СРБИЈА ПРИЗИВА - "ИСТОРИЈО ПОНОВИ СЕ": Бразилцима смо оба пута помрсили конце
О ЗНАЧАЈУ прве утакмице на великом спортском такмичењу распреда се откад је света и века.
Није мали број тренера, играча, стручњака, аналитичара и осталих познавалаца, који су премијеру апострофирали као најбитнију, јер рачунају да тај уводни импулс славља може много да значи у дугорочном погледу.
Мада, узмимо пример Шпаније, која је на Мундијалу 2010. изгубила од Швајцарске (0:1) на отварању, па онда добила сваки меч до краја и освојила титулу. Дакле, битно је, али не мора све да падне у воду, па чак и ако се осети горчина пораза.
Могу тиме слободно да се воде и фудбалери Србије, који 13. Мундијал у историји наше репрезентације отварају против селекције Бразила.
Сасвим је извесно да преглед историје и осврт на традицију првих утакмица националног тима неће имати много значаја на исход вечерашњег (20.00) меча на стадиону "Лусаил", али добро је подсетити се како су пролазили фудбалери на првим мундијалским искушењима, које смо сматрали нашима. Угрубо, статистика је следећа на 12 утакмица: пет победа, три ремија и четири пораза.
Међутим, оно што радује је податак да на две премијере против Бразила, ниједном нисмо "пали" (победа и реми), а упечатљиво је и да су последње четири утакмице репрезентације у првом колу групне фазе Мундијала окончане "минималцем". У нашу корист, 1:0 је било два пута (Иран, Костарика), док су у исто толлико наврата славили ривали (Холандија, Гана).
"САМБА" СЕ ИГРАЛА 16 ПУТА
БРАЗИЛ је једина репрезентација у историји фудбала, која је играла на сваком светском првенставу (до Катара 2021). Када је реч о првим мечевима на мундијалском турниру, "кариоке" су забележиле чак 16 победа, уз само два пораза, и то на прва два првенства када су их заредом на премијерама добијали Југославија (1930) и Шпанија (1934). Такође, забележили су и три ремија, а последњи против Швајцарске (1:1) пре четири године у Русији.
ПРВЕНАЦ ЗАЧИЊЕН
ПРВО, па победа. Југославија је на премијерном Светском првенству 1930. године први меч одиграла против Бразила. И као аутсајдер однела засада једини мундијалски тријумф над "кариокама". Лепо "зачињен" филм, па и серија, "Монтевидео, бог те видео", описала је уругвајску авантуру пулена Бошка Симоновића, познатијег и као Божа Дунстер. Меч са "кариокама" обележили су погоци Александра Тирнанића (21. минут) и Ивице Бека (30) у првом полувремену. Жоао Прего је успео да врати наду Бразилцима у наставку, али Симоновићева чета је издржала и направила велики подвиг. Касније је пала и Боливија, али је у полуфиналу домаћин Уругвај славио уз обилату помоћ судија. Меч за треће место није одигран, а Југославија се по званичној статистици ФИФА води као четвртопласирана селекција првог Мундијала у историји.
ПОГОЂЕНА "ТРОЈКА"
РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Југославије је 20 година чекала на нови наступ на СП. Појавила се селекција Милорада Арсенијевића у Бразилу 1950. и разбила на отварању Швајцарце у Бело Хоризонтеу (3:0). Рајко Митић, Коста Томашевић и Тихомир Огњанов уписали су се у стрелце на том мечу. Генерација браће Чајковски, Бобека, Митића и Станковића, добила је после тога и Мексико, па онда изгубила од Бразила и завршила на петом месту. Занимљива прича са тог окршаја Југославије и "кариока" каже да је Рајко Митић заиграо тек у 20. минуту, пошто је на путу од свлачионице до терена ударио главом у металну конструкцију.
"ЧИГРА" И ФРАНЦУЗИ
СЈАЈНА генерација "плавих" отпутовала је на друго послератно првенство у Швајцарској 1954. Предвођена "плавом чигром" Милошем Милутиновићем, на плећа су бачени Французи (1:0), који су у то време били редовна муштерија Југославије. Успели су Беара, Зебец, Митић, Чајковски, Бобек и друштво да стигну до четвртфинала, али ту их је сачекала СР Немачка и лако славила (2:0). Касније је иста селекција неочекивано добила мађарску "лаку коњицу" у финалу, у мечу који је кроз историју познат и као "чудо из Берна" (3:2).
"СУКЊИЦЕ" СЕ ПРОВУКЛЕ
СТРЕЛАЦ првог гола Југославије на Светским првенствима Александар Тирнанић, у Шведској 1958. обрео се у улози селектора. Шампионат је отворен ремијем са Шкотима (1:1), а стрелац је био Алекасндар Петаковић у шестом минуту. Упркос добром отварању, "сукњице" су стигле до изједначења преко Џимија Мареја у 48. Касније је срушена Француска (2:1), да би се групна фаза окончала још једним ремијем, овог пута са Парагвајем (3:3). У четвртфиналу, "плави", ипак, поново нису могли преко Немачке, пресудио је легендарни Хелмут Ран голом у 12. минуту.
ПОРАЗ, ПА ПОЛУФИНАЛЕ
ДРУГИ и засад последњи пут када је наша фудбалска репрезентација ушла међу најбоља четири на Мундијалу, било је пре тачно шест деценија, 1962. у Чилеу. А кренуло је поразом, од Совјета (0:2). Међутим, победе над Уругвајем и Колумбијом у групи, па онда и освета Немцима у полуфиналу, довеле су Шекуларца и друштво на корак од историје. Ипак, Чехословачка је угасила сан о финалу (1:3). Чиле је досолио рану, пошто је био бољи у борби за треће место (1:0).
ОПЕТ СТОП БРАЗИЛУ
НА нову мундијалску авантуру, Југославија је чекала 12 година. Нека нова лица, попут Драгана Џајића, Станислава Карасија, Јована Кулета Аћимовића успела су да одоле Бразилцима на старту такмичења у Немачкој (0:0) 1974. године. Утом је уследила канонада Заира (9:0) и реми са Шкотима за пролаз даље (1:1) у другу групу, јер се тада играло по другачијем систему него данас. Ипак, тамо су на површину испливали сви тадашњи проблеми југословенског тима, па су забележена сва три пораза од Немачке, Пољске и Шведске.
МРШАВО СА "ОСТРВЉАНИМА"
СВЕТСКО првенство 1982. године играло се у Шпанији. Кренуло је "мршавим" ремијем са Северном Ирском (0:0), генерација Пижона Петровића, Златка Вујовића, Сафета Сушића није успела да затресе мрежу Острвљана. Утом је уследила и чувена утакмица са Шпанцима, где су "плави" дебело оштећени од судије Соренсена, да би потом, на крају, тријумф над Хондурасом 1:0 био проглашен Пировом победом. Најпре, јер је Северна Ирска савладала домаћина 1:0, јединим резултатом који није одговарао Југославији. Из веома лаке групе нисмо прошли даље, овде се дан по јутру познавао.
КО СЕ СЕЋА "ПОКЕРА"?
ПЛАНЕТАРНА смотра 1990, стадион "Бентегоди" у Верони. Са једне стране Југославија, са друге Шпанија. Минут је 77, Златко Вујовић центрира са левог бока, Катанец пребацује до Драгана Стојковића, који зауставља време и изводи један од најлепших потеза у историји Мундијала. Мало касније, изводи и слободњак и погађа за победу "плавих" и пласман у четвртфинале. Питање је само, да ли се ико сећа тешког пораза на отварању против Немачке (1:4) у режији Лотара Матеуса и Јиргена Клинсмана због којег је селектор Ивица Осим жестоко критикован? Наравно да не, јер је све надокнађено касније, а да је било мало више среће на пенал рулету против Марадонине Аргентине у четвртфиналу, ко зна докле би Пикси и друштво догурали те године на Чизми.
МИХИН ПРОЈЕКТИЛ
ЈЕДНА од најјачих југословенских генерација, уједно и последња која је носила име те државе, отишла је на Мундијал 1998. у Француску, са великим амбицијама. После санкција, мотив је био велики. На путу до осмине финала први је срушен Иран, после бомбе Синише Михајловића са неких 30 метара у 73. минуту (1:0). Касније смо ремизирали са Немцима (2:2), па савладали САД (1:0). А онда је уследио окршај са Холанђанима у осмини финала, који ће нажалост сви памтити по пеналу Пеђе Мијатовића, чији је ударац завршио на пречки при резултату 1:1. А у 90. је Давидс донео победу "лалама".
РОБЕН ПОКРЕНУО ЛАВИНУ
ОСАМ година касније, 2006, нови наступ на Мундијалу у Немачкој, први пут као Србија и Црна Гора, и опет ти проклети Холанђани. И опет њихова победа, овај пут 1:0 у режији Арјена Робена, који се у 18. минуту побринуо за тријумф. То је покренуло лавину која се обрушила на састав Илије Петковића, будући да је уследила канонада Аргентинаца (6:0, Меси постигао свој први мундијалски гол), па онда и завршни пораз од Обале Слоноваче (2:3) на коме су досуђена два пенала за противника.
ПАД С БЕЛЕ ТАЧКЕ
РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА је у свом 11. наступу, први пут под именом Србија отпутовала на једно велико такмичење, Светско првенство 2010. у Јужној Африци. Међутим, неопрезност Здравка Кузмановића и направљен пенал у 83. минуту који је реализова Асамо Гијан, скупо су коштали "орлове" на отварању тог Мундијала (0:1) у двобоју са Ганом. Иако је касније срушена Немачка (1:0), у одлучујућој утакмици са Аустралијом пропуштено је много "прилика" па су "кенгури" на крају славили (1:2). Како смо почели, тако смо и брзо завршили такмичење, са великом дозом разочарања.
БОМБА КОЛАРОВА
ПРЕТХОДНИ Мундијал на којем је Србија учествовала, пре четири године у Русији, отворен је победом против Костарике (1:0). Бомба левог бека Александра Коларова из слободног ударца решила је тај меч и подигла еуфорију. Она је брзо спласнула после окршаја са Швајцарцима (1:2), а после и на затварању са Бразилцима (0:2), па се кући кренуло одмах после групне фазе. Бројне проблеме у самом тиму та уводна победа није успела да замаскира.
"САМБА" СЕ ИГРАЛА 16 ПУТА
БРАЗИЛ је једина репрезентација у историји фудбала, која је играла на сваком светском првенставу (до Катара 2021). Када је реч о првим мечевима на мундијалском турниру, "кариоке" су забележиле чак 16 победа, уз само два пораза, и то на прва два првенства када су их заредом на премијерама добијали Југославија (1930) и Шпанија (1934). Такође, забележили су и три ремија, а последњи против Швајцарске (1:1) пре четири године у Русији.
СВА НАША ОТВАРАЊА
УРУГВАЈ 1930.
Југославија - Бразил 2:1
БРАЗИЛ 1950.
Југославија - Швајцарска 3:0
ШВАЈЦАРСКА 1954.
Југославија - Француска 1:0
ШВЕДСКА 1958.
Југославија - Шкотска 1:1
ЧИЛЕ 1962.
Југославија - СССР 0:2
НЕМАЧКА 1974.
Југославија - Бразил 0:0
ШПАНИЈА 1982.
Југославија - С. Ирска 0:0
ИТАЛИЈА 1990.
Југославија - Немачка 1:4
ФРАНЦУСКА 1998.
Југославија - Иран 1:0
НЕМАЧКА 2006.
СЦГ - Холандија 0:1
ЈУЖНА АФРИКА 2010.
Србија - Гана 0:1
РУСИЈА 2018.
Србија - Костарика 1:0
Укупно: 5 3 4
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ТО! Пикси и "орлови" добили феноменалну вест непосредно пред меч Србија - Бразил
23. 11. 2022. у 21:30
ФУДБАЛСКА СТРАСТ: Бразилци тренирали за меч са Србијом, а испред стадиона... (ВИДЕО)
23. 11. 2022. у 19:11
ВАЉДА ЈЕ САДА ЈАСНО ДА ВЛАХОВИЋ НИЈЕ ПРОБЛЕМ: Бивши играчи и стручњаци критикују Србина, а без њега Јуве игра још горе
ПРЕКИД разочаравајућих игара и три узастопна меча без победе фудбалери Јувентуса мораће да траже на "Гевис стадиону" где ће их од 20.45 угостити Аталанта у дербију 19. кола Серије А.
14. 01. 2025. у 08:45
СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!
Јанис Тима, чувени кошаркашки репрезентативац Летоније, пронађен је 17. децембра мртав у једном хостелу у Москви, а Русија и Летонија, поред саме узнемирујуће вести да је он скончао - недуго затим су могле да погледају и видео-снимак како је у болници завршила и његова досадашња жена, чувена певачица Ана Седокова. Све је, затим, деловало прилично уобичајено за овакве случајеве, али - догодили су се неки шокантни детаљи.
15. 01. 2025. у 12:46
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)