РОЂЕНДАН ФК ВОЈВОДИНА И ТО 110! Од тајног настанка, српског пркоса, плавих дресова и љубавних јада - до славе

Дарко Николић
Дарко Николић

06. 03. 2024. у 09:49

Мало је фудбалских клубова који се могу подичити да су настали у Аустроугарској, а да и даље представљају значајан фактор у овдашњем спорту. Управо је то случај са ФК Војводина, који је настао на овај дан пре 110 година - и то у великој тајности.

РОЂЕНДАН ФК ВОЈВОДИНА И ТО 110! Од тајног настанка, српског пркоса, плавих дресова и љубавних јада - до славе

ФОТО: А. Илић

Кренимо редом на ово кратко, а потпуно несвакидашње путовање кроз историју српског фудбалског великана.

За њен рецепт су потребни:

Место збивања: Аустроугарска. У којој национални клуб Срба није био нешто баш пожељно због нарастајућих тензија које су се, врло брзо, разбуктале у крвави ратни сукоб.

Време збивања: Година 1914. Година у којој је фудбал већ увелико живео на европском континенту, не и у "Српској Атини" која је у то време имала нешто мање од 40.000 житеља.

Локација: Штрикерска радионица чика Саве Шијакова, Темерински шор 12.

Актери: Утемељивач новосадске текстилне индустрије Миленко Шијаков, славни адвокат Коста Хаџи - потоњи дугогодишњи генерални секретар југословенске куће фудбала, универзитетски професор Владимир Милићевић, правници Раденко Ракић и Каменко Ћирић, хемичар Душан Хинић, те Бранко Госпођиначки, Гојко Ружић, Ђорђе Живанов и Ранко Тошић.

Изговор: Сви ови славни оснивачи у то доба су, као врло млади, морали да нађу изговор за окупљање у тадашњој Аустроугарској. У дворишту Темеринског шора 12, који се тада звао Житна улица, ови ученици Велике српске православне гимназије, шегрти, студенти и трговачки помоћници, решили су да оснују национални клуб.

Име: Петнаест година трајало је "Војводство Србија и Тамишки Банат" (од 1849. до 1861), па су оснивачи одабрали име Војводина како би подсетили на некадашњу идеју о војводству у коме је било планирано да Срби имају културно-политичку аутономију у некадашњој Хабзбуршкој царевини.

Терен: "Воша" тада није имала своје игралиште, па је омладина из Подбаре и Салајке која се придружила клубу тренирала на пољанчету "Четири крајцаре".

Дресови: Иако је Војводина свих ових деценија позната по црвено-белој опреми, први дресови које је сашила мајка фудбалера Милорада Милићевића били су - светло плави.

Први меч: У Ковиљу, 1914, против локалног клуба Шајкаш који је постојао већ шест година.

Љубав: Први ривал је одабран - због љубави. Девојка фудбалера Војводине Љубојевића била је из тог краја, па је одабран Шајкаш како би је он импресионирао. А та љубав се увелико пренела и на сам клуб који је из тајности - одмах кренуо у славу.

Први ривал поражен је са 5:0, па иако се на наредни наступ чекало све до ослобођења 1918. године, љубав према "Воши" наставила је да траје. И до тада, а и до сада, 110 година касније. У међувремену су освојене две титуле - славило се у лето 1966. и 1989. освајање шампионског трофеја. Не и последњег, верују они којима је новосадска "дама српског фудбала" најмилија срцу.


Бонус видео: Кад је у халу ушао војни оркестар, и "делије" и "гробари" загрмели као један!

 

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности