ВРЕМЕПЛОВ: Један од највећих подвига у историји Партизана

Момчило ПОПОВИЋ

24. 02. 2022. у 12:04

Запамтио је Београд доста мегдана који би могли да нађу место у сваком светском фудбалском музеју утакмица које се памте. На таквој изложби једна би сигурно заслужила посебан пиједестал, јер све што се десило 9. марта 1966. на стадиону ЈНА спада у класике спектакла и подвига, у вечне приче о Давиду који побеђује Голијата.

ВРЕМЕПЛОВ: Један од највећих подвига у историји Партизана

Foto Arhiva

Партизан - Спарта Праг 5:0, после пораза од 1:4 у првом мечу! Пласман у полуфинале Купа шампиона! Спектакуларна утакмица отписане екипе тренера Абдулаха Гегића, која је фаворита нокаутирала после првих 45 минута, када је било 4:0.

После те утакмице фудбалери Партизана доживели су част која је тада била највеће могуће признање, дан који се памти целог живота, тренутак који позлаћује каријеру. Навијачи који су у одушевљењу ушли на терен, изнели су све играче на рукама до свлачионица! Епска слика употпуњена је сумраком над Топчидерским брдом који је био обасјан хиљадама запаљених бакљи.

Те "бакље" су нешто што је било карактеристично за то време, а трајало је до средине седамдесетих. Навијачи су за ситан новац куповали старе новине за седење, или би их доносили од куће. Ако би њихов тим победио или посебно задовољио, обичај је био да се те новине смотају по дужини у формат "бакље", којој би се запалио врх. Тиме се махало, док импровизована "бакља" не би сагорела. Некада су те слике заиста биле спектакуларне, а све касније навијачке акције са савременим средствима за прављење светлосних ефеката одатле вуку назив "бакљаде".

Генерацији "Партизанових беба" просто као да је било суђено да стигну до финала тог издања Купа шампиона на Хејселу у Бриселу против Реала. У првом колу ривал је био Нант. Шампион Француске отишао је из Београда 22. септембра 1965. са два гола у мрежи, коју су погодили Милан Галић у 37.и Мустафа Хасанагић у 48. минуту - 2:0.

ВАЦЛАВ ЈЕЖЕК

Тренер Спарте био је Вацлав Јежек, који је нама остао познатији по томе што је био селектор Чехословачке репрезентације која је у Београду сензационално постала шампион Европе 1976, после победе над СР Немачком - 2:2 (пеналима 7:5).

Јежек је са Спартом био првак 1965. и 1967, па је отишао у Ден Хаг до 1972. Селектор ЧССР био је до 1978, када га је заменио Јожеф Венглош. Касније је био тренер Фејенорда, а затим се вратио у Спарту са којом је освојио неколико титула. Проглашен је за најбољег тренера Чехословачке у 20. веку

У реваншу, на стадиону "Марсел Сапен" домаћин је повео у 32. минуту преко Мањија. Преокрет су донели Ковачевић у 42. и Галић у 48, коначан резултат поставио је Бланше у 68. минуту.Само четири дана раније репрезентација Француске је у Паризу у практично одлучујућем мечу за пласман на СП 1966. у Енглеској савладала Југославију са 1:0 (ми смо пласман пропустили киксевима против Норвешке), али то није пореметило атмосферу међу црно-белима.

У другој рунди нова планина испред - Вердер из Бремена. На Стадиону ЈНА 9. новембра 1965. чинило се да ће се фаворит провући. Вердер је тада био један од најјачих клубова у Европи. Нокаут је уследио у последњих 20 минута - Јусуфи 69(сачекао центаршут са леве стране па закуцао), Хасанагић 75(најсналажљивији у гужви), Пирмајер 88 (бомба) - 3:0!

У реваншу, на "Везерстадиону" у Бремену пред 28.478 гледалаца, среда 17. новембар био је ледени дан. Залеђен терен и шкотски судија Том Вортон били су предуслови да Партизан испадне, али тако нису мислили момци у црно-белом. Цео меч протекао је у тучи коју је Шкот дозволио примењујући острвске критеријуме, али на које се југословенски шампион брзо прилагодио и прихватио изазов. У општем млаћењу, Вердер је повео преко највећег табаџије Арнолда Шица у 33. минуту,али то је било све. У финишу су цех отвореној тучи искључењем платили Шиц и Бечејац (82. минут) и Бордел (84. минуту). Многи кажу да је та утакмица "продала" касније Шошкића у Келн, односно Бранка Рашовића у Борусију Дортмунд.

РУМЕНЧЕВ БУГАРСКА КЛАСА

Димитар Атанасов Руменчев сматра се најбољим бугарским делиоцем правде у 20. веку. Једини је из те земље у то време био са знаком ФИФА. На СП у Чилеу био је помоћник, касније је судио мечеве квалификација и европских купова. На СП у Енглеској судио је утакмицу Аргентина - Шпанија (2:1), био је и актер Олимпијаде 1968. у Мексику. Такође, делио је правду и на мечу Грчка - Југославија (0:5), 24. априла 1960. у квалификацијама за Олимпијске игре у Риму, где је наш национални тим освојио златну медаљу.

Партизан је дочекао пролеће, а жреб је доделио Спарту из Прага, која је елиминисала прваке Швајцарске (Лозану) и Пољске (Горник). Чехословачка је у том моменту била вицешампион света са СП у Чилеу 1962. (изгубили у финалу од Бразила 1:3, у групи играли 0:0).Уз то ЧССР је баш нас победио у полуфиналу тог СП 13.јуна 1962. у Виња дел Мар са 3:1.

Тим Спарте је у то време имао пуно репрезентативаца Чехословачке, а главни асови били су Врана, Мраз, Таборски, Машек, Тихи, Мигаш, Поспихал и најбољи међу њима - Андреј Квашњак.

У првом мечу, 2. марта у Прагу на стадиону Летна није било Шошкића на голу, Бајића, Бечејца (црвени картон из Бремена), Ковачевића и Галића (служио је ЈНА). Међу стативама је био тада 22-годишњи Мостарац Иван Ћурковић.

НАЈЛЕПШИ НЕПРИЗНАТ

Чаробан гол постигао је Хасанагић у 87. минуту, али га је судија Руменчев поништио наводно због офсајда Ковачевића. Све се десило код 5:0. Јусуфи је центрирао са десне стране, Хасанагић је главом са 15 метара послао на главу Ковачевића (тренутак офсајда), који је поново главом вратио Хасанагићу,а он се извио и у ваздуху ухватио волеј који голман Крамеријус није ни видео!

Пред 30.000 гледалаца није могло боље почети. У 15. минуту Хасанагић је кренуо ка голу, био окружен Тихим и Мигашем, чинило се да од тога нема ништа. Али, центарфор црно-белих је решио да упути шут који је прошао поред изненађеног Крамаријуса и завршио у "његовом углу" - 0:1. За изједначење у 21. минуту кривац је био Ћурковић који је у покушају да боксује после корнера, лопту промашио, а Квашњак дочекао поклон - 1:1. До полувремена Јусуфи је погодио пречку, било је још прилика за Партизан, који је у првих 45 минута пропустио своју шансу. У наставку је Квашњак из оправданог пенала (скривио га Миладиновић) повећао на 2:1, Машек је у 74.донео 3:1, а Квашњак у 86. постигао хет-трик. Резултат је могао бити и неповољнији...

- У фудбалу никада није све изгубљено. Биће то сусрет на завидној висини. Против Нанта и Вердера често је изгледало да нећемо ништа постићи, а ето ипак смо у четвртфиналу - говорио је уочи реванша тренер Абдулах Гегић.

Стратег Партизана вратио је на гол Шошкића, у тим Ковачевића и Бајића. Хасанагић се жалио на повреду, али из стручног штаба су тврдили да му није ништа! Београд је полако кључао, навијачи су на крилима подвига у прве две рунде гајили наду да се може десити чудо, јер је само чудо могло да лансира Партизан даље.

НОС МУ НЕ ПУШТАМ

Реванш меч против Вердера садржао је много више нефудбалских ствари од надметања са немачким шампионом. Према сведочењу Бранка Рашовића у тучи је предњачио Арнолд Шиц. Прво је ударио Хасанагића, затим се намерачио на Пирмајера, а потом је и Рашовић добио неку врсту шамара:

- Судија гледа према мени, ја га пропустим. Али кад је следећи пут покушао то да понови, ухватим га за нос, па не пуштам, вучем, све ми прсти од напора побелели. Није ми се више до краја утакмице ни приближио.

Извештаји кажу да су они који су ушли на трибине, спуштали конопце којима су се они без карата пењали. Како год, 50.000 гледалаца. На једној страни срца зебња, на другој нада. Партизану је требало чудо - чудо се и десило! Партизан је морао да надмаши себе - и надмашио је! Била је то утакмица која се дешава једном у ко зна колико времена, у којој су тим на терену и навијачи на трибинама буквално били једно.

Већ на почетку најава спектакла - Јусуфи је погодио пречку са око 30 метара! Партизан је, као и данас, прво нападао на "северни" гол. Вођство у 4. минуту. Ковачевић је заправо искористио кикс Мигаша који је у био скоку са Хасанагићем, али је у намери да је избије главом лопту упутио ка свом голу. Ковачевић је сачекао тај поклон и проследио га у мрежу - 1:0!

У 23. минуту Чеси су покушали да оборе Васовића, судија је пустио предност. Хасанагић и Васовић су одиграли дупли пас, а Халф Партизана елегантним ударцем практично лобовао голмана - 2:0!

У 29. минуту нова мајсторија. Почело је од Јусуфија, Хасанагић је центрирао са "скраћеног корнера", а на лопту су упореди јурили Ковачевић и Таборски, иза њих Пирмајер и Колар. Најбржи је био Ковачевић који је спаковао лопту у мрежу - 3:0! За мање од пола сата достигнута предност ривала, делиријум на трибинама!

У 35. минуту - 4:0! Поново је дупли пас избацио одбрану Спарте, овога пута у улогама су били Миладиновић и Хасанагић, који је последњи био у контакту с лоптом. Елегантан лоб је испод пречка сишао у мрежу. Рапсодија у црно-белом!

Партизан се у другом делу примирио, утишао, повукао. Уследила је чекалица, која на срећу није кажњена, мада Спарта у том периоду и није имала неке шансе. Две су направили када је све већ било касно - после петог гола Партизана! У 71.минуту опет је Јусуфи био покретач акције, Ковачевић је пронашао Хасанагића, који је био спретнији од чувара, а лопта је прошла некако испод голмана...

Васовић је означен као човек утакмице, многи и данас тврде да је то био његов меч живота, без обзира на сјајну каријеру у којој је био и капитен Ајакса. Зауставио је Квашњака, постигао гол, био асистент, градио игру... Говорили су да је заслужио више од десетке за умеће тог поподнева. У екипи хероја, други у низу био је Хасанагић, врсни центарфор.

Публика не само да је изнела играче на раменима. Много њих је остало у чуду на трибинама, много су клицали, неки певали,а не мали број је просто плакао од среће. А сви обасјани сјајем хиљада папирних бакљи у част полуфинала Купа шампиона...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања

ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања

НЕКАДАШЊИ фудбалер Партизана би могао да преседи и трећи узастопни меч Милана уколико га Фонсека не буде користио на вечерашњем сусрету са Ђеновом (20.45).

15. 12. 2024. у 07:40

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE