ФИФА МЕЊА ФУДБАЛ ИЗ КОРЕНА! Тектонска промена ступа на снагу, ово ће променити много тога

Д. Н.

17. 12. 2021. у 13:47

ФЕДЕРАЦИЈА међународних фудбалских савеза (ФИФА) решила је да се озбиљно ухвати у коштац са једним од горућих проблема овог спорта.

ФИФА МЕЊА ФУДБАЛ ИЗ КОРЕНА! Тектонска промена ступа на снагу, ово ће променити много тога

Tanjug/AP

Само у 2021. години, која је још увек у току, фудбалски менаџери су зарадили 500,8 милиона америчких долара за своје услуге у посредовању за преласке играча из једног клуба у други клуб, али све то се дешавало уз не баш савршену контролу токова новца.

Сада ће се то из корена променити.

Портал "Новости" је решио да вам кроз три тачке прикаже шта се тренутно дешава, где су проблеми и које нове прописе ФИФА уводи:

Огроман обрт новца


Како је ФИФА саопштила, у 2021. години је кроз постојећи "Трансфер контролни систем" (ТМС) "прошло" 17.945 прелазака фудбалера у нови клуб, а од тога је 3.545 играча, односно 19,8% од свих који су обавили трансфере, имало бар једног заступника који је од тог преласка зарадио.


Европски клубови су дали 95,8% новца од поменутих 500,8 милиона долара које су зарадили менаџери играча, а највише су узели они "агенти" који су пословали с енглеским клубовима (133,3 милиона долара), те италијанским (73,5), шпанским (34,8), француским (30,3) и португалским (29,3 милиона долара).

Мбапе и Нејмар, два најплаћенија фудбалера у историји - 180 и 222 милиона евра / Фото: Танјуг/АП

Са друге стране, док је у време пандемије коронавируса смањена укупна количина новца потрошена на трансфере (2020. је забележен пад од чак 23,4% у односу на претходну годину, а 2021. додатних 13,9% у односу на 2020), то се уопште није "пренело" и на зараде менаџера - они су у 2021. чак зарадили и за 0,7% више него у 2020. години.


ФИФА је пре неколико месеци објавила да су фудбалски посредници зарадили чак 3,5 милијарде долара у минулој деценији, па је сада решила да уведе мало већи ред у контролу протока новца.
Тренутна ситуација


До 2015. године није постојао ниједан правни акт ФИФА којим се регулише рад фудбалских менаџера који посредују у преласцима играча из једног клуба у други клуб, али и када је уведен поменути "Трансфер контролни систем" (ТМС), ствари су и те како умеле да се измакну контроли.

Зараде менаџера од продаје фудбалера / Фото: ФИФА


Јер, док су и поред увођења ТМС-а расле зараде менаџера из године у годину, дешавало се да се не плаћа ни довољно ни, по прописима, на време матичним клубовима фудбалера.

Тачније, та "компензација за тренинге", која је постала обавезна уз увођење ТМС-а, остављена је на вољу клубовима који су требали да плате оним мањим.

Иако су зараде менаџера расле, уплате тренинг-компензација то нису "пратиле" већ су падале / Фото: ФИФА

Догађало се стога да су богати постајали фудбалски све јачи, неки због појачања, други због зараде од продатих играча, а они који су те фудбалере стварали од најмлађих дана - често чак ни прописане "мрвице" нису добијали како треба.

Новине у вези са трансфером


Имајући у виду све наведено, ФИФА је решила да од 2022. године уведе следеће промене, од којих је четврта највећа и најважнија, наглашавајући притом да се "око нових прописа већ договорила са свим релевантним факторима у фудбалу, укључујући и представнике играча":


1. Обавезно лиценцирање - сваки фудбалски менаџер који планира да буде посредник у трансферима мораће да се на посебан начин, али и уз посебне услове, лиценцира код ФИФА како би добио дозволу да и даље ради, или да почне да обавља овај посао;


2. Увођење "максималне зараде" - ФИФА ће прописати колико ће износити максималан проценат који фудбалски менаџер може да заради од трансфера неког играча (још увек није одлучено тачно колико, очекује се да ће бити познато почетком 2022. године). Тиме ће се спречити да неко "поседује", рецимо, "половину неког играча", односно да од клуба у који неког фудбалера доведе захтева, уговором каквих је досад умело да буде, да му припадне нпр. 50 одсто зараде од наредног трансфера. ФИФА планира да то драстично смањи. Не у неком тачном износу новца, већ у смислу максималног процента који од трансфера може да заради менаџер.


3. Ограничавање "вишеструког заступања играча" - ФИФА жели да се престане са праксом да једног играча приликом трансфера заступа огроман број физичких или правних лица, који се сви "уграде" у трансфер одређеним процентом. Колико ће тачно бити дозвољено "менаџера по једном играчу" биће познато почетком 2022. године.


4. Увођење "чистилишта" - ФИФА је одлучила да највећа промена везана за трансфере буде посебно, од светске куће фудбала независно тело, тзв. "Чистилиште" кроз које ће пролазити сав новац који се буде уплаћивао за трансфере фудбалера. Тиме би требало да се заустави и плаћање "испод руке" и одуговлачење са плаћањем тренинг-компензација матичним клубовима, јер је план да када један клуб купи играча од другог, не даје директно новац клубу који продаје фудбалера, већ поменутом "Чистилишту", где се све евидентира, објављује јавно, па се новац прослеђује где треба - и клубу који је продао играча, и одређени, лимитирани проценат његовом заступнику или заступницима, али и одређени проценат матичном клубу коме припада поменута тренинг-компензација.

БОНУС ВИДЕО: Ово су фудбалери са највећим зарадама

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

СИНЕР И АЛКАРАЗ СЛАВЕ: Прво чули да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!