ОД ЛАВИЋА ДО ДУХА: Маскота се први пут појавила на Мундијалу у Енглеској 1966. године (ВИДЕО)
МАСКОТЕ су један од најпопуларнијих сувенира за сваког навијача који одлучи да посети СП.
Иако се мундијали одржавају од 1930, требало је да прође 36 година да би се на највећој фудбалској сцени у Енглеској 1966. појавила прва атракција - лав Вили.
Током година организатори су се "такмичили" у оригиналности и истицању пре свега националног наслеђа, па су инспирацију налазили у флори, фауни, географији, историји...
Енглеска 1966. - Вили (лав)
СТАРИЈИ љубитељи фудбала сигурно се сећају Вилија. Лав, по узору на репрезентацију Енглеске. Дизајнер је био Рег Хој, а победа "Албиона" начинила је ову животињу још популарнијом.
Мексико 1970. - Хуанито (дечак)
НАРЕДНУ епоху обележили су углавном младићи. Симпатични дечак Хуанито, са сомбрером на глави, обучен у препознатљиви зелени дрес Мексика. Земља Средње Америке је овим желела да репрезентује културу, и да је повеже са фудбалом.
Немачка 1974. - Тип и Тап (два срећна дечака)
ОПРОБАНИ рецепт Мексика прекопирала је Немачка. Додуше, они су уместо једног дечака имали двојицу, Типа и Тапа. На једној мајици је писало СП, а на другој 74.
Аргентина 1978. - Гаучито (дечак)
И НА трећем узастопном Мундијалу дечак је био маскота. Гаучито је као и његови претходници имао национално обележје. У дресу Аргентине са марамом око врата и шеширом.
Шпанија 1982. - Нарањито (насмејана поморанџа)
ПРВИ пут као инспирација за маскоте узимане су воћке. Нарањито, поморанџа широког осмеха. Симболика је у овом случају била јасна, јер је обла воћка уобичајена за државу са Пиринеја, а притом је нарања.
Мексико 1986. - Пике (љута папричица)
ДРУГИ пут у 16 година Мексико је добио организацију СП. Овога пута представили су део традиционале кухиње, па је љута папричица имена Пике била маскота. Наравно, сомбреро је остао део аутфита, али су му додали и бркове.
Италија 1990. - Ћао (скулптура играча од коцкица)
ПОСЛЕ већ опробаних рецепата, Италија није била превише оригинална. Фигурица од коцкица обојена у заставу домаћина. За име је послужио један од најуобичајенијих поздрава "ћао".
САД 1994. - Страјкер (насмејани пас)
АМЕРИКАНЦИ су вратили животињу за маскоту. Избор је пао на пса, као једно од најлојалнијих бића, који је привржен човеку. А име "Страјкер" на енглеском значи нападач.
Француска 1998. - Футикс (насмејани петао)
ЈЕДНА од главних асоцијација на Француску је петао. Занимљиво име је добијено комбинацијом. "Фут" је очигледно значење за фудбал, док је суфикс "икс" уобичајен за имена у Галији. Занимљиво је како је Футикс 2019. добио ћерку. То је била Ети, кокошка - маскота женског Мундијала.
Ј. Кореја/Јапан 2002. - Каз, Ато и Ник (симпатична бића/компјутерске анимације)
НОВИ век донео је револуцију. Прво СП икада одржано у Азији, у Јужној Кореји и Јапану. Први пут маскоту су чинила чак три створења. Пошто су били компјутерски генерисани, имали су и футуристичка имена Ато, Каз и Ник.
Немачка 2006. - Голео (велики лав) и Пиле (лопта која говори)
НЕМЦИ су одлучили да 2006. направе римејк маскоте од 32 године раније. Огромни лав имао је мајицу са бројем шест, а у руци је држао лопту назива "Пилије", који је колоквијално име за фудбал.
Јужна Африка 2010. - Закуми (леопард)
ЗА први Мундијал на афричком континенту, Јужна Африка је изабрала препознатљиву животињу - леопарда у зелено-жутим бојама, које репрезентују земљу домаћина. Име Закуми долази од симболичне игре речи ЗА, скраћеница за Јужну Африку, док "куми" значи десетка на више језика у Африци.
Бразил 2014. - Флукео (армадиљо)
СВЕСТИ о угрожној врсти животиње, армадиља, Бразил је хтео да да на значају тако што је била маскота СП. Флуеко је изведеница две речи - фудбал и екологија. У гласању више од 1,7 милиона људи, са чак 48 одсто гласова победио је испред Амџуби и Зузека.
Русија 2018. - Забивака (вук)
ВУК са наочарима, које према дизајнерки Екатерни Бочаровој не би требало да подсећају на скијашке, изабран је да репрезентује маскоту СП. Име Забивака, или голгетер на руском језику, добило је чак 53 одсто гласова испред тигра (27 одсто) и мачке (20 одсто).
Катар 2022. - Леиб (дух)
У СКЛАДУ са модерним технологијама, Катар је решио да представи духа Леиба. Назив на арапском има значење "супер вешт играч". Да би представили своје културу, симпатична маскота је обучена у традиционалну одору "гутру".
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
Препоручујемо
МОРИЊО ЈОЈ НИЈЕ ВАЉАО, А САД БИ ГА ПРАВИЛА ОД БЛАТА: Понор Роме се наставља, али њен данашњи ривал се налази у сличној ситуацији
У оквиру четвртог кола групне фазе Лиге Европе, Ројал унион ће угостити Рому на "Жозеф Маријен" стадиону (18.45).
07. 11. 2024. у 07:35
НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У "ДЕЛИЈЕ": Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)
Непосредно уочи утакмице Лиге шампиона у којој су Црвена звезда и Барселона играли на стадиону "Рајко Митић", десила се посве несвакидашња ситуација.
07. 11. 2024. у 16:37
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)