СЕЗОНА "ЛОЖЕЊА" ЈЕ ГОТОВА: Седам милиона селектора (неких би се родитељи постидели) који су навијали за ружно паче

Александар Илић
Александар Илић

04. 12. 2022. у 13:41

НЕСЛАВНО је Србија завршила учешће на Светском првенству у Катару. Елиминисани су "орлови" у групи "Г", а још више боли то што је наша репрезентација на последњем месту завршила такмичење, са једним освојеним бодом.

СЕЗОНА ЛОЖЕЊА ЈЕ ГОТОВА: Седам милиона селектора (неких би се родитељи постидели) који су навијали за ружно паче

Tanjug/AP

Одлазак Србије на Мундијал у Катару где је покушала наша земља да направи добар резултат на Светском првенству почео је као прича о прелепој принцези, а завршила као "Ружно паче".

Величани су наши фудбалери након победе над Португалом, говорило се да је ово генерација која може много, тако је било све до неуспеха, а онда су препуштени да се брину сами о себи, на милост и немилост јавности.

Неколико дана након Мундијала јављају се стручњаци који говоре како је требало, шта је требало радити другачије. Лако је данас бити генерал. Битка је завршена.

ФОТО: АП/Танјуг

Освојила је Србија у "Г" групи само један бод, доживела болан пораз од Швајцарске који је нацију вратио у реалност. Али, да будемо искрени, нису ови фудбалери криви што ми живимо у свету у коме ћемо да "освојимо Светско првенство у фудбалу", у коме се пева "дајте Бразил, да се играмо!".

Кривица је на јавности која је полагала превелика очекивања. А сваки кикс, сваки неуспех будно је испратило седам милиона селектора. Од којих су многи тако постали безосећајни, да је бруталност покуљала на њихова уста, а кроз прсте и у виду интернет коментара, да би их се родитељи постидели да виде шта причају о другима.

Србија је уз победу у Лисабону стигла до Катара, али, ако се филм врати мало уназад, нема много разлога за лажни оптимизам којим се пред свако велико такмичење пумпамо.

ФОТО: Профимедиа

У 21. веку Србија је  учествовала на Мундијалу 2006, 2010, 2018 и 2022. године, у том периоду остварене су само две победе. Две! На четири Мундијала. Најпре у  Јужној Африци 2010. над Немачком (1:0) , а потом и 2018. године над репрезентацијом Костарике (1:0).

Учинак репрезентације Србије на Светском првенству у 21. веку

Светско првенство 2006: Холандија (0:1), Аргентина (0:6), Обала Слоноваче (2:3)
Светско првенство 2010: Гана (0:1), Немачка (1:0), Аустралија (1:2)
Светско првенство 2018: Костарика (1:0), Швајцарска (1:2), Бразил (0:2)
Светско првенство 2022: Бразил (0:2), Камерун (3:3), Швајцарска (2:3)

FOTO: Tanjug/AP

Ми Срби не бисмо били Срби да нас не краси оптимизам, само се поставља питање колико је "ложење" у овим тренуцима било оправдано.

Фудбалерима су паковане разне афере, што је постало део фолклора пред велика такмичења. Јер, јурећи за сензацијама многи заборављају да су и ти играчи обични људи од крви и меса, те да и на њих утиче оно што прочитају у домаћим и страним медијима.

Ства оних мудријих је да се треба хитно одрећи дугогодишње праксе, која касапи и овдашњи фудбал, да после првог неуспеха тренер мора да "лети", па се онда све креће испочетка, и тако изнова и изнова, као да је неко забранио упорност, кориговање грешака, исправљање пропуста да би се био/била бољи него дотад. Они други би да се Драгану Стојковићу Пиксију уместо поверење и подршке да настави са послом - да отказ, иако је управо овај Нишлија подигао култ репрезентације и изградио га од темеља. 

Да, болели су ови резултати на Мундијалу у Катару. Стварно је репрезентација била као ружно паче.

Само, ко је ту бајку читао, може да се сети једне величанствене истине: ружно паче је, заправо, само требало да издржи на свом животном почетку, у окружењу у коме се затекло јер... оно и није било паче. Оно је било најлепши могући лабуд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (17)