ЗАПАД ГЛЕДА, НЕРВИРА СЕ И НЕ МОЖЕ НИШТА ДА УРАДИ: Русија повукла потез који ће Украјину само додатно да разбесни

Новости онлине

22. 08. 2022. у 20:55

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција", како то Русија зове, и даље спада у најважније вести на свету. Спорт је саставни део тога, јер спортиста је било и биће и из Русије и из Украјине, а данас се појавила једна занимљива спортска вест која ће прилично разбеснети Запад.

ЗАПАД ГЛЕДА, НЕРВИРА СЕ И НЕ МОЖЕ НИШТА ДА УРАДИ: Русија повукла потез који ће Украјину само додатно да разбесни

FOTO: Tanjug/AP

Наиме, како јавља Фудбалска национална лига (ФНЛ), кровна организација клупских такмичења у Руској Федерацији, њена делегација отићи ће на Крим како би проценила када ће клубови с тог полустрва моћи да буду интегрисани у шампионат Русије у фудбалу.


Писмо Кримског фудбалског савеза (КФС) са том намером било је данас разматрано на заседању руководства ФНЛ.

А после тог састанка, Фудбалска национална лига Русије саопштила је следеће:


- У понедељак, 22. августа, одржана је седница председништва ФНЛ-а. На њој је било разматрано писмо Кримског фудбалског савеза о укључењу клубова са полуострва у састав такмичења под нашом јурисдикцијом. Донето је решење да се оформи радна група која ће анализирати спремност професионалних клубова са Крима за овакву интеграцију. Делегација ФНЛ-а ће у најкраћем року посетити полуострво - наводи се у саопштењу Фудбалске националне лиге Руске Федерације.

Чији је Крим? Бурна историја и "својатање" од стране Украјине и Русије

У 10. веку, источни Крим је био део кнежевине Тмутаркан, која је била у саставу Кијевске Русије. Ипак, после бурних, ратом обележних година, па и крвавих векова, 1441. на тој територији формира се независни Кримски канат, који релативно брзо, 1475, постаје вазал Османског царства.

Руска империја је, после рата с Османлијама, цео Крим анектирала 1783. године, а 1796. полуострво је ушло у састав Новоросијске губерније. После Кримског рата 1853, између Русије и западне алијансе, уследио је нови бурни период, који се продужио и на 20. век, па је Кримска Совјетска Социјалистичка Република била на кратко под управом руске Беле армије, а од 1921. под руском влашћу, у оквиру СССР-а.

Украјинско-руски проблем по питању "Чији је, заправо, Крим?!" настао је после Другог светског рата.

Наиме, иако је 1945. године у саставу совјетске Русије формирана, просто, Кримска област, не више као засебна република, 19. фебруара 1954. тадашњи први човек СССР-а Никита Хрушчов је за 300. годишњицу Перејаславског споразума (када су се козаци у централној Украјини заклелни на верност руском цару) одваја Крим од совјетске Русије и припаја га совјетској републици Украјини.

Руси на Криму / Фото Танјуг

Полуострво је сада под фактичком контролом Русије и, према руском гледишту, политички је подељено на два субјекта Руске федерације, Републику Крим и град са федералним статусом Севастопољ (оба субјекта су део Кримског федералног округа). Са друге стране, Украјина Крим сматра делом своје територије и не признаје његово припајање Русији. Према украјинском уставу, Кримско полуострво се налази у саставу Украјине, а политички је подељено на Аутономну Републику Крим и град Севастопољ, који има посебан статус.

До марта 2014. године, подручје Крима је било у саставу Украјине, али су посланици у парламенту Аутономне Републике Крим декларацијом о независности Крима 11. марта 2014. прогласили независност Крима од Украјине (у чему су учествовали и представници града Севастопоља), док су на референдуму који је одржан 16. марта 2014, становници Крима гласали за припајање Крима Русији.

Украјина није признала резултате овог референдума, као ни његову легалност. 17. марта 2014. године, Врховни совјет Крима усвојио је резолуцију о независности од Украјине и обратио се Русији за пријем Републике Крим у састав Руске Федерације, да би 18. марта 2014. Република Крим ушла у састав Руске Федерације, на основу споразума који су потписали руски председник Владимир Путин и кримски лидери. Град Севастопољ је истог дана такође постао део Руске федерације, као град са федералним статусом.

Бонус видео: Кад химна Србије, "Боже правде", загрми у Русији...

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања

ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања

НЕКАДАШЊИ фудбалер Партизана би могао да преседи и трећи узастопни меч Милана уколико га Фонсека не буде користио на вечерашњем сусрету са Ђеновом (20.45).

15. 12. 2024. у 07:40

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)