ДА СЕ НАЈЕЖИШ: Ових 11 фудбалера из Србије и Црне Горе никад нису играли ЕУРО - а имали су велике каријере

Фудбалска репрезентација Србије спрема се за наступ на Европском првенству у Немачкој, али многи који су играли за наш национални тим нису имали ту прилику. Ово је списак од њих 11 који никада нису осетили наступе на Европском првенству, а имали су каријере, како клупске, тако и репрезентативне на којима би им позавидели многи фудбалери.

ДА СЕ НАЈЕЖИШ: Ових 11 фудбалера из Србије и Црне Горе никад нису играли ЕУРО - а имали су велике каријере

Фото: Н. Параушић

Европско првенство се полако приближава, а на њему ће учествовати и репрезентација Србије први пут после 24 године. Многе генерације фудбалера су прошле кроз национални тим у овом периоду, а ако се на то дода да је пре континенталног шампионата у Белгији и Холандији 2000. наша селекција (како год да се држава звала прим. аут.) наступила на Европском првенству давне 1984. у Француској, списак славних играча који нису наступили на ЕУРУ у дресу овдашње репрезентације је заиста дугачак.

На овом списку је издвојено 11 играча који су оставили дубок траг у репрезентацији Србије, Србије и Црне Горе, као и селекцији Савезне републике Југославије, али због многих разлога (а најчешће резултатских) нису заиграли на Европском првенству.

1. Владимир Стојковић

Чувени некадашњи голман Црвене звезде, Партизана и многих европских екипа бранио је боје националног тима од 2006. до 2018. У том периоду, наступио је чак на три Светска првенства, али играње на континенталној смотри никада није искусио. Први голман Србије постао је након Светског првенства у Немачкој 2006. и са одређеним прекидима био је готово увек главни чувар мреже "орлова". Многе велике утакмице у дресу репрезентације су иза њега, али је већини навијача прва асоцијација на Стојковића Светско првенство у Јужној Африци и одбрањен пенал Лукасу Подолском у победи Србије над Немачком 1:0 у групној фази шампионата. За време његове репрезентативне каријере, Србија је играла у три квалификациона циклуса за Европско првенство, али је сваки пут остала без пласмана на завршни турнир. Стојковић се повукао из репрезентације након Светског првенства у Русији 2018. па је тако своју репрезентативну каријеру завршио без учешћа на Европском првенству.

ФОТО: Танјуг/АП

2. Александар Коларов

Свакако један од најбољих дефанзиваца којег је селекција Србије икад имала. Репрезентативну каријеру започео још 2008. године и играо за Србију све до 2020. и чувеног меча са Шкотском (у којем није наступио због повреде). У току своје репрезентативне каријере уписао два учешћа на Светским првенствима 2010. и 2018. године када је понео и капитенску траку. Одиграо је чак 94 утакмице за репрезентацију и постигао 11 голова од којих су неки уписани златним словима у историју фудбалске репрезентације Србије, као што су гол за победу против Ирске у Даблину у квалификацијама за Светско првенство 2018. године, као погодак из слободног ударца против Костарике на Мундијалу у Русији 2018. Док је носио дрес националног тима, Србија је учествовала у три квалификациона циклуса за ЕУРО, али ни једном није успела да се пласира на завршни турнир.

ФОТО: М. Вукадиновић

3. Немања Видић

Шта тек рећи за човек који се сматра једним од најбољих дефанзиваца на свету свих времена? Једини српски фудбалер који је понеко капитенску траку Манчестер јунајтеда, освајач Лиге шампиона 2008. године са "црвеним ђаволима", био је стуб одбране репрезентације. У националном дресу одиграо је 56 утакмица и постигао два гола. Наступио је на два Светска првенетва, 2006. и 2010., међутим - на оба такмичења није навијачима остао у најлепшем сећању. Док је у Немачкој 2006. непосредно пред први меч са Холандијом објавио да је повређен и да неће моћи да наступи, у Јужној Африци скривио је чак два пенала (против Гане када је афричка селекција победила 1:0, као и против Немачке када је Стојковић одбранио). Многи га сматрају и кривцем за то што је Србија пропустила ЕУРО 2012 јер је управо Видић преузео одговорност и промашио пенал који је "орлове" могао да одведе на континенталну смотру. Након овог сусрета чувени дефанзивац је завршио репрезентативну каријеру. 

Фото архива ВН

4. Бранислав Ивановић

Још један играч за чија каријера не може стати у неколико реченица. Момак који је девет година бранио боје Челсија и у том периоду освојио бројне трофеје у Енглеској, као и Лигу шампиона као и Лигу Европе. За репрезентацију је дебитовао 2005. године и наступао је све до 2018. Убележио је 105 наступа за национални тим и постигао 13 голова. Имао је прилику да заигра на два светска првенства 2010. и 2018. али ЕУРО никада није одиграо. Носио је и капитенску траку, а након Мундијала у Русији повукао се из националног тима.

ФОТО: Н. Параушић

5. Младен Крстајић

Иако није спадао у ред најелитнијих дефанзиваца, попут горепоменуте тројице, свакако представља игрча који је оставио велики траг у нашем националном тиму. Дебитовао још далеке 1999. након чега је чак и био на ширем списку Вујадина Бошкова за ЕУРО 2000. али није ушао у финални састав. Носио је дрес репрезентације 59 пута укупно, и наступио на Мундијалу у Немачкој 2006. године, а имао је прилику да са репрезентацијом оде на ЕУРО  2004. и 2008. али након неуспешних квалификација за континенталну смотру у Пољској и Украјни завршио је репрезентативну каријеру. Вратио се међ "орлове" 2017. и то као селектор и предводио их на Светском првенству у Русији 2018, Лиги нација следеће године, као и у квалификацијама за ЕУРО 2021. међутим, након пораза од Украјине од 5:0 напушта клупу Србије и наставља да се бави тренерским послом на другим местима.

Фото: М.Вукадиновић

5. Немања Матић

Искусни Убљанин који још увек игра фудбал (тренутно у дресу Олимпика из Лиона), оставио је веома дубок траг како у клупском, тако и у репрезентативном фудбалу. Бранио је боје Манчестер јунајтеда, Челсија и Бенфике, а за нациоанлни тим одгирао је 48 утакмица и постигао два поготка. Носио је дрес репрзентације Србије од 2008. до 2020. године и за ово време наступио је на Светском првенству у Русији 2018. године. Много пута је истицао колико му значи играње за репрезентацију, али нажалост ни он се са "орловима" није домогао континенталног шампионата, иако је имао прилику 2012. и 2016. године.

фото: ЕПА

6. Милош Красић

Још један фудбалер којег цела Србија добро памти. Момак који је обележио репрезентацију Србије у време када ју је са клупе предводио Радомир Антић и када су "орлови" доминирали у квалификацијама за Светско првенство у Јужној Африци. Поред селекције Србије, Красић представља и легенду московског ЦСКА, где је годинама био један од лидера. У дресу Србије одиграо је 46 утакмица и забележио три поготка а наступао је од 2006. до 2011. године. Након одласка Антића са клупе његова репрезентативна каријера је кренула силазном путањом и он се у току квалификација за ЕУРО 2012. опростио од националног тима.

ФОТО: Н. Скендерија

8. Дејан Савићевић

Колико год звучи невероватно, али чувени Дејо никада није наступио на Европском првенству. За разлику од осталих играча са овог списка популарни "геније" није осетио траву ЕУРА због чистог недостатка среће. Он је наступао за селекцију Југославије од 1986.(док је још била СФРЈ) до 1999. Требало је да буде један од носилаца игре на Европском првенству у Шведској 1992. али су санкције Уједињених нација спречиле тадашњу Југославију да наступи на овом такмичењу. Из истог разлога Југославија није играла на ЕУРУ 1996. а након што је помогао "плавима" да се пласирају у Белгију и Холандију 2000. године, одлучио је да се повуче из националног тима, па се није нашао на континенталној смотри те године. Након тога био је и селектор управо у квалификацијама за ЕУРО 2004. али је његов мандат био неуспешан јер се тада, Србија и Црна Гора није пласирала на завршни турнир.

ФОТО: ЕПА

9. Милан Јовановић

Популарни Лане био је један од најистакнутијух фудбалера нашег националног тима. Дебитовао за Србију 2007. и већ по уласку у игру постигао је гол, а након што је Антић преузео национални тим постао је један од лидера. Баш попут свог кума Милоша Красића био један од највећих ослонаца покојног Антића у националном тиму. Директно је заслужан за пласман "орлова" у Јужну Африку 2010. али на ЕУРО никад није отишао. Имао је за то прилику 2008. потом и 2012. али није се дало и након тих квалификација Јовановић је и завршио репрезентативну каријеру. Поред Србије, остаће упмаћен и као легенда белгијског фудбала.

Фото: М. Вукадиновић

10. Марко Пантелић

Играч који се такође доказао у националном дресу. Дебитовао још далеке 2003. године, али на праву шансу чекао је јако дуго. Као и многи други играчи, прави квалитет показао је под вођством Радомира Антића у квлификацијама за Светско првенство 2010.  Наступао је 43 пута за национални тим и постигао 10 голова. Уписао је и погодак на Муднијалу у Јужној Африци против Аустралије. Имао је прилику да са Србијом дође до Европског првенства 2012. али је попут многих играча из те генерације, након пораза од Словеније у квалификацијама за ЕУРО 2012. окончао репрзентативну каријеру.

ФОТО: ФСС

11. Никола Жигић

Последње име на списку и свакако неко кога се сваки љубитељ фудбала у Србији сећа јесте чувени Никола Жигић. Тај 202 центиметра високи нападач је наступао за национални тим од 2004. до 2011. Играо је на два светска првенства 2006. и 2010. а у Немачкој је чак био и стрелац (против Обале Слоноваче). Сјајно је сарађивао са свим офанзивним фудбалерима са којима је играо и није чудо што су многи истицали да воле да играју са Жигићем, а такође је био задужен и за добру атмосферу у тиму. За национални тим је постигао чак 20 голова. Покушао је са Србијом да дође до Европског првенства 2008. и 2012. али није успео у томе и након тога је завршио репрезентативну каријеру.

Фото: М.Вукадиновић

На радост свих навијача Србије, сада ће Душан Тадић, Александар Митровић, Филип Костић и остатак дружине предвођен Драганом Стојковићем Пиксијем имати прилику да испишу нове странице фудбалске историје Србије и да на Европском првентству 2024. исправе све неправде и надокнаде све за своје претходнике који за то нису имали прилику.

ЕУРО 2024 почиње у петак 14. јуна, а репрезентација Србије наступа у недељу 16. јуна од 21 час против екипе Енглеске.

Све о првенству Европе у фудбалу пратите на порталу "Новости".

На сасвим сте добром месту.

БОНУС ВИДЕО: МУК У ХУМСКОЈ: Бивши играч Звезде у финишу меча срушио Партизан

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈНОВИЈА ЛИСТА КАЖЕ ДА ЈОКИЋ НИЈЕ МВП: Џокер и даље гледа у леђа невероватном плеју Оклахоме

НАЈНОВИЈА ЛИСТА КАЖЕ ДА ЈОКИЋ НИЈЕ МВП: "Џокер" и даље гледа у леђа невероватном плеју Оклахоме

ГЛАВНИ ривал Николе Јокића у борби за МВП-а НБА лиге, Шеј Гилџес Александер изаћи ће на паркет тачно у поноћ када Портланд трејлблејзерс буду угостили Оклахома Сити тандере у "Мода центру".

26. 01. 2025. у 14:00

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао

Новак Ђоковић је Аустралијан опен 2025. морао да напусти због повреде која му није дозволила да до краја одигра полуфинале, а његов тадашњи ривал, Александер Зверев тако се пласирао у меч за гренд слем трофеј. Ривал му је био бранилац титуле, Јаник Синер, против ког је Немац руског порекла водио и у укупном броју победа у међусобним мечевима (2:1) и у досадашњим гренд слем мегданима (2:1), али се на крају радовао Италијан.

26. 01. 2025. у 12:29

Коментари (0)