ЕВРОПА ИМА НОВОГ КРАЉА: Невероватно финале ЕУРО 2024, Шпанија нокаутирала Енглеску и опет је оставила да пати!

Александар Илић

14. 07. 2024. у 22:53 >> 22:02

ФИНАЛЕ Европског првенства играли су Шпанија и Енглеска, а дуел су обележила тактичка надмудривања у првом и невероватан фудбал у другом периоду. Славила је "црвена фурија" која је по четврти пут подигла пехар шампиона шампионата - резултат је био 2:1.

Тренери оба тима шаховском партијом и стрпљивом игром чекали су грешку другог, а игра у првом полувремену није оправдала саму важност меча. По самом квалитету фудбала прво полувреме могло је да се и не игра. Зато, потпуни контраст у другом. За два минута наставка виђено је више него за цело прво полувреме, а тек до краја...

Може се рећи да је у првих 45 минута виђено најнесадржајније прво полувреме на европском првенству у Немачкој. Али, оно што је уследило...

*3000 НА РАЧУНУ У РОКУ ОД 24Х*
-->КЛИКНИ ОВДЕ<--

Имала је Шпанија 66 процената поседа, повезала је 275 пасова, а ривал 110. Међутим нису Шпанци успели да створе позицију за ударац у оквир гола.

Кајл Вокер је одличном одбраном неутралисао Ника Вилијамса, "закључао" је леву страну, а добро је маркиран био и Ламин Јамал од кога су навијачи "фурије" доста очекивали.

У завршници полувремена Хари Кејн и Фил Фоден могли су да донесу вођство "Гордом Албиону", али то није био случај, те су мреже остале мирне у првом делу.

Поменутим Јамалу и Нику Вилијамсу очигледно је пријала пауза пред наставак меча. Одмах на старту шокирали су "три лава" и од њих направили мале маце.

Сјајно је по десној страни Ламин Јамал  послао лопту у срце шеснаестерца Енглеске, Дани Олмо је пропустио до Ника Вилијамса који је матирао Џордана Пикфорда за вођство.

Могао је нешто касније до гола и Мората, али је неспретно шутирао искоса. Потпуна  иницијатива Шпаније, а у 56. минуту Вилијамс је могао до другог гола.

Притискали су Енглези у наставку, преко Белингема припретили у 64. минуту, међутим непрецизан је био. Повукли су се Шпанци након постигнутог гола, чекали су своје шансе стрпљиво... Али, уследио је шок.

Промашаји Шпаније у наставку нису их коштали, Микел Ојарзабал је након додавања Кукуреље затресао мрежу за 2:1. Све је наде у завршници положила Енглеска на напад, али су се ривали дисциплиновано бранили.

Како је меч текао прочитајте у наставку:

ШПАНИЈА - ЕНГЛЕСКА  2:1 (Нико Вилијамс 47', Ојерзабал 87' - Палмер 73')

90' Два пута Шпанија избацује лопту са гол линије. Прво брани СИмон, а потом Олмо главом спашава мрежу.

89' Фоден је напустио игру, Иван Тони ушао на терен.

87' ГОЛ ШПАНИЈА! Невероватно, какав гол! Олмо је додао Ојерзабалу, Кукуреља вратио до Ојеразабала који клизећи убацује лопту у мрежу.

83' Ленорманд излази код Шпаније, улази Наћо.

82' Велика шанса за Јамала, Лепа акција, Вилијамс је спустио, Олмо пропустио, а бисер Барселоне шутирао, брани Пикфорд.

73 ГОЛ ЕНГЛЕСКА! Доносиле су до сада измене Герету Саутгејту голове, а тако је било и у финалу, још једном након заостатка "Горди Албион" је повео. Три минута након уласка у игру Кол Палмер вратио је Енглезе у живот, Букају Сака, Џуд Белингем, комбинација коју је на крају играч Челсија завршио голом са двадесетак метара. Палмер је у игру ушао на место Кобија Мејнуа.

72' Ојарзабал је припретио, али превише искоса, нема проблема за Пикфорда!

68 Ојарзабал је ушао у игру, а Алваро Мората завршио меч.

67' Велика шанса за Шпанију, буквално је из гола извукао лопту Џордан Пикфорд, само корнер.

65' Притискали су Енглези у наставку, преко Белингема припретили у 64. минуту, међутим непрецизан је био. Повукли су се Шпанци након постигнутог гола, чекали су шансе из контри.

60' Након сат времена Саутгејт је извео из игре Кејна, а убацио Воткинса, момка који је против Холандије постигао гол и у доброј је форми.

55' Нико Вилијамс распалио је по лопти са ивице шеснаестерца, тик крај леве стативе.

54' Мората је имао лепу прилику, шутирао је искоса, међутим није лопта дошла до мреже.

49' Какав меч, за два минута другог полувремена видели су навијачи више него за претходно полувреме. Сада је Дани Олмо био у изгледној шанси. Поред гола је шутирао!

47' ГОЛ ШПАНИЈА! Нико Вилијамс затресао је мрежу Енглеза!  Јамал је убацио у шеснаестерац, Олмо ју је пропустио до Ника Вилијамса, за 1:0.

46' Зубименди је на терену, заменио је Родрија. Настављен је меч.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' Белингем додаје до Кејна, шутира нападач Бајерна, бива блокиран од стране Родрија.

43' Прети Мората по левој страни, али добра реакција одбране.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КАД ЕВРОПА "ОДЛЕПИ" ЗБОГ ФИНАЛА ЕУРО 2024: Енглезе хапсе, Шпанци бодре "фурију" уз своју верзију "Косово је Србија" (ФОТО)4

40' Фоден је пробао да пробије одбрану, није у томе успео. Те је уследила контра Шпанаца, који су успорили у  завршници, те кренули стрпљиво да граде позициону игру.

37' За сада нема великих прилика, опет контролу лопте имају Шпанци. Међутим, навијачи на трибинама се баш "лудо" забављају исчекујући прилике пред голом ривала.

32' За сада Енглези добро маркирају Јамала, који не добија лопте које би могле да угрозе Пикфорда.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ ЈАМАЛ ЈЕ РЕКОРДЕР: Млади Шпанац претекао легендарног Пелеа

30' Дани Олмо је такође уписан у бележницу судије Летексијена.

26' Жути картон добио је Хари Кејн.

19' Ослобађају се притиска енглески фудбалери, али за сада без неких већих шанси пред голом ривала.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ:  МЕЂУ ЕВРОПСКОМ ЕЛИТОМ: Звездан Терзић у друштву Виктора Орбана прати финале ЕУРО 2024 (ФОТО)

12' - Опасна ситуација. Нико Вилијамс је покушао да пробије Џоша Стоунса по левој страни, а штопер Ситија успео је на крају да га блокира пре него је дошло до опасне ситуације.

7' - Шпанија од почетка има посед лопте, а пресингом је осваја и када је изгуби. Невероватно звучи податак да су Шпанци за седам минута игре имали 10 успешних додавања.

5' - Први корнер на утакмици изнудио је Нико Вилијамс. Центрирао је на прву стативу и приморао Стонса да избаци лопту ван терена. Нису Шпанци ништа значајно направили након ударца из угла.

1' - Утакмица је почела.

УОЧИ МЕЧА

"Црвена фурија" ће покушати да дође до своје четврте титуле на ЕУРО, док ће Енглези пробати да дођу до прве.

ШПАНИЈА - ЕНГЛЕСКА

Стадион: Олимпијски стадион, Берлин .

Судија: Франсоа Летексије (Француска).

Шпанија (4-3-3): Унаи Симон - Карвахал, Ле Норман, Лапорт, Кукуреља - Родри, Олмо, Руиз - Јамал, Мората, Вилијамс.

Енглеска (3-4-2-1): Пикфорд - Вокер, Стоунс, Гуехи - Сака, Мејну, Рајс, Шо - Фоден, Белингем - Кејн

ПУТ ДО ФИНАЛА

Шпанија је на путу до финала савладала Хрватску, Албанију, Италију, Грузију, Немачку и Француску. Тешким путем стигли су до борбе за трофеј.

Што се тиче Енглеза, они су упркос слабом утиску који су оставили кроз читав шампионат, уз сва посртања ипак стигла до финала. Прву фазу такмичења окончали су као први у групи са Данском, Словенијом из Србијом, где су до победе дошли само против наше селекције и то минималним резултатом.

У осмини финала против Словачке селекцију Гордог Албиона су секунди делили од елиминације са турнира, али је Џуд Белингем у 95. минуту ипак успео да јој донесе продужетке, а у њима Хари Кејн преокрет и победу.

У сличном маниру су Енглези наставили да гурају кроз читаву нокаут фазу, где су се у свакој од три утакмице враћали из резултатског минуса. Против Швајцарске су се у 80. минуту вратили голом Букаја Саке и касније прошли на пенале, а потом су у полуфиналу окренули и Холандију (2:1).

БОНУС ВИДЕО: КИЛТОВИ НА СВЕ СТРАНЕ: Шкотске сукњице преплавиле Минхен

ПАНИКА НА ЈУ-ЕС ОПЕНУ! Новак Ђоковић се опет повредио, помиње се и најгори сценарио

ЈУ-ЕС опен је у великом проблему због Јаника Синера и писања италијанских медија да би током последњег гренд слема сезоне могла да стигне и казна за првог тенисера света.

23. 08. 2024. у 13:33