилог.


Да, он гласи "Србија је испала са Европског првенства у кошарци", али, као што рече Светислав Пешић на последњој конференцији коју је одржао на самом Евробаскету 2022, ова екипа има велики квалитет, како у момцима који су играли, тако и у некима који сада нису били у прилици да наступе. Да ли ће то бити довољно да се "орлови" врате на старе стазе славе? Ко зна... Али, да потенцијал постоји - постоји.

Само је напорном раду, који често остаје "иза завесе", невидљив свима који нису на тренингу, потребна и подршка. Не она када је све лепо, сјајно и бајно, када све иде како треба, него баш када се посрне. Наравно, не слепа подршка, без критике оног што стварно не ваља, већ она истинска, људска подршка - људском напору да се буде бољи. А ови "орлови" су на Евробаскету 2022 остављали утисак да то и желе.

Европско првенство у кошарци - осмина финала

Србија - Италија 86:94 (28:20, 23:25, 17:21, 18:28)

Србија: Давидовац, Гудурић 2, Јагодић Куриџа 6, Јарамаз, Јокић 32 (/шут за два 6/11, за три 2/3, слободна бацања 14/15), 13ск, 4ас, 4из, 2ос, 1бл, Калинић 12, Лучић 8, Маринковић 8, Мицић 16п, 8ас, 4ск (тројке 1/8), Милутинов 2, Ристић није играо

Италија: Баладас, Блига, Датоме 6, Фонтекио 19, Манион 2, Мели 21п, 6ск, 4ас, 2ос, 2бл, Пајола 1, Полонара 16, Рићи 2, Спису 22 (тројке 6/9), Теситори, Тонут 5

Не пропустите:

БОНУС ВИДЕО: Детаљ са једног од тренинга Пешићевих "орлова" на почетку припрема

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИЛЕНКОВИЋ ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈБОЉИХ ШТОПЕРА НА СВЕТУ: Блекијева доминација Премијер лигом је главна тема у острвским медијима

МИЛЕНКОВИЋ ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈБОЉИХ ШТОПЕРА НА СВЕТУ: Блекијева доминација Премијер лигом је главна тема у острвским медијима

ХВАЛОСПЕВИМА о играма српског репрезентативца нема краја у Енглеској, а да прилику поново докаже да је један од најбољих у Премијер лиги на својој позицији Миленковић ће имати од 16 часова када Нотингем форест буде угостио Тотенхем.

26. 12. 2024. у 07:20

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (4)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић