КАКВА УТАКМИЦА НА ЕУРО 2024: Португал победио Чешку после невероватног преокрета (ФОТО/ВИДЕО)

Часлав Вуковић

18. 06. 2024. у 22:54

ПОРТУГАЛ је победом почео Европском првенство, пошто је у 1. колу групе Ф у Лајпцигу победио Чешку после невероватног преокрета са 2:1.

Посебан је ово био дан за Кристијана Роналда. Он је исписао историју европских првенства, а фудбалер Ал Насра и Пепе су постали најстарији дуо који је заиграо заједно на једној утакмици континенталног такмичења. Први има 39 година и 114 дана, а други 41 годину и 113 дана.

Доминирао је тим Роберта Мартинеза у првом полуремену. Имао је две сјајне прилике управо преко једног од најбољих играча свих времена, али је у оба наврата фантастично интервенисао Јиндрих Станек.

Да је Португал био бољи ривал показује и чињеница да је извео чак осам корнера у првих 45 минута, но ниједном није било претње по Чехе након удараца из угла. Осим тога посед лопте био је 70-30%, број удараца ка голу 10:1. Све ово није било довољно да се затреже мрежа голмана прашке Славије.

Такође, интересантно када је ова утакмица у питању је то да је прва на ЕУРО 2024 у којој није виђен ниједан гол у првом полувремену.

Није се слика променила ни  у наставку сусрета. Претежно се играло испред гола Чешке, али Португал бедем ривала није успео да пробије. И када је тако казна обично стигне. Тако је било и сада.

Играо се 62. минут када је "селесао" шокиран. Лукас Провод је добио лопту од Цоуфала и шутирао је сјајно из прве са неких 20 метара и ту није могао ништа да уради Коста.

Ипак, тргло је то Португалце који нису дуго чекали на изједначење. У 70. минуту је Робин Хранач затресао сопствену мрежу. Главом је лопту спустио Нуно Мендеш, одбио ју је Станек, али погодио је свог саиграча и лопта се одбила у мрежу.

Тим Роберта Мартинеза је кренуо по сва три бода. Успео је Португал да постигне гол у 87. минуту преко Диога Жоте, али је он поништен због офсајда у ком се нашао Кристијано Роналдо.

Какве промене је направио селектор "селесаа". На терен је послао Франциска Консисаа и Нета који су му вратили поготком и асистенцијом у другом минуту надокнаде. Пробио је Нето по левој страни, послао лопту пред гол ривала, тамо је лоше реаговао испоставиће се трагичар Хранач, а на правом месту је био фудбалер Порта и затресао је мрежу Чеха.

После првог кола Португал и Турска имају по три бода, док су Чешка и Грузија без бодова у групи Ф.

Португал - Чешка 2:1 (0:0)

Стадион: "Ред Бул Арена". Гледалаца: око 37.000. Судија: Марко Гвида (Италија). Стрелци: Хранач 69 аг, Консисао 92. (Португал) - Провод 62 (Чешка).

Португал (3-5-2): Коста - Дало (од 63. Инасио, Пепе, Дијас - Кансело (од 90. Семедо), Силва, Фернандеш, Витиња (од 90. Консисао), Мендес (од 90. Нето) - Роналдо, Леао (од 63. Жота).

Чешка (3-5-2): Станек - Холеш (од 93. Чори), Хранач, Крејчи - Цоуфал, Шулц (од 79. Севчик), Соучек, Провод (од 79. Барак), Доудера - Кухта (од 60. Лингр), Шик (од 60. Хитил).

Друго полуврееме: Португал - Чешка 2:1

90+5' - Крај утакмице!

90+2' - САД ВОДИ ПОРТУГАЛ! Какву промену је направио Роберто Мартинез. Франциско Консисао је ушао на терен и по свему судећи постаће херој "селесаа". Нето је пробио по левој страни, лоше је реаговао Хранач и до лопте је стигао фудбалер Порта коме није било тешко да матира Станека.

86' - Португал је постигао гол, али је он поништен због офсајда у ком се нашао Кристијано Роналдо. Његов ударац је завршио на стативи, Диого Жота је натрчао на одбитак и послао је иза леђа Станека, но он није признат.

82' - Опасан напад Чеха. Дијас је најпре изблокирао Хитила, а потом је у наставку акције поред гола шутирао Соучек.

78' - Витиња је опробао ударац из велике даљине, но поново је Станек био на висини задатка и спречио је ривала да поведе.

70' - ПОРТУГАЛ ПОСТИЖЕ ГОЛ! Игра одличан меч Хранач, али није имао среће јер је затресао сопствену мрежу. Центирао је Витиња, главом лопту ударио Мендес, потом ју је одбио Станек, али погодио је свог саиграча и лопта се одбила у мрежу.

62' - ЧЕШКА ВОДИ! Тако то бива у фудбалу. Први пут су Чеси у другом полувремену прешли на половину ривала и постигли су гол. Лукас Провод је добио лопту од Цоуфала и шутирао је сјајно из прве са неких 20 метара и ту није могао ништа да уради Коста.

РАДОСТ Фудбалери Чешке/ФОТО: Танјуг/АП

60' - Каква утакмица у Лајпцигу. Португал напада, Чешка не помишља да пређе на половину противника, а "селесао" не успева да пробије бедем.

57' - Патрик Шик је први фудбалер Чешке који је добио жути картон. Португал ће у опасној зони извести слободан ударац. Удаљеност од гола је 24 метра. Тукао је Роналдо, али ишло је то право у Станека коме није било тешко да интервенише.

56' - Убацио је тим Роберта Мартинеза у већу брзину у овим тренуцима. Чеси су успели да се обране пред налетом противника.

Витиња/ФОТО: Танјуг/АП

48' - Још један корнер извео је Португал и као и сваки претходни пут и сада није било никакве опасности по Чехе.

46' - Почело је друго полувреме. Сада је Чешка та која је имала први напад. На другој страни ударац је опробао Дало, но лопта је завршила преко гола Станека.

Прво полувреме: Португал - Чешка 0:0

45+1' - Крај првог полувремена. Иначе, ово је прва утакмица на овом шампионату Европе да није постигнут макар један гол у првом полувремену.

45' - Још једном је Станек спречио Роналда да се упише у стрелце. Шутирао је 39-годишњак из окрета, но голман Чешке је био добро постављен и одлично је интервенисао.

39' - Покушао је Рафаел Леао да превари судију Марка Гвиду. Пао је у казненом простору ривала не би ли добио пенал. Ипак, Италијан је видео да је фудбалер Милана симулирао и показао му је жути картон.

Рафаел Леао/ФОТО: Танјуг/АП

34' - Велики је мајстор Роналод. Петом је гурнуо лопту у простор за Витињу, но његов покушај је у последњи час осујетио један играч Чешке и избио је лопту у корнер из којег се ништа вредно помена није десило.

32' - Каква прилика за Поругал. Сјајан пас послао је Фернандеш за Роналда, али Станек је сјајно реаговао и одбрани ударац фудбалера Ал Насра. Потом је у наставку акције зауставио и ударац Витиње из даљине.

26' - Ређају се опасни напади. Сада је Бруно Фернандеш послао оштар центаршут, замало је кратак остао Леао па је остало 0:0.

23' - Већ четири корнера је извео Португал. Ипак, ниједно након удараца из угла нису запретили противнику.

19' - Напада Португал и покушава што пре да дође до вођства. За сада нема праве претње за Станека, али стежу обруч око његовог гола изабраници Роберта Мартинеза.

8' - Кристијано Роналдо упутио је први шут на мечу. Покушао је главом након центаршута Леаа, но није то урадио онако како је желео и лопта је отишла поред гола.

Кристијано Роналдо/ФОТО: Танјуг/АП

4' - Први опаснији напад имали су Чеси. Ипак, ударац једног играча ове репрезентације изблокирао је Дијас, па није било опасности по гол Косте.

1' - Почела је последња утакмица првог кола Европско првенства. Са центра су први кренули фудбалери Португала.

Састави:

Португал (3-5-2): Коста - Дало, Пепе, Дијас - Кансело, Силва, Фернандеш, Витиња, Мендес - Роналдо, Леао.

Чешка (3-5-2): Станек - Холеш, Хранец, Крејчи - Цоуфал, Шулц, Соучек, Провод, Доудера - Кухта, Шик.

Уочи меча:

Чеси су у Немачку дошли у сјајној форми. Ова селекција је ако се рачунају и пријатељске утакице остварила учинак од шест победа и само једног ремија у последњих седам дуела.

Са друге стране, Португал је протутњао кроз квалификације. Израбници Роберта Мартинеза су освојили максималних 30 бодова, уз невероватну гол-разлику 36:2. Није ова репрезентација без разлога свртстана међу фаворите за освајање првенства Европе.

Ова два национлна тима су се последњи пут састали 2022. године у Лиги нација. Тада су Кристијано Роландо и другови остварили два тријумфа од 2:0 и 4:0.

Управо ће фудбалер Ал Насра посебно памтити овај дан. Он ће наступити на шестом Европском првенству што још нико није урадио. Играо је на континенталним такмичењима 2004, 2008, 2012, 2016. и 2020. године и наступио је на 25 утакмица, уз 14 голова и девет асистенција.

Подсетимо, у првој утакмици групе Ф снаге су одмериле Турска и Грузија.

БОНУС ВИДЕО: Драган Стојковић Пикси изашао на тренинг Србије након меча са Енглеском

ШОК! Немања Мајдов ипак није кажњен само зато што се крстио, Новости откривају како је све перфидно упаковано!

ШОК! Немања Мајдов ипак није кажњен "само зато што се крстио", "Новости" откривају како је све перфидно упаковано!

Репрезентативац Србије у џудоу Немања Мајдов објавио је нешто невероватно: после Олимпијских игара у Паризу, на којима је учествовао у категорији такмичара до 90 килограма тежине, суспендован је из спорта - јер се крстио пред излазак на борилиште у престоници Француске. "Новости" вам доносе - како је Међународна џудо федерација на врло лукав начин извела кажњавање нашег борца.

19. 09. 2024. у 16:07

НАГЕ СЛИКЕ: Због ових радова је Меланија Трамп подигла глас (ФОТО)

МЕЛАНИЈА Трамп (54), бивша прва дама Америке, осврнула се на своје голишаве фотографије настале током њене манекенске каријере. Лепа Словенка изнела је став о контроверзним сликама у својој објави на друштвеним мрежама, везаној за њене предстојеће мемоаре под називом "Меланија".

19. 09. 2024. у 18:20