КАКО СМО ИГРАЛИ СА СЛОВЕНЦИМА: Само смо четири пута као Србија одмерили снаге

20. 06. 2024. у 11:14

Једна победа, један пораз, два ремија: то је наш досадашњи биланс са словеначком репрезентацијом.

Историја окршаја наших репрезентација са Словенијом је кратка, а почела је спектакуларним ремијем 3:3 на ЕП 2000. године. Од тада, Југославија је са Словенцима играла још двапут, СЦГ једном, а Србија у четири наврата, углавном без победника.

Словенци су славили када је Видић промашио пенал у Марибору 2011, а Срби 2022. у Београду, када је нација веровала у Пиксијев тим. Сусрети са "змајчекима" били су кобни за тројицу наших селектора и једну комисију, а противника су водили Катанец и Кек. Актуелни селектор преживео је Словенију и једини је победио. Прилика за нови тријумф је у Минхену.

КЛИКНИ И УЗМИ 3000 БОНУС
ДОБРОДОШЛИЦЕ БЕЗ ДЕПОЗИТА

Након што се Србија са великом муком изборила за обнову своје државности, селекција њеног фудбалског савеза је са селекцијом ФС Словеније четири пута одмерила снаге у званичним мечевима.

Прве две наше међусобне утакмице одигране су у оквиру квалификација за Еуро 2012, у групи у којој су поред наше две селекције ту били и Италија, Естонија, Северна Ирска и Фарска Острва.

То су оне квалификације које је обележио сраман прекид меча са Италијом у Ђенови, после чега је дошло до „лова” на голмана репрезентације Владимира Стојковића.

Са Словенијом смо тада код куће ремизирали 1-1 (Словенија је голом Новаковића водила од 63. минута, изједначио је Жигић у 86. минуту), а у последњем колу изгубили на „Људском врту” у Марибору са 1-0, голом Вршича у надокнади првог полувремена.

Ни ми ни Словенци се, међутим, нисмо пласирали даље, даље су отишли Италијани, а у бараж Естонци, захваљујући томе што су нас победили у Београду са 3-1; њих су пак у баражу тукли Ирци са 5-1 на агрегату.

На наредна два меча чекало се више од деценије. Било је то пре две године, у Лиги нација: у Београду смо их тукли 4-1 (Митровић 24, Сергеј 56, Јовић 85, Радоњић 90+2; Стојановић 30), док је на „Стожицама” било 2-2 (Гнезда Черин 48, Шешко 53; Живковић 8, Митровић 35).

Али ово сада је потпуно друга прича; ово је сâмо Европско првенство, а на њему су могућа и чуда и трагедије, као и на свим великим такмичењима — зато их људи и воле.

БОНУС ВИДЕО ТУЧА НАВИЈАЧА НА ЕУРО 2024: Албанци напали српске навијаче, нису се добро провели

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00