КО ЈЕ БИО ЋИРО БЛАЖЕВИЋ? Трагично изгубио брата и сестру, мрзели су га због Просинечког, а памтиће се свађа са Мамићем

Novosti online

08. 02. 2023. у 08:22

МИРОСЛАВ Ћиро Блажевић, легендарни фудбалски тренер и бивши селектор хрватске репрезентације, преминуо је у 88. години након дуге борбе са раком. Болест му је први пут дијагностикована 2011. године, двапут ју је победио, али трећи пут, нажалост, није успео.

КО ЈЕ БИО ЋИРО БЛАЖЕВИЋ? Трагично изгубио брата и сестру, мрзели су га због Просинечког, а памтиће се свађа са Мамићем

Фото: Јутјуб принтскрин/RTS sport/Sport klub

Мирослав Ћиро Блажевић рођен је 10. фебруара 1935. године у Травнику у којем је и започео, како је сам увек говорио, скромну играчку каријеру. Рођен је као осмо, најмлађе дете Катарине Блажевић (рођене Матовиновић) и Мате Блажевића. Њихово прво двоје деце, Ивица и Марица, о којима родитељи осталој деци нису пуно говорили, умрло је у доби од неколико месеци од шпанског грипа, а Мирослав је имао и сестре Јелену и Драгицу, браћу Анту и Јошка, а старија сестра Јозефина живи у Загребу.

Фудбал је Ћиро играо до 31. године, кад је у швајцарском Мутијеру одлучио постати тренер. Остао је у Швајцарској где је водио Вевеј и Сион, да би 1979. године преузео швајцарску репрезентацију. Његов прави тренерски узлет почео је 1979. године кад је дошао у Ријеку. Иако је првенство завршио на скромном 10. месту, Ћиро је Ријеку одвео до четвртфинала Купа купова у којем је изгубио од Јувентуса. На крају сезоне дошао је у Динамо и тада је кренула легенда о Ћири, белом шалу и 1982. години.

Динаму донео титулу након 24 године чекања

Након петог места у првој сезони на клупи, Ћиро је 1982. године Динаму донио титулу првака Југославије након 24 године чекања и заувек постао Динамова легенда. Церин, Деверић, Млинарић, Зајец, Влак и остали играли су фантастичан фудбал који је на Максимир привлачио у просеку 30.000 гледалаца.

Динамо је титулу потврдио победом против Жељезничара 2:0 четири кола пре краја, али славље у граду није престајало данима и недељама. Архитекта тог великог успеха био је Ћиро који је са белим шалом око врата газио све пред собом.

- То је било нешто перфектно и без конкуренције највећи успех моје каријере. Свака част бронзи у Француској, али мени је Динамова 1982. година круна свега што сам направио као тренер, рекао је Ћиро на свој 82. рођендан.

Легендарни тренер ту није стао па је с Динамом следеће сезоне освојио југословенски куп и на крају сезоне је први пут отишао из Динама. Отишао је у Грасхопер с којим је освојио наслов првака Швајцарске, а срца навијача поново је освојио 1985. године кад је Приштину одвео до прве југословенске лиге.

Повратак у Динамо

Исте године вратио се у Динамо с којим није остварио запажене резултате. Проглашење хрватске независности дочекао је у Нанту у којем је био до 1991. и након године дана у ПАОК-у 1992. се вратио у Динамо, односно тадашњу Кроатију.

Као велики поштовалац председника Фрање Туђмана, те истакнути члан ХДЗ-а, Ћиро није могао одбити Туђманов позив да се врати у Хрватску и с Кроатијом је 1993. године освојио првенство Хрватске, а 1994. године Куп. На крају те сезоне Ћиро је поново, трећи пут, отишао из Динама јер је добио највећи задатак - водити хрватску репрезентацију.

Ћиро је кренуо у квалификације за Европско првенство и сензационално, испред моћне Италије (уз помоћ Томислава Ивића), освојио прво место у групи и директно се пласирао на Европско првенство у Енглеској у којем је Хрватска играла сјајно. Групу са Турском, Данском и Португалом прошла је са шест бодова, да би у четвртфиналу изгубила од Немачке 2:1.

Најбоље је тек долазило

Ћиро је тад већ уживао огроман углед како у Хрватској, тако и у Европи, али најбоље је тек долазило. Након драматичних квалификација и свакаквих резултата, Хрватска се пласирала на СП у Француској на којем је дошла до сензационалног трећег места. Ћирина екипа водила је у полуфиналу против Француске 1:0, али је изгубила с два гола Лилиана Тирама којем су то били једини голови у каријери за репрезентацију.

У утакмици против Француза Ћиро се јако замерио навијачима јер је Роберта Просинечког у игру увео тек у 90. минуту. „Без њега не бисмо били трећи на свету. Он ми је замерио третман у сусрету с Француском, али ја сам га свесно, из тактичких разлога оставио на клупи. И не мислим да сам погрешио”, рекао је Ћиро пре пар година.

У шест година на клупи Ћиро је Хрватску водио 73 пута, уписао је 36 победа, 22 ремија и 15 пораза.

Још један повратак у Динамо и сукоб с Мамићем

Године 2001. отишао је у Иран који није успео одвести на Светско првенство у Јапан и Кореју. Након тога је Осијек спасао од испадања из лиге, да би се 2002. године четврти пут вратио у Динамо с којим је освојио шампионску титулу. На крају сезоне посвађао се са Здравком Мамићем који га је отерао из клуба.

Од Ћире је јавно тражио 200.000 евра колико му је исплаћено пре него што је отишао у Муру, а Мамић је претио да ће тај новац вратити милом или силом.

Епизода у Хајдуку

Након Муре и Вартекса, Блажевић је 2005. године дошао у Хајдук који се тада спремао за квалификације за Лигу шампиона. Пре жреба Ћиро је рекао да му дају „тај Ливерпул”, али куглице су га спојиле с Дебреценом против којега је Хајдук доживео једну од највећих срамота у својој историји. Мађари су у првој утакмици славили 3:0, на Пољуду чак 5:0 и то је био пораз од којег се Ћиро није могао спасти те је, након низа лоших резултата, поднео оставку.

Ћиро је 2007. био трећи у ХНЛ-у са Загребом у којем је афирмисао Марија Манџукића којег је прозвао ђилкошем. „Ма, тако сам га назвао одмиља. Он је ђилкош, лола, у позитивном смислу. Он је специфичан играч и нека се не љути на мене”, говорио је тад Ћиро.
Ујединио репрезентацију Босне и Херцеговине

До краја богате тренерске каријере Ћиро ће водити још шест клубова, али највећи траг оставио је као селектор Босне и Херцеговине. Иако га део БиХ јавности није дочекао с одобрењем, Ћиро је на свој начин ујединио репрезентацију БиХ те убрзо заслужио подршку читаве земље која је поново дисала са својом репрезентацијом. Савршено се уклопио у нову средину и замало је Босну и Херцеговину одвео на Светско првенство 2010. године. Ушао је у додатне квалификације у којима је изгубио од јаког Португала укупним резултатом 2:0.

Након одласка из БиХ Ћиро је отишао у Кину па у Иран да би се 2012. вратио у Загреб с којим је испао из лиге. Потом је отишао у Слободу из Тузле коју је сензационално вратио у Премијер лигу БиХ. Након завршетка сезоне преузео је НК Задар у којем је 2015. године завршио тренерску каријеру.

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!