СВЕТ ГЛЕДА И ПЛАЧЕ: После језивог земљотреса, фудбал се опет игра у Турској - и то како... (ФОТО/ВИДЕО)

Novosti online

25. 02. 2023. у 19:05

ЛОПТА се поново котрља у Турској. Али, како... Након 20 дана паузе услед катастрофалног земљотреса, данас се наставило првенство Турске у фудбалу. И то врло емотивно.

СВЕТ ГЛЕДА И ПЛАЧЕ: После језивог земљотреса, фудбал се опет игра у Турској - и то како... (ФОТО/ВИДЕО)

Tanjug/AP

Након земљотреса од 7,7, па 7,6 степени, а онда и стотина, хиљада слабијих, те његових стравичних последица она два најгора, живот је "стао" у Турској, па тако и фудбалски. Хатајспор и Газијантеп су иступили из лиге јер су градови из који су - разорени, али... 

Данас се фудбал у остатку Турске наставио.

На терен су изашли фудбалери Фенербахчеа и Коњаспора, као и Ђиресуна и Кајзериспора.

Фудбалери Фенербахчеа појавили су се на стадиону у мајцама са емотивном поруком ''Наша драга Турска''

Такође на дресовима су, уместо имена фудбалера, изнад бројева били - називи провинција које су највише настадале.

Поред самих играча, подршку људима који су заробљени у рушевинама, пружили су и навијачи.

"У Турској је хладно, Фенербахче је уз вас", поручили су навијачи Фенера и масовно бацали шалове у знак подршке онима који, у угорженим подручјима, немају могућности да се загреју у хладним зимским данима као што је иначе случај.

Иначе, иако су резултати били у другом плану, напоменућемо да је "Фенер" победио са 4:0 (имао играча више од 22. минута, када је већ водио са 1:0), а Кајзери је као гост тријумфовао са 1:2. Галатасарај је први на табели са 54 бода из 22 наступа у првенству, Фенербахче други са 48, док је трећи Башакшехир са 40, уз утакмицу мање.

Подсетимо, закључно са петком, 24. фебруаром 2023, турске власти су утврдиле да је у земљотресу у тој земљи погинуло 44.218 људи.

Много живота је изгубљено, али... живот се, како се зна и уме, у Турској наставља. 

У наставку, на овој страници портала "Новости" можете видети и списак најјачих земљотреса у историји, и оних најсмртоноснијих, али пре тога - зашто су се овако разорни потреси десили у Турској.

Тектонске плоче - Турска

Турска је сеизмички активна област унутар комплексне зоне судара између Евроазијске тектонске плоче и Афричке и Арапске плоче. Већи део турске територије лежи на Анадолској плочи, мањој по величини, а омеђеној двема великим зонама раседа, Северноанадолским раседом и Источноанадолским раседом, на коме се и десила поменута сеизмичка активност која је довела до ових катастрофалних последица (епицентар је био најближе граду Кахраманмараш).

Тектонске плоче у Турској / Wikipedia / Mikenorton

Западни део земље такође је захваћен зоном веће тектонске активности у Егејском мору изазваном померањем тзв. Хеленског лука ка југу. 

Најисточнији део Турске лежи на западном крају "Загросовог набора" и потисног појаса, којим доминира тектонски потисак, што такође може да изазове земљотресе озбиљније јачине.

 

Најјачи земљотрес

У Србији многи у свежем сећању имају земљотрес у Краљеву 2010, али страшан је био и онај у Скопљу 1963, и у Бањалуци, и многи други...

Најјачи званично измерени земљотрес на свету десио се 22. маја 1960. у Чилеу и био је јак од 9,4 до 9,6 степени. Трајао је десет минута, изазвао цунамије који су погодили јужни Чиле, Хаваје, Јапан, Филипине, Нови Зеленад, Аустралију. Процене су да је земљотрес, који се десио око 570 километара од Сантијаго де Чилеа, покрај града Валдивија, довео до око 6.000 погинулих.

Од 1501. године до сада, забележено је 46 потреса који су били снаге од 8,5 степени или јачи од тога. На другој позицији по снази је земљотрес у Аљасци, 1585, за који се верује да је достигао 9,25 на скали, а на трећој позицији још један чилеански потрес, од око 9,1, и то 1730. године. Следећа два десила су се у много ближој прошлости. Године 1964. у Аљасци се догодио земљотрес магнитуде 9,2 степени, а 2004. у Суматри, у Индијском океану, земљотрес јачине 9,1 до 9,3 степена. Тај је остао упамћен по многим жртвама...

Највише погинулих људи у земљотресу

Иако је у поменутој трагедији у Суматри, петој на листи најјачих земљотреса у историји, не само од потреса и рушења зграда, већ и од цунамија који је погодио 14 држава, дошло до чак 227.898 погибија тог 26. децембра 2004. године, то је тек шести најсмртоноснији земљотрес у историји људског рода.

На петом месту је око 230.000 погинулих 1139. године у Азербејџану (процена је да земљотрес тада био јак 7 степени), на четвртом месту, такође услед потреса од 7 степени, је 250.000 погинулих у Антиоху, тада Источном римском царству, сада Турској, 526. године, а на трећем месту са 273.400 жртава је први од три кинеска разорна земљотреса на овој листи.

Овај, трећепласирани, десио се 1920. у Нингша-Гансуу.

Другопласирани на овој црној листи највећих трагедије од природних катастрофа изазваних потресима тла је земљотрес у кинеском Хебеију 28. јула 1976. године, када је страдало најмање 242.769 људи, али су процене ишле дотле да је и до 700.000 било мртвих, док се на чак 820 до 830 хиљада жртава процењује епилог најсмртоноснијег земљотреса, који је кинески Шанкси погодио 23. јануара 1556. године. За њега се сматра да је од самог померања тла погинуло одмах више од 100.000 људи, а преко 700.000 потом умрло од глади и болести.

Бонус видео: МАЛИ СУПЕРМЕН - сиријски дечак рођен у рушевинама после земљотреса добро напредује у болници

 

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића