ФИФА ОБЈАВИЛА НЕВЕРОВАТНЕ ПОДАТКЕ: Српски фудбал зарадио 312 милиона долара
ДА су људи који воде многе светске, па и наше клубове могли да кажу људима из светске куће фудбала шта да не објављују, то би сигурно био документ о трансферима. У њему је ФИФА открила до најситнијег детаља и долара (за разлику од УЕФА, у ФИФА се "споразумевају" доларима) о продаји и куповини играча широм планете у претходних девет година.
Летимичан поглед на овај документ показује да је у поменутом периоду широм планете у трансферима учествовало 66.789 фудбалера и 8.264 клуба из земаља које су чланице ФИФА. На све ове трансакције потрошено је невероватних 48,5 милијарди долара. Приче о светској економској кризи изгледа да нису биле толико битне за куповине и продаје на фудбалском тржишту, јер је, на пример, 2011. године остварено 11.890 трансфера, а претходне чак 18.079.
А где смо ту ми? Србија је на врло високом, 15. месту по броју излазних трансфера, или српски речено, по броју продатих фудбалера. Српски клубови су у последњих девет година продали широм Европе (углавном) и света чак 2.200 играча и по томе смо први у региону. Иза Србије налази се Румунија са 1.700, па Хрватска са 1.600 остварених трансфера. Српски клубови су укупно на продаји поменутих 2.200 играча приходовали невероватних 312.200.000 долара, а посебна истрага финансијских власти у Србији дала би и прецизније одговоре који клуб је по којој цени успео да оствари трансфер сваког фудбалера. Док се то не деси, а тешко да ће да се деси у догледно време, остаје нам само да нагађамо где су све завршиле паре, када су клубови спали на толико ниске гране да плате у многима од њих касне и по шест месеци, да су стадиону више руине него здања за понос и да се рефлектори граде углавном од помоћи Фудбалског савеза Србије или УЕФА.
Многи медији у Србији су случајно, или злонамерно поменуте информације представили као приход од преко 300 милиона долара на рачуну ФСС, али то са националном кућом фудбала нема никакве везе. Она, заправо, јако добро живи на таласу пласмана на последњи Мундијал у Русији 2018. године, када је ФИФА у касу на Теразијама 35 убацила 12,5 милиона долара.
Дакле, овде се ради само о заради српских клубова у последњих девет година. Пословично сумњичави навијачи и новинари у Србији имају право да здраво за готово тумаче спекулације које говоре да се у оних 312 милиона долара сигурно нашло и неколико десетина милиона сумњивих токова новца, а проверено сумњив је детаљ који клубовима за право даје да често измишљају улоге такозваних посредника у трансферима који по законима ФИФА имају право на одређени проценат при продаји играча. Такви људи се обично само фиктивно воде у документацији, а ово су много пре Срба давно "смислили" много већи преваранти него што их је ова земља видела. Као, уосталом, и посебна сорта мешетара који су формулу "три за три" у Србији само усавршили до граница одвратности.
Било како било, долари врте где бургија неће, и то је ФИФА на папиру доказала у свом извештају за период 2011—2020. година, где се види и да је Бразил на врху листе продатих, јер их је извезао 7.300, а да су на другом месту Енглези са 6.500 "излазних трансфера".
НЕЈМАР НАЈСКУПЉИ
БРАЗИЛСКИ ас Нејмар и даље држи светски рекорд по висини трансфера. Он је 2017. године за баснословних 222 милиона евра прешао из Барселоне у Пари Сен Жермен. Отприлике дупло "јефтинији" били су трансфери Азара (Челси-Реал), Кутиња (Ливерпул-Барселона), Бејла (Тотенхем-Реал), Роналда (Реал-Јувентус) и многих других који су плаћени око сто милиона евра.
ЈОВИЋ НАШ РЕКОРДЕР
ЛУКА Јовић је засада најплаћенији српски играч у историји. Он је пре две године за 60 милиона евра стигао из Ајнтрахта у Реал Мадрид.
ЗА КУПОВИНУ 100.000.000
ОСИМ 300 милиона долара које су зарадили од продаје фудбалера, српски клубови су током последњих девет година, према подацима ФИФА, дали око сто милиона долара за довођење играча из иностранства.
ХРВАТИ КОЛО ВОДЕ
ХРВАТСКИ клубови су апсолутни лидери по заради на продаји фудбалера на међународном "тржишту". Комшије су у последњих девет година успеле да продају чак 1.646 играча, а да у своје клубове доведу 1.141. У свим овим трансакцијама приходовали су 528 милиона евра, а познато је да загребачки Динамо годинама изузетно успешно и скупо продаје своје фудбалере неким од најјачих европских клубова.
ТОП 10 ТРАНСФЕРА ИЗ НАШЕ ЛИГЕ 2011-2021.
1. Немања Радоњић (Ц. звезда - Марсељ) 12
2. Лазар Марковић (Партизан - Бенфика) 10
3. Страхиња Павловић (Партизан - Монако) 10
4. Филип Стевановић (Партизан - М. Сити) 8,5
5. Марко Грујић (Ц. звезда - Ливерпул) 7
6. Ричмонд Боаћи (Ц. звезда - Сунинг) 5,5
7. Никола Миленковић (Партизан - Фиорентина) 5,1
8. Умар Садик (Партизан - Алмерија) 5
9. Александар Митровић (Партизан - Андерлехт) 5
10. Александар Пешић (Ц. звезда - Ал Итихад) 4,2
о По "Трансфермаркту", у милионима евра
Препоручујемо
ПОЗНАТА ОДЛУКА ФИФА ЗА МУНДИЈАЛ: Жреб група за Светско првенство у Катару 1. априла
21. 10. 2021. у 16:00
ЧЕФЕРИН УГОСТИО ПИКСИЈА! Селектор Србије поручио: "Не желим СП на сваке 2 године"
21. 10. 2021. у 14:34
ЖЕЛИМО ДА СКЛОНИМО ДЕЦУ СА УЛИЦЕ! ФИФА не одустаје од Мундијала на две године!
20. 10. 2021. у 20:05
МИТРОВИЋ ХЕТ-ТРИКОМ УЋУТКАО КРИТИЧАРЕ: Следеће жртве "плавог таласа" су Џерардови "витезови Дехне"
ХИЛАЛ дочекује Ел Етифак у десетом колу саудијске Про лиге.
08. 11. 2024. у 07:40
НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У "ДЕЛИЈЕ": Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)
Непосредно уочи утакмице Лиге шампиона у којој су Црвена звезда и Барселона играли на стадиону "Рајко Митић", десила се посве несвакидашња ситуација.
07. 11. 2024. у 18:37
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)