ШЋЕПАНОВИЋ О СУКОБУ СА ПЕШИЋЕМ: Открио зашто није отишао у Индијанаполис, али и да се не каје због Партизана

Марко Паунић
Марко Паунић

03. 01. 2022. у 10:50

ПРОСЛАВЉЕНИ кошаркаш и бивши тренер Будућности и Партизана Владо Шћепановић у новогодишњем интервјуу за црногорске медије је причао о многим стварима.

ШЋЕПАНОВИЋ О СУКОБУ СА ПЕШИЋЕМ: Открио зашто није отишао у Индијанаполис, али и да се не каје због Партизана

Владо Шћепановић фото: Н. Параушић

Шћепановић је последњи тренерски ангажман имао у Партизану. На лето 2020. наследио је Андреу Тринкијерија, којем је претходно био помоћник.

- Било је то озбиљно и одговорно искуство. Био сам можда у најтежој ситуацији у којој се један тренер Партизана нашао - без навијача на трибинама, са смањеним буџетом, дошао сам после прекинуте сезоне због ковида. Никада нисам бежао од одговорности, али то је такав посао да не можете све унапред да рачунате. Водити тако велики клуб, као и Будућност што сам водио, је искуство за наредне обавезе.

Чини се да ни јавност није имала стрпљења.

- У спорту људи немају стрпљења. Сви мисле да резултат преко ноћи може да се направи. Суочавали смо се са ситуацијом где тренирати, како почети припреме, играчи су дошли повређени, неспремни. Алиби не треба тражити. Знао сам да ће тако да буде, али ухватио сам се у коштац. Можда сам био у немогућој мисији, али са ове дистанце би ми било жалије да нисам преузео Партизан, него што сам преузео. Ништа не замерам.

Сада је ситуација у Партизану повољнија од оне која је дочекала Шћепановића. У клуб се вратио Жељко Обрадовић.

ФОТО: КК Партизан

 

- Жељко је тренерско име које се не рефлектује само на терену, тренингу... Његово име се рефлектује и на организацију, људе који су укључени у рад клуба, навијаче, судије. Има огроман ауторитет и респект код свих. Његов повратак је уздрмао комплетну европску кошарку. Партизану ће донети много. Организација то мора да препозна и искористи. Поседује ауторитет и харизму да подигне све на један степеник више. И уз Партизан ће други клубови расти. Када имате озбиљну конкуренцију и таквог тренера на супротној клупи, морате да радите додатно да бисте били конкурентни. То је одлична вест за кошарку на овим просторима.

Шћепановић је био репрезентативац, док је Обрадовић био селектор Југославије. У том периоду, освојио је злато на Светском првенству у Грчкој 1998. и бронзу на ЕП у Француској 1999. Учествовао је и на Олимпијским играма у Сиднеју 2000. Једно време сарађивали су у Панатинаикосу.

- Имао сам привилегију да као играч сарађујем са Жељком Обрадовићем. Када као играч дођете у ситуацију да радите са убедљиво најбољим тренером, то остаје до краја живота и рачуна се као златна медаља. Он обогати ваш обичан живот и кошаркашки пут. Имао сам срећу да радим са њим и да растем као играч и као личност.

Шћепановић у репрезентативној каријери има и европско злато, освојено 2001. у Турској. Селектор је био Светислав Пешић, “плави” су рушили редом противнике, прошетали се до титуле и освојили, испоставиће се, последње југословенско европско кошаркашко злато. Прошле су две деценије од златне медаље коју су освојили Дејан Бодирога, Веселин Петровић, Саша Обрадовић, Игор Ракочевић, Пеђа Стојаковић, Владо Шћепановић, Марко Јарић, Предраг Дробњак, Драган Тарлаћ, Дејан Милојевић, Дејан Томашевић и Милан Гуровић.

- Нико није тако доминантно освојио ЕП. Кари Пешић је одлично саставио и водио једну генерацију. Били смо скуп одличних индивидуалаца, али смо функционисали као тим. Хемија је од првог дана одрадила своје, свако је прихватио своју улогу. То је много битно када правите тим - да сваки играч пружи оно што је потребно и успех не може изостати. То је кључ зашто се 2001. репрезентација доминантно попела на постоље.

Шћепановић је на том првенству најбољи меч одиграо у финалу против Турске. Убацио је 19 поена, а незаборавним закуцавањем у последњој секунди ставио печат на сјајан турнир.

- ЕП је круна моје кошаркашке каријере. Првенство и утакмица са Турском су зенит и најбоље године у мојој каријери, што је резултирало таквом партијом у финалу. И то закуцавање значи нешто. Једна сатисфакција - једноставно, од 12. године сте предани гладијаторском начину живота. Пропустили сте много тога и све се скупи у једну утакмицу, један моменат. То је оно што сви сањамо. Да дођете у ситуацију да остварите свој циљ. Да крунишете рад и преданост овом спорту. Нешто што човеку остаје до краја живота.

Шћепановић, нажалост, није учествовао на Мундобаскету 2002. године.

- Дошло је до једног неслагања на утакмици у припремном периоду. Ни ја нисам био лаган за сарадњу. Неко сам ко је победник и тешко излази на крај са неправдом. Осетио сам да постоји неправда. Пешић је реаговао на тренерски начин, али остали смо у сасвим добрим односима. После тога смо се видели и причали. Остаје жал што нисам био у Индијанаполису, али остаје жал и за неосвојеном олимпијском медаљом или што нисам освојио Евролигу.

Пешић се вратио на клупу Србије.

- Као што је долазак Обрадовића у Партизан направио позитивну ствар, тако се од Пешића очекује да својим ауторитетом направи добру ствар за Србију. Мислим да је добар потез у овом моменту. Али никад се не зна. Ако немате квалитетне играче у квалификацијама, онда је све тешко и ништа није гаранција. Овакав систем такмичења не дозвољава да имате најбоље кошаркаше у датом моменту. Тако да је и то једно велико питање и не зависи пуно од тренерског имена - закључио је Владо Шћепановић

БОНУС ВИДЕО

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (0)

У АМЕРИЦИ ХИМНА ПРЕД СВАКИ МЕЧ, А У РУСИЈИ... Ово је управо одлучио нови руски министар спорта