ЦРНО-БЕЛИ БИСЕРИ ЗА ЦЕО СВЕТ Омладинска школа Партизана једна од најбољих у Европи: "Циљ стварање играче за први тим и за репрезентацију"

Стефан РАЈИЋ

22. 09. 2022. у 09:02

ФАБРИКА чија трака са радом никада не престаје, непресушан је извор црно-белих бисера и драгуља, таленти који ничу као печурке, колико год епитета да се наметне, то има покриће у резултатима.

ЦРНО-БЕЛИ  БИСЕРИ ЗА  ЦЕО СВЕТ Омладинска школа Партизана једна од најбољих у Европи: Циљ стварање играче за први тим и за репрезентацију

ФОТО: М. Вуакадиновић

Омладинска школа Партизана одавно је, не само једна од најбољих у Србији, него и у читавом свету. Истраживања швајцарске фудбалске опсерваторије (ЦИЕС), када је реч о рангирању младих талената пониклих из сопствених школа најважније споредне ствари на свету, црно-беле сврставају у сам врх, са најпрестижнијим попут Барселонине "Ла Масије" или Ајаксове.

Новинар Спортског додатка "Новости" је на ту тему разговарао са Вањом Радиновићем, директором омладинаца у "Земунелу", покушајући да проникне у рецепт за успех.

- Велике тајне нема, осим посвећености послу, великог знања које је акумулирано деценијама у раду са младима, као и реалног приступа послу да нисмо ми главни, већ играчи, да смо ми ту да им помогнемо да стасају и постану чланови првог тима. Клуб је тај који треба да буде у првом плану. Ми смо део Партизана и он нам је омогућио да имамо моћан алат у рукама. Тренутно имамо пет омладинских играча лиценцираних у првом тиму за ову такмичарску сезону. Знамо да имамо озбиљну улогу. Морамо сваке године да избацимо макар двојицу нових првотимаца, који ће бити способни да одговоре на све изазове сениорског фудбала, а велика је разлика прећи из омладинског погона у први тим. Тај пут је продукт велике количине рада, знања, несебичног ангажовања свих нас, без обзира на то да ли је то нама у опису после, сви се међусобно помажемо, преко тренера, скаута, свих запослених у школи - наводи Радиновић.

ФОТО: М. Вуакадиновић

Стога недавни успеси, на два веома значајна турнира у Будимпешти и Фиренци, који су освојили пионири и кадети, нису изненађење, већ само потврда квалитета и доброг рада.

- За мене то није ништа чудно, и раније смо освајали турнире по Европи. "Нерео Роко" надметање у Фиренци је једно од такмичења на који идемо сваке године. У Мађарској је турнир где снаге одмеравају генерације које тек треба да дођу на озбиљнију сцену. Зато, када знате колико рада уложе тренери током недеље, колико су посвећени свом послу, играче које имамо у омладинској школи и које гајимо, онда није ништа чудно да се овакве ствари дешавају. Не могу да будем нескроман и да кажем да то нисмо очекивали, то је потврда квалитета свих нас, односно клуба, школе и свих оних који учествују у раду са играчима - каже Вања.

Партизан као клуб у омладинским селекцијама издваја неколико ствари, по којима су лидери у нашој држави.

- Од клуба смо добили прилику, најбоље услове у земљи, овакав склоп тренажних садржаја није могуће урадити нигде у Србији, не рачунајући центар ФСС у Старој Пазови. Овде често долазе стране репрезентације у склопу припрема за такмичења, како би користиле феноменалне услове. Стекли смо ауторитет на међународном нивоу у раду са младим дуги низ година уназад. Таленти су препознали да ће у нашој школи стећи најбоље знање и потом остварити успешну и дуготрајну каријеру, не само у Србији, него и у иностранству. Овде могу да имају најквалитетнији тренинг, то је примарно. Доводимо их у стање да играју професионални фудбал, јер знају да су били део омладинске школе Партизана која се разликује од других академија. Препознатљиви су озбиљан рад, колектив, спортски живот, ништа играчу није нејасно када добије задатак у игри. Не постоји ниједан скаут који се бави омадинским фудбалом да не зна за играче Партизана. Није само селектирање "клинаца" део успеха, већ добрих тренера и скаута, и то је такође важан корак у послу. Када се одаберу квалитетни сарадници, који су посвећени, и раде у интересу Партизана, онда су склопљене све коцкице. Основ успеха је и сам клуб и његов приступ омладинском фудбалу, јер они помажу школи да се развија. Можемо да се похвалимо да је у репезентацији која је изборила пласман на Мундијал у Катару присутно од 30 до 50 одсто фудбалера који су поникли у Партизану - са поносом каже Радиновић.

ФОТО: М. Вуакадиновић

Исто тако, црно-бели су препознали да се фудбал мења из годину у годину, па су тако промењене и методе рада.

- Клуб нам је омогућио нову технологију, донедавно је било незамисливо да на неком стадиону у Србији дрон снима тренинг или утакмицу, сада их има неколико. Такође, тактичке анализе су обавезне. Тренер сваке категорије који програмира начин рада и тренажни процес мора да зна сваки корак за сваког играча. Увели смо стручне штабове на нивоу пионира, кадета, омладинаца. Када имате 20 суперталентованих играча није лако свакоме посветити подједнаку пажњу. Када је ту само један тренер на све њих, он не може да испуни све захтеве. Да бисмо извукли максимум из сваке тренажне јединице, однсно великог броја сати проведених са играчима, увели смо технологије које ће нам дати увид у сва дешавања. Анализа њиховог учинка, након тренинга или мечева, потпомогнута дроновима, спидео-системом (аутоматско снимање које је имплементирано у "Земунелу"), клуб је направио искорак и модернизовали смо спортски центар. Управо је повећање броја тренера помогло да не идемо само у ширину, него и у дубину, да сваки детаљ разрадимо. У сваком узрасту имамо по једног кондиционог тренера, то су људи који знају са којим проблемима се суочавају деца током периода одрастања, нпр. нагли пораст или неки ситни деформитет који у каснијем периоду може да буде проблем, и они су концентрисани на то. У ранијем периоду, док нисам био директор, то је било на индивидуалном нивоу, ишло је природним током, играчи су били препуштени сами себи. Сада смо то променили и желимо да утичемо на то. Имамо фитнес салу у "Телеоптику" од 150 квадрата, која није коришћена. Колико смо напредак остварили огледа се у томе да немамо тешких повреда попут повреда колена или операција, као ни руптуре мишића, које су раније била уобичајена ствар. Превентивно можемо да реагујемо да се такве ствари не дешавају - описује Радиновић до танчина на шта су бацили акценат у омладинској школи.

ФОТО: М. Вуакадиновић

Пут од пуког талента до играча способног да има значајну улогу у првом тиму није једноставан.

- Не можете довести једног дечака, урадите једну добру ствар са њим и кажете да ће он бити врхунски играч, то је сплет велике количине рада и велике ширине детаља којима се бавите док стасава. На њему је највећи притисак, он сав тај рад треба да крунише на утакмици, неким добрим потезом, одбраном, голом. То је дуг пут, проткан ситним детаљима, за које ми имамо традицију, знање и искуство да решимо на најбољи могући начин. Свакодневно се ради са фудбалерима, и они имају најмање између сат и по и два тренажних активности. Тренери и скаути раде док се посао не заврши, укључујући мене и моје сараднике. Рад је нешто без чега не може да се успе, а таленат је екстремна особина коју он мора да поседује како бисмо могли да радимо на детаљима. Када играч изађе из омладниске школе то није резултат или рад само једног тренера или мог рада - све је то део једног циклуса - каже Радиновић.

- Сврха школе је да омладнице из генерације у генерацију трансформишемо, селектирамо, учинимо споспобним и развијемо њихове карактеристике до максимума. Да их припремимо за први тим, а као бенефит настају и добри трансфери, утакмице за репезентацију, то је добрa платформа за егзистанцију клуба, што и нама омогућава добре услове за нове генерације. Зато, осим побољшаних метода и услова, промењен је сам концепт рада.

ФОТО: М. Вуакадиновић

- Нереално је рећи да је један човек направио суперталента. Сви се ми, кроз све категорије, консултујемо при довођењу играча, то је заједничка одлука. Имамо принцип да се после две или три сезоне мења стручни штаб, јер сваки има свој специфичан начин рада, па када играч промени неколико њих, када уђе у први тим он је већ осетио нову боја гласа, методе, моћи ће лакше да се прилагоди променама и адаптира на нове захтеве. Ако се један играч кроз три различите селекције покаже као најбољи, при том још добије позив да наступа за националну селекцију, онда дилеме немамо. Вечита је дилема шта ће бити примарно, резултати или играчи?

- Од малих ногу у нашем менталитету је такмичење. Ми покушавамо да то мало умиримо, али не и да скроз потиснемо. Жељу за такмичењем гајимо, трудимо се да контролишемо емоције које могу да оду у другу крајност, како код играча тако и код тренера. Имамо опредељење да је резултат битан, али у дужем року. Победа у једној, две, три утакмице или на неком турниру није сва срећа на овом свету и загарантовани успех. Управо је у кадетима, који су освојили турнир у Фиренци, озбиљна структура играча и много очекујемо од њих. Али, ту лежи и опасност, када мислимо да је посао завршен, можда све и не буде довољно успешно. Балансирамо озбиљно између стварања играча и тимског успеха. Сматрамо да је подједнако важан и играч и тим. Не правимо само победничке тимове, желимо да у будућности имамо фудбалере, попут Баждара, Петковића, Влаховића...

Од надолазећих генерација очекивања су велика.

- У свакој генерацији има три до пет суперталентованих момака, то кажем без лажне скромности. Како пролази време, свака селекција је балансиранија, акумулирани рад добија значај, често старији стучњаци знају да кажу два плус два у фудбалу није четири, већ може бити пет или шест. Наравно, не могу сви да буду и за први тим, али што је јача конкуренција, то ће давати и квалитет. Ја очекујем да из сваке генерације има два до три момка који могу да играју озбиљан професионални фудбал. Сада, да ли ће имати ту срећу да им је у том моменту отворен пут у првом тиму Партизана, због неког нашег репрезентативца или страног играча, наћи ће неки заобилазни пут до Партизана. Гледајући друге земље, можемо да се похвалимо да ће годишта 2006, 2007, 2008, у први план избацити мноштво талентованих играча. Знамо да од нас зависи егзистенција клуба, због тога очекујем да ће то бити значајан број, као што је сада случај у првом тиму. Немам дилеме, да ће и 2005. које је сада млађе омладинско, избацити четири до пет играча за које ће се многи изненадити када их буду видели на делу. Током сваке године смо све квалитетнији, долази време када ће омладинска школа бити у пуном сјају, јер се осећају ефекти кумулативног рада, јер ти тимови који су пуни сјајних играча даће много играча за први тим. Имамо идеје и немамо лимита. 

Тренери са УЕФА лиценцом

- МИ се трудимо да доведемо људе са знањем, који могу да допринесу читавој причи. Некада знање није максимално на самом почетку, али је онда и њихова улога адекватна њиховим тренутним способностима. Кроз време се то унапређује и самим тим учинак је већи. Омладинска школа је другачија када се гледа споља, него када неко дође да ради, захтевније је. Управо због тога трудимо се да доводимо оне који су у неком моменту били део школе, њима је много лакше. Зато се трудимо доведемо људе са знањем, мотивацијом, али и оне који имају копчу са Партизаном, играчки или у одрастању у школи, јер нама је циљ да играч буде спреман за први тим. Сваки наш тренер у школи је у обавези да има УЕФУ лиценцу, тако да је сегмент едукације веома важан и не дозвољавамо да се неко препусти самоуком обучавању. Ми младог тренера такође припремамо да једног дана преузме и јаче тимове.

Акценат на голманима

ЖЕЉА омладинске школе је да у наредним годинама буде препознатљива и по голманима. - Свака категорија има тренера голмана. Ту смо ставили велики акценат и свака категорија има најмање једног талентованог чувара мреже. То значи да ће у будућности Партизан и у том сегменту бити препознатљив. Цео програм је потпомогнут тренером чувара мреже првог тима Немањом Јовшићем. Када нема обавезе током лета, он је координадор голмана омладинске школе.

Флексибилност у раду кључ за максимум

ФИЛОЗОФИЈА да све млађе екипе морају да буду у истом калупу није нешто чему се води црно-бела школа.

- Увек је дилема да ли би сви тимови требало да играју као први тим. Ја мислим да то није могуће. Наша земља није велика и стога немамо велики избор талентованих дечака, а притом, он се дели на више клубова. Некада је Партизан једини радио са младим фудбалерима, а сада се боримо са Звездом, Чукаричким, Лучанима, ТСЦ... Због тога не можемо да гарантујемо да ће у једном тиму бити три одлична шпиц играча, два десна бека, или четири штопера. Сви тимови су избалансирани. Мени је жао да испустимо још једног талентованог играча, ако већ постоји један таленат на тој позицији у тиму. При томе, не желимо да имамо и превише играча, јер онда настаје проблем - не можемо да их разиграмо. Сходно томе, ако постоји више талената на једној позицији, направимо план тактике, стила игре, формације, прилагођавамо се њима. Флексибилност у раду је кључ како извући максимум, јер имамо благо у рукама. Ми правимо играче тако да имају широк спектар карактеристика, а после ће у омладинском погону и првом тиму избрусити додатно њихов таленат.

Скаути су важни

- СКАУТ није ту да само препозна да ли неко зна са лоптом, он мора да приђе родитељу, да оствари контакт са клубом из ког долази или школом фудбала. Због тога је много важно и како све презентује нама. Увек разигравамо најмање по два талентована дечака, јер се унапред не зна који ће сигурно постати протимац.

Рад до јутра до мрака

РАДЕ "као драгстор" у "Земуналу", сваки дан је крцат откако се "звезда" појави на хоризонту, па све док не нестане. - Радни дан почиње у 7.30, тимови тренирају од 8.00 све до 21.30. Између тога су састанци са тренерима, анализа сваког тренажног садржаја, разговор са скаутима, новим играчима и њиховим агентима око њиховог развоја. Ту су и наши интерни састанци у вези са игром, шта је то што можемо да унапредимо, шта је то било добро или лоше у претходним мечевима. Играчи свакодневно, у свим узрастима, имају скоро три сата тренига, док тренери имају осам до 10 сати активног рада. У Спортском центру су годишта од 2004. до 2016.

Прошла година била транзициона

НИЈЕ било трофеја прошле године у млађим категоријама, али то не тангира Радиновића.

- Бићу забринут ако се играчи, који би за две то три године требало да уђу у први тим, не развијају како треба. Фудбал се променио у последњих пет-шест година... Ако поставимо ствари да константно побеђујемо, тренери ће стално исто размишљати, радиће се ствари по инерцији. Ако констатно постоје исте методе, биће мање ефекта на играче. Пре две године смо одлучили да направимо заокрет у школи и шта ће бити приоритет. Направили смо прерасподелу тренера према игри и захтевима који чине модеран фудбал, јер пионире учимо да могу да одговоре нечему што ће доћи за четири године када пређу у виши ниво. Управо је прошла година била транзициона, није лако променити методику рада. Ја ту не видим сушну сезону, јер из тих екипа сада имамо првотимце Партизана. То је релативно, навијач воли да тим буде увек први, али када се погледају тим и клупа црно-белих, то онда није тако сушно.

Равноправно са странцима

НА турнирима у иностранству могу да се покпупе разне "цаке". - Вапимо за јаким утакмицама, толико смо се у раду одвојили од осталих да домаћи мечеви нису довољно садржајни да бисмо се што боље развијали. Када смо по иностраним турнирима стало гледамо где можемо да направимо разлику. Идеја, "виц", такмичарски дух је нешто што желимо да задржимо, али не можемо да будемо већи Немци од Немаца. Направили смо амбијент да индивидуалац може добро да се развија и да испољава свој квалитет. Зато смо на физички развој, који је раније био запостављен, дали акценат, и сада се равноправно такмичимо са Италијанима, Немцима... То је битан сегмент.

Трпели због Црвене звезде

КАДА је дошао на чело омладинске школе Партизана 2018. Радиновић се сусрео са специфичним проблемом.

- Недуго, пошто сам преузео вођење омладинске школе, у периоду од годину и по, забележене су промене у овом узрасту фудбала, не само у селектирању, него и у довођењу играча за огроман новац. Наш највећи конкурент Црвена зведа приступила је тржишту доста агресивно и хтела да "стави шапу" на све. Нудили су огроман и нереалан новац играчима, па је тај први период био потрошен на одбрану наше школе. Говорили су да ћемо одумрети, неће бити више талената... Мени је то било симпатично, јер сам био уверен у оно што радимо. Ми у тој генерацији, 2004. и 2005. помало трпимо што нисмо имали све позиције попуњене, него смо све у ходу решавали. Из годишта 2001, 2002, 2003. прмовисали смо доста првотимаца, сада је остало још 2005, које је било захваћено тим поремећајима и агресивнијим приступима осталих тимова на тржишту - каже Вања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКВА ДРАМА У ЛИГИ НАЦИЈА: Само један бод дели три репрезентације два кола пре краја!

КАКВА ДРАМА У ЛИГИ НАЦИЈА: Само један бод дели три репрезентације два кола пре краја!

БИТКА за место које води у бараж у групи "4" дивизије "Ц" Лиге нација се наставља, а изузетно битан меч игра се у Јеревану где ће од 18 часова Јерменија угостити Фарска Острва.

14. 11. 2024. у 07:45

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ?! Навијач Партизана који је умро на утакмици - прошле недеље најавио своју смрт!

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ?! Навијач Партизана који је умро на утакмици - прошле недеље најавио своју смрт!

Навијач Партизана Драган Ћетковић (65), којем је позлило у среду увече током утакмице црно-белих са Барселоном у "Арени", преминуо је од последица срчаног удара исте вечери у Ургентном центру, а потом је на видело изашла и једна бизарна ствар.

14. 11. 2024. у 16:31

Коментари (0)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу