АБРАМОВИЧ РАСИПНИК: Власник лондонских "плаваца" издвојио 2,34 милијарде за појачања

Б. А.

16. 08. 2021. у 18:55

ДО јуна 2003. се мање-више знао светски и европски поредак у фудбалу. Владали су клубо-ви са традицијом, славом, ауторитетом... А онда је дошао дан када је руски би-знисмен Роман Абрамович (54) купио Челси, све уздрмао, и преокренуо историју игре.

АБРАМОВИЧ РАСИПНИК: Власник лондонских плаваца издвојио 2,34 милијарде за појачања

ФОТО: ЕПА

Убацио је милијарде у фудбалске токове и прак-тично натерао и друге да крену да раде у том правцу.

Откако је Абрамович на челу "плаваца", за 18 година, у куповину нових фудбалера је уложио чак 2,34 милијарде евра. То значи да је у просеку лондонски премијерлигаш издвајао 130 милиона по сезони. Много је било ту и промашаја, бачених пара, али када се све на крају сабере, у Романовој ери на "Стамфорд бриџ" је стигло чак 17 важних трофеја.

Међу тим пехарима су и две Лиге шампиона, свакако оно што је највредније. Рекордно улагање је скорашња куповина Белгијанца Ромелуа Лукакуа, који је плаћен 115 милиона. Иза робусног центарфора су Немац Каи Хаверц 85, Шпанци Кепа Аризабалага 80 и Алваро Мората 66, Кристијан Пулишић 64...

У ранијем периоду су долазили и Украјинац Андреј Шевченко 44 милиона, Дидије Дрогба из Обале Слоноваче 88, Аргентинац Хуан Себастијан Верон 21,88... Позамашан списак, који је из сезоне у сезону све дужи.

Одмах на листи иза Челсија, када су у питању укупна издвајања за појачања од 2003. је још један члан Премијер лиге, Манчестер сити, са 2,24 милијарде евра. Шеик Мансур бин Зајед из Уједињених Арапских Емирата, са својом компанијом преузео је "грађане" 2008, пет година после уласка Абрамовича у Челси, и то је вероватно основни разлог зашто је на другом месту. И разлика је у томе што улагања у Кевина де Брујнеа (76 милиона евра), Рубена Дијаза (68), Ријада Мареза (67), Рахима Стерлинга (63,7)... нису још донела европску титулу. Био је ове године тим Пепа Гвардиоле најближи пехару најбољег на континенту, али је управо Челси био бољи у финалу (1:0).

Иза енглеског тандема, сместио се шпански. И занимљиво је да је Реал, који је често био на оптуженичкој клупи као највећи расипник, ипак за ових 18 година издвојио мање новца за нове фудбалере од Барселоне. Чувена школа "Ла Масија" је радила, избацивала таленте, али је управа желела много више, чак и превише, па су тренутно Каталонци на ивици банкрота, и уз то су остали без највеће звезде Лионела Месија. У сваком случају, "краљевски клуб" је потрошио 1,91 милијарду евра, Барселона 1,98.

У "топ 5" је и Манчестер јунајтед (1,82 милијарде евра), који је "за длаку" више спискао од најбоље пласираног италијанског тима, Јувентуса, који је последњу Лигу шампиона освојио 1996. са генерацијом Ђанлуке Вијалија, Владимира Југовића, Антонија Контеа, Алесандра дел Пјера, Дидијеа Дешана...

На седмој позицији је ПСЖ, који се претворио у финансијског џина 2011, када је дошао у власништво Насера ал Хелаифија из Катара. Међутим, ако "свеци" овако наставе да троше, у наредним сезонама, врх листе ће претрпети промене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од споредних ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" стижу из света спортова на леду, за које је досад важила апсолутна забрана за учешће руских екипа, а и појединаца.

23. 12. 2024. у 12:27

Коментари (1)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!