"ЛАЛЕ" НАС ИСПРАТИЛЕ У ЗАБОРАВ: Пре 20 година смо последњи пут играли на ЕП

Новости онлине

08. 10. 2020. у 19:37

КАО да је јуче било..

ЛАЛЕ НАС ИСПРАТИЛЕ У ЗАБОРАВ: Пре 20 година смо последњи пут играли на ЕП

Фото архива ВН

А опет, тако далеко и у ствари довољно да једна фудбалска нација оде у заборав и да пожуте њене стране у архивама Првенства Европе. Био је 25. јун 2000. године када нас је Холандија са Франком Рајкардом на клупи испрашила са 6:1, а покојног Вујадина Бошкова и цео његов тим послао у историју и скоро па заборав.

Од тада нема Србије на мапи фудбалске Европе, пошто је тог црног дана са стадиона "Де Кајп" у Ротердаму скоро потпуно отишла једна сјајна генерација врхунских фудбалера. Чекало се наредних десет година да одемо на Мундијал у Јужноафричку Републику са Радомиром Антићем, па још осам година после тога да видимо и Светско првенство у Русији, на које нас је резулататима у квалификацијама одвео Славољуб Муслин, а на царини пријавио Младен Крстајић.

Следећи податак више има везе са политиком, пошто је од поменутог јуна 2000. до данас ова земља чак три пута променила име, па смо са мапе Европских првенстава нестали као Савезна Република Југославија, неколико следећих година смо постојали као Србија и Црна Гора, а од 2006. наступамо као Србија. Неко у архиви УЕФА и да хоће, мора баш да се потруди да се сети ко је и у чије име 2000. био на ЕП које су тада организовали Холандија и Белгија.

Краљ, Комљеновић, Ђукић, Михајловић, Савељић, Говедарица, Југовић, Мијатовић, Милошевић, Стојковић, Друловић, Станковић, Говедарица, Ковачевић, Нађ, Кежман...

Шта кажете... Какав тим? Ето, тај тим је "испрашен" на последњем мечу који су наши, како год да су се звали, испраћени у историју и заборав са ЕП. Од тада до данас одиграна су још четири: 2000. године у Португалији (првак била Грчка), 2008. у Аустрији и Швајцарској (шампион Шпанија), 2012. у Пољској и Украјини (шампион Шпанија) и 2016. године у Француској (шампион Португалија).

Толико о догађајима, резултатима и људима. Сада мало и о парама. Рачунајући на богате премије Европске куће фудбала и узимајући у обзир да УЕФА сваког учесника ЕП премира са по десет милиона евра, јасно је да је наш фудбалски савез до сада остао кратак за најмање 40 милиона евра (и евентуални новац од ремија или победа у такмичењу по групама) због чињенице да не може да се домогне континенталног шампионата.

СЕЛЕКТОРСКА ВРТЕШКА

ОД оног 25. јуна 2000. године до данас, фудбалске селекције СРЈ, СЦГ и Србије водило је чак 12 селектора после Вујадина Бошкова. Ређали су се мањим или (ређе) већим успехом после бата Вујкета, Дејан Савићевић, Илија Петковић, Хавијер Клементе, Мирослав Ђукић, Радомир Антић, Владимир Петровић, Радован Ћурчић (у два мандата), Синиша Михајловић, Љубинко Друловић, Дик Адвокат, Славољуб Муслин, Младен Крстајић и актуелни селектор Љубиша Тумбаковић.

МИ 60, НЕМЦИ 12

ОД 1920. године, нашу репрезентацију водило је равно 60 селектора или селекторских комисија.

Поређења ради, од 1926. године фудбалску репрезентацију Немачке водило је тек 12 селектора!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (1)

АЛЕКСАНДАР МИТРОВИЋ И ИСТОРИЈСКА СЕЗОНА: Нико не може да угрози Хилал у походу на све доступне трофеје, ни Србина на челу листе стрелаца