ВЕСИЋ ПИСАО О МАКАБИЈУ: "Понос Израела" рођен у Београду

Танјуг

28. 03. 2022. у 13:39

ЗАМЕНИК градоначелника Београда Горан Весић написао је колумну за израелски лист "Јерусалем пост" у којој је подсетио на историјску, прву титулу шампиона Европе, коју је славни Макаби освојио у Београду 1977. године.

ВЕСИЋ ПИСАО О МАКАБИЈУ: Понос Израела рођен у Београду

ФОТО: ЕПА

Београд ће ове године, од 19. до 21. априла, организовати завршни турнир Евролиге.

- Тог 7. априла 1977. године, касно увече, израелски премијер Јицак Рабин, херој Шестодневног рата из 1967. године и бивши начелник генералштаба, позвао је уредника државне телевизије и затражио да дође у студио како би поднео оставку. У медијима су се појавили докази о томе да је имао банкарске рачуне у САД, што је према израелским законима било забрањено. Уредник националне телевизије замолио га је да одложи обраћање нацији јер није имао ко да га сними!? Сви су гледали пренос утакмице из Београда у којој се Макаби борио за своју прву европску титулу против италијанског Варезеа - почео је Весић свој текст.

- Дан раније на другом крају света, у Њујорку, дешавала се друга драма која је била повезана са Београдом и финалном утакмицом. На шалтер Југословенског аеро-транспорта (ЈАТ) на њујоршком аеродрому ЈФК дошао је кошаркаш Макабија Тал Броди. Молио је да купи карту за Београд како би сутрадан играо финалну утакмицу. Наступао је за Макаби читаве сезоне и довео свој тим до финала. Сазнао је да му је отац на самрти, напустио је тим и вратио се у САД да га види. Када је дошао у болницу његов отац је отворио очи и питао га је ”Шта ради ту и зашто није у Београду“?

- Броди је одјурио на аеродром, али карата за лет за Београд није било. Док је очајан молио шалтерску службеницу да нађе једно место, пришао му је шеф представништва ЈАТ-а који га је препознао јер је играо за Израел на Светском првенству у Љубљани 1970. године, а на коме је Југославија постала први пут првак света. Како је Броди сам касније причао, представник ЈАТ-а, кога је први пут видео, рекао му је да иде поред њега и да ништа не прича. Према његовим речима, ни данас не зна како је ушао у авион без карте и како је могуће да га нико ништа није питао. Слетео је у Београд и прикључио се свом тиму да учествује у стварању историје.

- Те београдске априлске ноћи пре 45 година завршила се прича која је почела 11 година раније. Управа Макабија успела је да 1966. године убеди америчког кошаркаша јеврејског порекла Тала Бродија да потпише за тим из Тел Авива. Броди је годину дана раније изабран за 12. пика на драфту и очекивало се да има сјајну НБА каријеру. Тог лета Броди је допутовао у Израел. Заволео је нацију која се рађала и борила за место под сунцем, па је одлучио да остане и да гради израелску кошарку, између осталих и под утицајем тадашњег израелског министра одбране Моше Дајана. Наредних година под Бродијевим утицајем у Макаби су почели да долазе и други играчи из САД, углавном јеврејског порекла. На почетку историјске сезоне 1976/1977. дошли су Ерик Минкин, Боб Грифин, Лу Силвер, а последњи је стигао Олси Пери, 208 центиметара високи центар, кога су Макабијеви скаути пронашли док је играо на уличном терену у Харлему. Пери је био висок и мршав, а Макаби није имао пара да плати класичну "петицу". Пери је постао легенда пошто је његово име и данас у Израелу жаргонска реч за високог човека.

Било је то време хладног рата и међународне изолације Израела од стране арапских земаља, совјетског блока и социјалистичких земаља, па није било лако организовати утакмице Макабија, подсетио је Весић.

- Касније су Бора Станковић и Радомир Шапер, Срби који су водили Светску кућу кошарке ФИБА, причали да нико није ни сањао да Макаби може да дође у финале поред Варезеа, московског ЦСКА и мадридског Реала. Да би задржао шансе за финале, Макаби је морао да победи ЦСКА који је предводио легендарни Сергеј Белов са још пет кошаркаша из совјетске златне екипе са Олимпијских игара у Минхену. Совјети су одбили да путују у Израел јер нису имали дипломатске односе са овом земљом, а кошаркашима Макабија нису хтели да издају визе за долазак у Москву. Зато је ФИБА донела одлуку да се утакмице играју на неутралном терену у белгијском Виртону. Јевреји из читаве Европе похрлили су на утакмицу и дали снагу свом тиму да победи фаворизоване Совјете.

- Финална утакмица играла се у Београду у хали Пионир. Југославија није имала дипломатске односе са Израелом, међутим, југословенски лидер Тито је знао да ће та утакмица бити промоција за његову земљу, а желео је да покаже свету да сви спортисти света могу да играју у Београду. Зато су југословенске власти дале специјалну дозволу за Макаби и одобриле да сви навијачи овог тима без визе могу да допутују у наш град. Почела је инвазија навијача Макабија на Београд јер их је у само неколико дана стигло око 4.000 из Израела и западне Европе. Тих дана на београдски аеродром слетео је први џамбо џет. Навијачи су омогућили Макабију да у Пиониру игра као кад куће, стварајући невероватну атмосферу у којој су играчи Вареза, тада најбоље европске екипе коју је предводио легенда италијанске и европске кошарке Дино Менегин, изгубили".

- После победе Макабија славило се у Тел Авиву и Београду. У престоници Израела на улицама је било око 200.000 људи, па нико није хтео ни да слуша оставку премијера Рабина. У Београду су навијачи Макабија окупирали тргове, а неки су се купали у Дунаву поред хотела Југославија где је био смештен њихов тим. Те ноћи у Београду кошаркашки клуб Макаби постао ”понос Израела”, више од спортског клуба, а Израел је остварио највећи спортски успех у историји који је подсетио свет да као држава постоји. До те ноћи Израела није било на спортској мапи света, док га у Београду није уцртао Макаби. Зато је Броди после победе викао у камеру: “На мапи смо. И остаћемо на мапи. Не само у спорту. У свему“.

Београд је пре 45 година, као и данас, показао да може да угости све спортисте света, да су сви добродошли и да има душу за све. Тала Бродија сам позвао да буде гост Београда у мају ове године када се у нашем граду игра завршни турнир кошаркашке Евролиге, закључио је Весић.

Макаби је тренутно на шестој позицији у Евролиги са великим шансама да се пласира у плеј-оф, а потом и на завршни турнир у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима