ВРЕМЕПЛОВ: Епско финале "ФИБА Купа Радивоја Кораћа" у Бањалуци - Југославија не памти овакав кошаркашки ватромет

Зоран МИЛОВИЋ

17. 02. 2022. у 18:30

ЛЕГЕНДЕ најтрофејнијег српског кошаркашког клуба окупе се сваког 16. априла, да се подсете највећег тренутка у Партизановој историји и обележе дан када је 1992. у истанбулској дворани "Абди Ипекчи" освојена прва и једина титулу европског шампиона - победом над Хувентудом из Бадалоне резултатом 71:70 (40:34).

ВРЕМЕПЛОВ: Епско финале ФИБА Купа Радивоја Кораћа у Бањалуци - Југославија не памти овакав кошаркашки ватромет

Foto Arhiva

Млади тим још млађег тренера, "кажњен без кривице" да због санкција мечеве као домаћин игра у мадридском предграђу Фуенлабради, рушио је великане пред собом и стигао до већ чувеног финала у Истанбулу против шпанског шампиона, и.... победио заувек чудесном тројком Саше Ђорђевића.

Те 1992. нико се није кладио на Партизанове клинце, предвођене тренерским почетником Жељком Обрадовићем. Сада најбољи европски стручњак у "опису посла" има стварање неког новог моћног тима Партизана који ће бити способан да се испрси пред богатијим клубовима у Европи.

Foto Arhiva

И, пре него што се 16. априла обележи три деценије од историјског подвига, када је најуспешнији српски кошаркашки тим покоравајући Европу исписао најлепше странице своје историје, ваља се подсетити да су кошаркаши Партизана први европски трофеј освојили - чак 14 година раније!

Тријумфовали су 1978. године у Купу Кораћа, европском клупском такмичењу под покровитељством ФИБА. Кошаркашка организација је успоставила ово такмичење, треће по важности у Европи, 1972. године под именом легендарног југословенског и српског кошаркаша Радивоја Кораћа, који је трагично изгубио живот у саобраћајној несрећи 1969. године.

Драма у "Борику"

Права кошаркашка драма одвијала се у бањалучкој дворани Борик, пред око 7.000 гледалаца, тог 21. марта 1978. године, када је одиграно југословенско финале Купа Кораћа, између Партизана и сарајевске Босне, која је годину дана касније освојила Куп европских шампиона, први пут у историји југословенске кошарке.

Foto Arhiva

ПРЕПУНО Дворана "Борик" у Бањалуци

Партизан и Босна приредили су незаборавни спектакл. Кад се на паркету сударе два "љута" ривала, ни после 40 минута игре не може да се реши питање победника. У регуларном току било је нерешено 101:101 (Босна је на полувремену водила 54:47). Црно-бели тим, који су са клупе предводили искусни Ранко Жеравица (овенчан славом светског шампиона са репрезентацијом Југославије у Љубљани осам година раније), и помоћни тренер Душан Дуда Ивковић, успео је у продужетку да слави победу - 117:110, над равноправним противником из Сарајева, предвођеним амбициозним тренером Бошом Тањевићем.

Играч утакмице (није се проглашавао МВП) био је Дражен Далипагић, који је имао једно од својих познатих шутерских вечери и зауставио се на броју од 48 поена (тада није било тројки), што је остао апсолутни рекорд у финалима овог такмичења. Незаборавне партије пружили су и Драган Кићановић са 33 и Миодраг - Мишко Марић са 21 поеном.

Foto Arhiva

На другој страни, Мирза Делибашић је убацио 32 поена, Жарко Варајић 22, Ратко Радовановић 20, Светислав Кари Пешић 14... Варајић и Радовановић су због пет личних грешака морали раније да напусте игру, што је кошаркашима Партизана знатно олакшало посао у продужетку. Судили су Симон Мотард и Љубомир Котлеба (Чехословачка).

У Босни су још играли Сабит Хаџић, Бошко Босиочић, Анте Ђогић, Предраг Беначек и Рођени Крвавац а победнички састав црно-белих је на слици:

Кошаркаши Партизана, победници Купа Радивоја Кораћа 1978. године, стоје, слева: помоћни тренер Душан Ивковић, главни тренер Ранко Жеравица, Арсеније Пешић, Миодраг Марић, Миленко Бабић, Јадран Вујачић, Бобан Петровић, Дражен Далипагић, "технико" Миодраг Ђурић. Чуче: Драган Тодорић, Драган Кићановић, Борис Беравс и Душан Керкез

 

Тренер Ранко Жеравица, Арсеније Пешић, Мишко Марић, Миленко Бабић, Јадран Вујачић, Бобан Петровић, Праја Далипагић (стоје), Драган Тодорић, Драган Кићановић, Вилијам Џонс (генерални секретар ФИБА), Бора Беравс и Душан Керкез. Какав тим, страшан тим.

Одбрана трофеја

Следеће сезоне Партизан је, са Душаном Ивковићем на клупи, одбранио трофеј. Финале је играно 20. марта 1979. у Хали спортова на Новом Београду. Ривал је био италијански АМГ Себастијани Аригони из Ријетија. Партизан је славио са 108:98 (54-54). Драган Кићановић је држао јавни час кошарке, завршио је меч са 41 поеном. Пратили су га Миодраг Марић (23), Арсеније Пешић (18), Драган Тодорић (14) и Бобан Петровић (12). Тандем Американаца Клиф Мили (30) - Вили Соџурнер (29) није био довољан да заустави расположене "црно-беле".

Foto Arhiva

Партизанов састав те 1978/1979. је био: Драган Тодорић, Драган Кићановић, Мирослав Милојевић, Душан Керкез, Бобан Петровић, Милан Медић, Миленко Бабић, Миодраг Марић, Јадран Вујачић, Борис Беравс, Миленко Савовић, Горан Кнежевић, Арсеније Пешић и Предраг Бојић. Тренер Душан Ивковић.

Тријумф младог тренера и генерације на растанку

Трећи пут Партизан је тријумфовао у Купу Кораћа десет година касније - 1989. је освојио "Жућкову левицу" после двомеча са Вива Визмаром из Кантуа. Био је то почетак жетве трофеја младог тренера, тридесетогодишњег Душка Вујошевића.

Играле су се две финалне утакмице, прва у Кантуу 16. марта. Домаћин је победио са 89:76 (45:35). Кент Бенсон је предводио Канту са 24 поена, пратили су га Антонело Рива са 19 и Ђузепе Боса са 17. Најефикаснији у тиму Партизана били су Владе Дивац (28), Саша Ђорђевић (22), Жарко Паспаљ (11) и Предраг Даниловић (10).

Реванш је игран 22. марта пред 7.000 гледалаца који су дошли у новобеоградску Халу спортова верујући да баксузних 13 поена минуса могу да се надокнаде. Веровали су и играчи Партизана, демонстрирајући врхунску игру. Блистао је Владе Дивац, са 30 поена и сјајним шутем из игре 13/19. Потпуно је надиграо италијанске центре. Партизан је већ до полувремена предност ривала из првог меча свео на само поен (55:43). У наставку је дилема брзо решена, код вођства од 83:61 почело је славље навијача, а после коша Даниловића за 93:71 у 38. минуту и на терену, јер је и актерима постало јасно да ће освојити трофеј. Дуле Вујошевић нашао се на рукама играча, а његов колега Карло Рекалкати покушавао је да италијанским новинарима објасни оно што је свима било јасно: победио је бољи тим са (много) више талента.

Састав Партизана 1988/1989: Александар Ђорђевић, Предраг Даниловић, Жељко Обрадовић, Дејан Парежанин, Јадран Вујачић, Миленко Савовић, Миладин Мутавџић, Владе Дивац, Оливер Поповић, Жарко Паспаљ, Иво Накић. Тренер Душко Вујошевић.

Била је то, на жалост, последња заједничка сезона једне сјајне генерације. Тим се тог лета распао, Дивац и Паспаљ отишли су у НБА, али остали су Ђорђевић и Даниловић, као и Жељко Обрадовић, који ће наредне три године носити тим Партизана и довести га до титуле првака Европе 1992.

ЈЕДИНИ ПОРАЗ У ФИНАЛУ

ПРЕ него што су се домогли првог трофеја у Купу Кораћа, кошаркаши Партизана су поражени у финалу овог такмичења у сезони 1973/1974. Италијански представник Форст Канту био је успешнији у обе финалне утакмице - после 99:86 у Кантуу, 4. априла, славио је и у реваншу 14. априла у новобеоградској Хали спортова 75:68.

Иако је тренер Ранко Жеравица имао квалитетан тим, спој младих и искусних играча - квалитета - Драгана Кићановића, Дражена Далипагића, Жарка Зечевића, Јосипа Фарчића, Драгана Тодорића, Душана Керкеза, Горана Латифића, Бранимира Поповића, Драгана Ђукића и Бору Беравса, морао је да честита свом колеги Арналду Тауризану.

Тако је тим из Ломбардије, који су предводили асови "азура" Пјерлуиђи Марцорати, Карло Рекалкати, Антонио Фарина и Фабрисио дела Фјори, као и Американац Боб Линхард, успео да одбрани "Жућкову левицу". Годину дана касније Форст Канту ће трећу годину заредом освојити Куп Кораћа (исте, 1975. освојио и прву од две титуле првака Италије), од рекордних четири трофеја у овом европском такмичењу.

ЛОКОМОТИВА ЗАГРЕБ ПРВИ ОСВАЈАЧ

КУП Кораћа је било европско екипно такмичење под покровитељством ФИБА, које се одржавало од 1971. до 2002. године. Било је треће такмичење по важности у Европи после Купа европских шампиона и Купа победника купова, односно Сапорта купа. Клупско кошаркашко такмичење покренуто је по моделу сличном Купу УЕФА у фудбалу, јер су у њему учествовале екипе које су у националним шампионатима освајале друга, трећа, четврта места.

У премијерном издању овог такмичења, у сезони 1971/1972. победник је била загребачка Локомотива (данашња Цибона). Загрепчани су у две финалне утакмице били успешнији од ОКК Београда - после пораза у Хали спортова 71:83, славили су убедљивије на свом терену 94:73.

Такмичење је престало да се игра 2002. (последњи победник био је француски СЛУК Нанси баскет). Куп Србије већ од 2003. године је преузео име. После договора између ФИБА и КСС 2011. године, реплика идентичног трофеја се додељује победнику националног Купа Радивоја Кораћа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СЛАВНИ ЕНГЛЕСКИ КЛУБ ЈЕ У ОЗБИЉНОЈ КРИЗИ: Остварио је само један тријумф на последњих десет утакмица!

СЛАВНИ ЕНГЛЕСКИ КЛУБ ЈЕ У ОЗБИЉНОЈ КРИЗИ: Остварио је само један тријумф на последњих десет утакмица!

ПРЕКИД црног низа и повратак на победничку стазу фудбалери Евертона тражиће против Питербороа којег дочекују на "Гудисону" у трећем колу ФА купа (20.45).

09. 01. 2025. у 10:25

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви