ДА ЛИ СТЕ ОВО ЗНАЛИ? Голман Артур Вартон први црни профи фудбалер

Владимир Станковић

26. 12. 2020. у 22:14

ДАНАС је тешко наћи фудбалски тим у коме нема бар једног црнопутог играча, свеједно да ли је из Африке или Јужне Америке. Али, да ли знамо ко је био први црни фудбалер професионалац?

ДА ЛИ СТЕ ОВО ЗНАЛИ? Голман Артур Вартон први црни профи фудбалер

ФОТО: Википедија

Давног 12. марта 1887. године у Енглеској је одржан "Јубиларни фудбалски фестивал". Пола века владавине краљице Викторије било је обележено и фудбалском утакмицом која је била и меч помирења заговорника професионализма и оних који су више вредновали аматеризам у спорту.

ШКОТ ВОТСОН САМО АМАТЕР

ИСТИНА је да голман рођен у Гани није први црни фудбалер у историји, јер пронађосмо податак да је извесни Ендру Вотсон био први црнопути фудбалер у Великој Британији, а играо је аматерски за Шкотску десет година раније, још 1881. Ипак, Артуру Вартону припада част да је био први црни професионалац на свету, који је играо у енглеској лиги.

Играли су Престон, у то време најбољи професионални клуб, и Коринтијанс, најбољи међу аматерима. Било је присутно 10.000 гледалаца, међу њима и принц од Велса, будући енглески краљ Едвард VII, који је у полувремену поздравио капитене ривала. Меч је завршен 1:1, али све ово је вредно спомињања због податка да је на голу Престон Норт Енда стајао Артур Вартон, који се сматра "првим црнопутим професионалним фудбалером у историји овог спорта".

ВАРТОН је рођен 1865. у градићу Џејмстауну (у региону Златна колонијална обала, под британским патронатом, од које је настала Гана као независна афричка држава), од оца Хенрија, мисионара методисте, и мајке Ени Флоренс која је припадала краљевској породици племена Фанте. Артур је са 19 година стигао у Енглеску, у Дарлингтон, да учи за методистичког пастора, али су га таленат и љубав према спорту одвели сасвим другим путем. Био је изразито брз, хроничари су записали да је 1886. трчао 100 јарди за 10 секунди, што се сматрало светским рекордом. Играо је такође крикет и рагби, возио бицикл и чак био победник трке између Престона и Блекбурна.

 ПРИЗНАНЊЕ Тек 1997. на гробљу у Едлингтону откривени су спемен-плоча Артуру Вартону и оригинални споменик/ФОТО: Википедија

Фудбалску каријеру почео је 1885. у Дарлингтону и сјајним одбранама брзо скренуо пажњу. Истицао се боксовањем лопте, гипкошћу и урођеном брзином. Убрзо је прешао у Шефилд, али се и даље бавио атлетиком јер је био боље плаћен да публици показује своју брзину него голманско умеће. Фудбалу се вратио 1889. у Ротерхем Тауну са првим професионалним уговором. После пет година прешао је у Шефилд јунајтед и у његовом дресу одиграо прву првенствену утакмицу у првој енглеској лиги. Пошто није био први голман, отишао је и играо у клубовима нижих категорија, попут Сталбриџ Роверса или Ештон Норт Енда. Каријеру је, са 36 година, 1902. завршио у Стокпорт Каунтију.

ПРИЧА, бар за Артура Вартона, нема срећан крај. Радио је свашта, био рудар у Едингтону, кажу да се пред крај живота одао алкохолу. Умро је у беди 13. децембра 1930. и сахрањен у делу гробља за најсиромашније.

ПОЧЕЦИ Артур Вартон као голман Дарлингтона, победник Кливленд челенџ купа 1887./ФОТО: Википедија

Вартонова животна прича била је заборављена све до 1990. године, када су његови унуци успели да његову историју оживе у борби за расну једнакост. Године 1997. на гробљу у Едлингтону откривени су спомен-плоча и оригинални споменик у виду фигуре голмана између статива. Шест година касније ушао је у енглеску фудбалску "Кућу славних", а године 2011. приликом сусрета Енглеска - Гана, две његове домовине, одато му је дужно признање. ФИФА је 2012. такође обележила сећање на Артура Вартона. Копија статуе добила је запажено место у Музеју ФИФА.

Артуру Вартону припада част да је био први црни професионалац. Требало је да прође 90 година, да први црни играч обуче дрес енглеске репрезентације. Био је то десни бек Нотингем Фореста Вив Андерсон који је 1978. заиграо у дресу Гордог Албиона против Шведске. Пре њега за младу репрезентацију дебитовао је Лори Канингам.

Да није било пионира попут Артура Вартона, можда би фудбал још увек био привилегија белих и богатих. У Гани, у Акри, једном од најбогатијих и најмодернијих афричких градова, преко "Атрур Вартон фондације", чува се сећање на њега.

Запратите Новости спорт на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

КАКАВ ШОК У ХУМСКОЈ! ФК Партизан има новог тренера