ВРЕМЕПЛОВ: У головима 6:4, у инфарктима 4:6
Такве утакмице десе се једном у...100 година!
Тако је, опчињена невероватним мечом у Букурешту, писала југословенска штампа средином новембра 1977. Време које је прошло, а минуле су 44 године, дало је за право еминентним перима "Новости", "Спорта", "Политике", "Спортских новости"...Било је, наравно, још драматичних, битних, пресудних, великих и пријатељских, али такав ватромет никада није виђен: репрезентација Југославије савладала је 13. новембра 1977, на стадиону "23. август" у Букурешту селекцију Румуније са 6:4!
Десило се то у мечу у коме избора није било: то су биле квалификације за Светско првенство у Аргентини 1978. и једино што би плаве тада још одржало у трци била је победа. Императив, јасан да јаснији не може да буде.
На стадиону Стеауе било је максималних 35.000 гледалаца, од тога више од хиљаду навијача из Југославије, разасутих свуда. Диван сунчан дан за касну јесен, у коме се онима који су нестрпљиво чекали пренос на ТВ јавио Зоран Поповски из ТВ Сарајево...
Специфичност наше 8. групе квалификација била је у томе што су њој били још само Шпанци. У само четири меча неко је морао да буде прса испред остала два ривала. Ми смо своје прве две шансе већ до тада испустили. У првом мечу 10. октобра 1976. у Севиљи Шпанци су славили голом Пирија из пенала у 86. минуту.
У другом мечу, одиграном 8. маја 1977. у Загребу, Румуни су нас шокирали на "Максимиру" пред 45.000 навијача - 0:2. Меч је био решен у првом полувремену, головима Дуду Ђорђескуа у 37. и Анхела Јорданескуа у 44. минуту. Узалуд је Младен Делић прозивао главног арбитра Менахема Ашкењазија из Израела, разлог пораза није био у судији, већ у немуштој игри југословенске репрезентације. Био је то искусан састав, са много мечева у дресу репрезентације, предвођен Џајићем, Облаком, Бајевићем, Буљаном и Каталинским... али стари тренерски лисац Штефан Ковач надмудрио је Ивана Топлака.
То је био довољан разлог да ФС Југославије на половини квалификација упали аларм по систему "ако прође, прође"...Уместо Топлака одређена је трочлана селекторска комисија на челу са Марком Валоком, у којој су тријумвират још чинили Стеван Ћеле Вилотић и Гојко Зец.
Искусни стручњаци проценили су да је време да шансу добију неке нове снаге. Тако су у Букурешту за државни тим дебитовали бек Хајдука Марио Бољат и радилица Партизана Александар Аца Трифуновић. Тек други меч играли су голман црно-белих Петар Борота и испоставиће се, касније, сјајни голгетер Сафет Сушић из Сарајева. Најискуснији у том саставу били су Ивица Шурјак са 35 и Дражен Мужинић са 25 игара на плаве (обојица из Хајдука).
У односу на тим који је против Румуна изгубио у Загребу шест месеци раније није било голмана Каталинића, као и славних имена који су били ослонац још на СП 1974. у Немачкој: Џајића, Бајевића, Облака, Попиводе, Каталинског,Јерковића, Перузовића и Буљана.
У атмосфери стрепње и са не баш превеликим оптимизмом репрезентација је отпутовала за Букурешт...
Пиштаљка је била у рукама Белгијанца Алфреда Делкура. Таква утакмица није ни могла да почне другачије него шоком: већ у 2. минуту халф домаћих Јосиф Вигу упутио је ни шут, ни центаршут. Са око 40 метара са леве стране шутнуо је лопту за коју ни сам вероватно није знао где је послао, коме и зашто. Али, та лопта завршила је у голу Југославије после дугачког лета и процене Бороте да ће отићи изнад пречке... У савршеном, лаганом луку, путујући кроз време и простор, праћен Боротиним погледом, лоб који није био "рођен" као лоб, лобовао је нашег голмана и завршио у мрежи! Чак су се и Румуни хватали за главу у неверици.
Искуства из ранијих прилика су говорила да нам се после гола у 2. минуту не пише ништа добро... Али, ситуација "не можемо више ништа да изгубимо" изгледа да је променила енергију у екипи. Рани гол, испоставило се, био је већи шок за Румуне. Плави су преузели посед, пошли напред. У 14. минуту Жунгул је прошао по левој страни, центрирао десном (!),а Сушић утрчао на лопту коју нико од Румуна "није хтео" и послао иза Мораруа - 1:1.
Плави су "намирисали крв", само четири минута касније, у класичној контри, Бољат је прво с десне стране погодио стативу, Румуни су избацили лопту на 30 метара, где је био Мужинић. Халф Хајдука је мало повео лопту, а онда левицом распалио са 25 метара и "пробушио" Мораруа - 1:2!
Држали смо се до 40. минута. Дуга лопта прескочила је Стојковића као последњег, Борота је истрчао па стао на 12 метара, а Јорданеску лагано послао поред њега лопту у гол - 2:2. Шокови тек почињу. У 44. минуту могли смо да избацимо лопту неколико пута, али смо је поклонили Белењију, чији би шут Борота можда и одбранио, али је она закачила неког од наших и у лобу (поново) лагано ушла у мрежу - 3:2. Полувреме.
У 51. минуту са наше половине лопта је брзо изведена после фаула, први контакт имао је Сушић. Први и последњи. Папе је узео лопту, прешао двојицу и с леве стране упутио лопту, коју је један од Румуна у покушају да је избаци ефектно закуцао у свој гол - 3:3.
У вођство смо дошли у 62. минуту. Слободан ударац са леве стране, на око 20 метара. Деловало је да се наши нећкају ко ће да шутира, уместо тога Трифуновић је само гурнуо лопту мало ка средини, а Сушић опалио - 4:3! Ни шест минута није прошло, када је пао осми гол. После слободног ударца лопту су Румуни усмерили на леву страну,уследио је идеалан центаршут право на главу центарфора Ђорђескуа. Око њега није било ама баш никог, а Борота је погледом (поново) испратио лет лопте у горњи леви угао-4:4.
СА ЗАСТАВАМА НА УЛИЦЕ
КАКВО одушевљење је изазвала победа у Букурешту говори и чињеница да су љубитељи фудбала спонтано изашли на улице Београда са државним заставама и другим навијачким реквизитима. То данас, у сличним ситуацијама, није реткост. Међутим 1979. то нимало није била нека пракса за коју се већ знало, бар не у тој мери. До тада, највећи излив емоција десио се после победе у мајсторици за одлазак на СП у Немачкој над Шпанијом у Франкфурту 13. фебруара 1974. (1:0).
Мреже су мировале 11 минута. У 79. Шурјак је извео аут, Трифуновић је разменио дупли пас са Мужинићем и са леве стране испалио пројектил који Морару није ни видео, а завршио је испод пречке - водимо 5:4! Може ли Борота да прими мање, него што наши дају? Одговор је стигао у 84. минуту. Сушић је идеално видео отварање Филиповића, на време му послао пас, а центарфор Звезде је не чекајући да лопта падне ухватио волеј и послао лопту у супротни угао - 6:4! На "купу радости" утрчали су чак и наши навијачи са трибина.
"Отписани" су направили подвиг хокејашким резултатом. Релативно често се дешавало нашим ривалима да добију шамар када нас унапред отпишу. Против Шпаније нам је требала у последњем мечу, на стадиону Црвене звезде, победа од два гола разлике да би отишли на СП у Аргентину.Али, то је утакмица којој ће бити посвећен један од следећих времеплова...
АКО ЈЕ СУШИЋ ТУ, ДОБИЋЕТЕ ВЕЧЕРУ
НОВИНАР Здравко Липовац је у књизи "Теферич на ничијој земљи" описао анегдоту која се десила 19. октобра 1982.Сарајево је аутобусом путовало на први меч другог кола Купа УЕФА, против Корвинула из Хунедоаре.
Дуг пут се отегао, негде иза поноћи гладни фудбалери су замолили да се стане негде иза Темишвара. Међутим, у ресторану су им рекли да кухиња не ради и да нема ништа од вечере. Тада се јавио конобар, љубитељ фудбала, који је питао:
- Јесте ли ви екипа у којој игра Сафет Сушић?
Кад му је стигао потврдан одговор, рекао је "како нас је тај само растурио 1977. у Букурешту" и додао:
- Ако је ту, доведите га да га видим. И добићете вечеру!
Сушића су буновног једва натерали да изађе из аутобуса, а вечера је убрзо била сервирана! У првом мечу у Хунедоари било је 4:4,а у реваншу на Кошеву 4:0.
Препоручујемо
АЛЕКАСАНДАР МИТРОВИЋ ЈЕ РЕШИО ПРОШЛИ ЕЛ КЛАСИКО: Два највећа саудијска клуба у борби за полуфинале Купа Краља
ГОТОВА је пауза у Саудијској Арабији, а други део сезоне није могао да почне узбудљивијим сусретом - на рограму је највећи дерби овдашњег фудбала, "саудијски Ел класико.
07. 01. 2025. у 09:21
МЕЛБУРН, НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Новак Ђоковић победио Карлоса Алкараза
Новак Ђоковић можда није успео да на АТП турниру у Бризбејну заблиста како је то прижељкивао, али долазак у Мелбурн, где се одржава Аустралијан опен, донео је и две важне вести за најбољег тенисера свих времена
07. 01. 2025. у 09:57
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)