КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије

Новости онлине

27. 03. 2024. у 16:44

Када је Јован Дучић у "Јадранским сонетима" писао о неким тужним, или бар сетним моментима, вероватно ни сам није помишљао на свевременост тих стихова. А баш они послужиће за једну невероватну јадранску причу која се десила деци из Србије.

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије

Facebook / Franko Raca

Скандал. Могло би тако да се опише оно што су доживели малишани из једне београдске школе фудбала у Хрватској, али... Хајде да прича не почне од скандала. Дечја је, има лепших начина да приче почну.

Рецимо, могла би да крене од тога да се у Умагу - тамо негде горе, у Истри, или "тамо негде, на Западу", што би Хрвати рекли за свој најзападније истурени градић - већ годинама одржава један јако велики фудбалски турнир. Толико је велики да учествују ту и Јувентус, и Милан, и Лацио и Парма, умеју тамо да своје екипе пошљаљу и сплитски Хајдук и загребачки Динамо, да дођу тимови из Мађарске, Бугарске, других земаља...

Дечји је то турнир. Дође и по 1.500 малишана да учествује. Буде 128 екипа, игра се у две старосне категорије у једном термину турнира, па све врви од малих или већих дечјих талената, а још већих надања. Није све у спорту у победи, наравно, али кад се већ "води рачун" ко је колико голова дао, и победе се пишу.

Ово није прича о обичној победи. Ни о обичном поразу.

Та прича, за почетак, има свој назив. "Умаг трофеј". Или, "Umag trophy" што би се рекло на хрватском, када се обраћају странцима. Без обзира да ли сте из Србије, иако вас савршено добро разумеју, ако имате неку притужбу - одговориће вам на енглеском. Ваљда је то цена интернационализације. А притужба се десила јер се десило нешто невероватно.

У "У-10" категорији, за екипе састављене од малишана до десет година старости, међу 64 учесника био је и тим Школе фудбала "Гале" из Београда. Фина нека деца, ем први пут на тако великом турниру, ем  баш та деца изненадила многе који су тамо већ навикли и на трофеје. Изненадила су их, пре свега, понашањем ("Ван терена грешке нису дозвољене. На терен јесте", једна је од смерница тренера Ненада Галића, који је и повео ову екипу у Умаг), али изненадила су та београдска деца многе и резултатима.

Детаљ са турнира "Умаг трофеј" 2024 / Facebook / Franko Raca

Систем такмичења је прилично једноставан: 64 тима је подељено у осам осмочалних група, и сваки тим одигра, током прва два дана турнира, седам утакмица у оквиру своје групе. Па, ако си међу две најсупешније екипе, идеш у нокаут фазу (конкретно, у осмину финала). "Гале" је сензационално дошао у прилику да избори баш ту осмину финала: пред своју последњу утакмицу, уз учинак од четири победе и по једног ремија и пораза, чекали су малишани да виде шта ће да се деси у словеначко-бугарском дуелу, јер је од тога зависило и шта они морају да ураде у свом завршном мечу у групи. И, Национал из Софије је савладао словеначки Ногометни клуб Браво 1 са 2:1, што је обрадовало мале Београђане јер их је онда победа у последњем мечу водила у нокаут фазу.

Како то већ бива у филмским сценама, ем за важан меч нису могли да рачунају на капитена, ем се један други дечак није најбоље осећао, па није могао да игра, ем је ривал из Мађарске (који се такође надао проласку даље - искључиво победом) повео. И водио на полувремену. А онда, као у оним добрим филмовима, награда за труд и понашање стигла је у виду преокрета, па је екипа ШФ "Гале" драматичном победом од 2:1 направила нестваран успех, пласман у осмину финала. Деца су била пресрећна, радовала тако извојеваном тријумфу као да су освојили Лигу шампиона, они одрасли из њихове пратње на сајту турнира проверавали како стоје ствари и у другим групама, видели и ко је ривал кад крене "игра на испадање", али...

Првобитно регистрован меч у Умагу / Screenshot / Umag trofej 2024

Иако је 15 минута трајала та радост, напрасно је са сајта турнира обрисан резултат бугарско-словеначког меча. Промењено је и њихово стање на табели, писало је одједном да имају по утакмицу мање. Док је тренер београдских малишана пролазио покрај организатора, а у мислима већ планирао меч осмине финала, упитао их је шта се то десило на сајту турнира, а добио је обавештење које није звучало баш најнормалније:

"А, па поновљена је сад та утакмица, због нерегуларности".

Организатори су, наиме, почели да тврде да је на мечу на коме су Бугари победили Словенце дошло до тога да "судија не зна правила" и да је "требало да прекине меч када су се десила два црвена картона у једној екипи". Он то није урадио, па је донета одлука да се утакмица понови. Притом, таквим ставом о понављању утакмице нарушено је неколико што такмичарских прописа, што логичних ствари: 1) меч се прекида само ако су искључена два играча, а овде се радило о црвеном картону за једног играча и једног тренера; 2) меч може да се понови само ако се на време уложи жалба на његову регуларност; 3) остале утакмице које одлучују о коначном распореду не одигравају се док се спортна утакмица званично не оконча.

Међутим, правда је, очигледно, имала нека друга посла у Умагу тог поподнева, отишла неком старом галијом у времена када су правда и част нешто значиле и... у њеном одсуству, организатори су лупили фудбалски и људски шамар београдској екипи:

"Испали сте".

Како? Тако.

Како испали? "Тако лепо. У поновљеном мечу баш се десио скроз супротан резултат, Ногометни клуб Браво 1 је победио софијски Национал са 2:1, па су, ето, тако се потрефило, и Словенци и Бугари прошли даље". 

А Срби нису.

Узалуд је правник који је, као родитељ, путовао са екипом Школе фудбала "Гале", писао жалбу (одговор је заиста био на енглеском, и то у стилу "Ми смо у праву, ништа није урађено спорно", без аргумената осим оног чувеног "Ја кад ти кажем!"), узалуд се тражио на увид записник, да се види кад је и да ли је на време поднета жалба - записник није добијен уопште. Просто, за београдску екипу напрасно није било места на турниру, иако је то својим резултатима изборила.

"Нико нас није обавестио да нам каже да се тај одлучујући меч, одигран пре нашег, понавља. Нико да нам каже да се та поновљена утакмица игра после наше... Толико је тада настало нерегуларности, да је то непојмљиво за турнир таквог капацитета, таквог рејтинга. Па, не може да се објави резултат нерегуларне утакмице...", каже Ненад Галић за "Новости", питајући се, сузних очију: 

"Која је цена дечјег сломљеног срца? Знате ли само колико је емоција било међу тим малишанима, колико суза... Ево, ја 26 година радим са децом, видите и сами колико ми дрхти глас, а могу да мислим како је њима, кад је мени овако тешко. И, знате, када су они (организатори) видели да деца плачу, онда су пришли, извињавали се, рекли да је 'њихова грешка' и понудили као утешну награду 'медаљу за фер-плеј'. Ма, ми смо један наш меч играли без измене, а онда у мечу одлуке направили подвиг преокретом против директног конкурента. Не треба нама медаља за фер-плеј, ова деца су увек фер-плеј. Одиграли су стварно чаробну утакмицу и онда... Онда се све то гаси. Као да је неко угасио светло, као да дан за њих престаје".

Онима за које је дан наставио да траје, није баш потрајао дуго. И Бугари и Словенци одмах су елиминисани, на првом степенику нокаут фазе.

Турнир "Умаг трофеј" 2024 / Facebook / Franko Raca

А мали Београђани?

Њих је организатор упутио да наставе такмичење "тамо где им је и место, у разигравању од 17. до 25. позиције".

"Ми се на томе нисмо појавили. Просто, деца су била у таквом стању... И, знате, нико нас од организатора није ни контактирао, да пита где смо, што нисмо ту. То додатно даје негативну конотацију. Умесот на терен, одвели смо малишане на базен, да се мало релаксирају, кад су већ на базен имали право тих дана, али нисмо га користили због многобројних утакмица. Решили смо да се, колико је могуће, опусте, да забораве на доживљену неправду. Нисмо после ни на ручак ишли, спаковали смо се и кренули за Србију. Али, ево, три дана су прошла од тада, а мени је отац једног дечака данас рекао да му се син пробудио и плакао. То су ти неки трагови који остају... Ми смо стварно гледали да будемо пример по понашању, код нас заиста грешке ван терена нису дозвољене, а на терену јесу, и баш због тог понашања су ови малишани побрали симпатије у хотелу, а изненадили многе на терену. Нажалост, имали су прилику да доживе неправду и то још у том узрасту, какву не треба да доживи ниједно дете које се бави спортом. Причао сам баш са колегама из разних земаља, никоме није јасно како је могуће да се нешто тако догоди. Али... без обзира на све, наши дечаци су победници, јер их учимо да увек гледамо напред. Лекција јесте тешка, и посве беспотребна, поготово за тај узраст. Али, како каже Новак Ђоковић, управо кроз те потешкоће које су га окруживале кад је био мали он је стасавао и изграђивао тај победнички менталитет који га и сада краси. Све ћемо ми ово да преточимо у нешто позитивно", уверева треенер "Гале".

И, уместо дечјих суза, могли бисмо ову причу да завршимо једном - песмом. Дучићевом, кад је већ и о Јадрану писао. 

"Лав камени један из млетачких дана

озбиљан и мрачан још на тргу седи,
на обали мора. Слуша шум Јадрана,
и где век за веком неосетно следи.

Стар и малаксао, и са гривом седом,
он је тешке шапе зарио дубоко,
докле мирно држи у обзору бледом
свој мраморни поглед и студено око.

Дођу градска деца са веселим пљеском,
драже га, и јашу, и засипљу песком,
и бију га својим пушкама од зова.

Док он мирно гледа на море, и чека
да галије старе види из далека,
што одоше некад пре много векова".

Јунаци ове приче, са својим тренером, у Умагу / FOTO: Privatna arhiva

Ко зна, можда лав један камени, на тргу у Умагу, дочека повратак галија правде које одоше далеко. 

Дочекао их или не, једна екипа малишана која је дошла са веселим пљеском - сада после своје мале голготе стасава као и Ноле некада: уз потешкоће које није тражио, али које су га учиниле јачим од свих.


Уосталом, што рече свети владика Николај, "нема васкрсења без голготе". 


А нема ни јачих од васкрслих. 


Научиће то и они што децу расплачу.

Један од ових пехара чекао је у Умагу и малишане из Београда / Facebook / Franko Raca

Бонус видео: Ово су деца скандирала Бугарима на мечу Србија - Бугарска у Лесковцу

 

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: "Нестају" им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!

Косово је Србија, а код Албанаца који јужну српску покрајину сматрају некаквом лажном државом - ових дана је све лошија ситуација када се ради о томе како људи доживљавају живот на том простору.

22. 12. 2024. у 12:36

Коментари (6)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ова девојка је шокирала све понашањем на Светском првенству, а њена земља је сад повукла невероватан потез