ЛИДИЈА ПИРОШКИ О ПУТОПИСНОМ СЕРИЈАЛУ "ПЛАНЕТАРИЈУМ": Што више путујете, више волите своје

ЈЕЛЕНА БАЊАНИН

08. 08. 2020. у 05:00

НОВИНАРКА Лидија Пирошки, са супругом Миодрагом, дуги низ година извештава о новостима из аутомобилске индустрије, а своју страст трагања за новим, непознатим видицима, преточили су у путописни серијал "Планетаријум", који се емитује суботом, од 13.20 на РТС 1.

ЛИДИЈА ПИРОШКИ О ПУТОПИСНОМ СЕРИЈАЛУ ПЛАНЕТАРИЈУМ:  Што више путујете, више волите своје

Фото приватна архива

Публика крај малих екрана због тренутне епидемиолошке ситуације нема много могућности за путовање, а Лидија несебично нуди "прозор у свет" упознајући нас са другим културама, феноменима, природом, историјом, гастрономијом и свакодневним животом нама далеких, али и блиских предела, градова, земаља. Представила нам је живописну Костарику, загонетни Напуљ, а очекују нас Мароко и Албанија.


- У Мароку сам живела са родитељима као мало дете. Најнежније емоције имам према Мароку, који ми је као друга домовина. Док сам била студент кратко сам живела и у Лондону, а касније са породицом у Бечу. Због таквих селидби у животу нормално је да вас натопе разне културе. Када све то видите, другим очима гледате и себе и ово овде. Научила сам да сви ми функционишемо по сличним матрицама, без обзира на то да ли живимо у номадском племену у Сахари или на Фрушкој гори.

Још пре десет година супруг и ја смо се иселили из Новог Сада. Где год сам путовала, схватила сам да је важан контакт са природом, а управо се најбоље осећам међу својих 113 засађених стабала и још много других биљака. Што више путујете, то више волите своје, одакле сте потекли, и зато живим на Фрушкој гори - каже, за "ТВ новости", Лидија Пирошки.
 

Фото приватна архива

Познати сте као прва дама српског аутомобилског новинарства. Шта вас је навело да направите серијал "Планетаријум"?


- Одувек ми је аутомобил, брод или мотор био средство за превоз које нам шири видике. Аутомобилске компаније су правиле презентације на целој планети, коју сам и на тај начин пропутовала. Увек ми је било жао што у мојим извештајима не могу да провучем и оно што сам успела да научим и видим током тих путовања, па је тако заправо настао "Планетаријум" - мешавина авантуре и културе. Ниједно путовање за "Планетаријум" није било везано са аутомобилском индустријом, већ је свако планирано баш за серијал који је резултат претходне скоро три деценије путовања.


"Планетаријум" ме и асоцира на телескоп који гледа нашу планету, нашу заједничку домовину у којој смо зависни једни од других због климе, економије, интернета... Јако смо повезани, иако инсистирамо на разликама које бледе кад их погледате из даљине телескопом.
 

САРАДЊА СА СУПРУГОМ

СУПРУГ Миодраг је у Напуљу морао да посети олтар светог Марадоне. Њима је та фудбалска легенда и после толико година једна од најважнијих личности, а која је уздигнута на ниво божанства.
- Миодраг и ја смо одлична симбиоза, он је глас разума, брине се о извођењу планова и спушта нас на земљу, јер можда се ја још не бих вратила са свих тих путовања - каже уз осмех Лидија Пирошки.

У вашем путописном серијалу акценат није само на туризму?


- Трудим се да емисија не буде класичан туризам са препорукама шта да се посети. Желим да заједно истражимо културне, гастрономске и друге изазове. Посетила сам Костарику и била у агенцији за некретнине, па сам питала продавца ко купује куће тамо. Била сам у јединој књижари на Пацифику коју држи момак из Напуља. Занимају ме људи и њихови мотиви да се, рецимо, преселе са њујоршке берзе у колибу која једва има струју.

Не желим да се бавимо индустријским туризмом, који вас спакује у пакет аранжман и одведе у ризорт где можда одете до оближњег базара, а, заправо, и не знате где сте били. Путовање је када одете негде и научите нешто што ће вас променити. Можда је то рецепт за јело или дело локалног писца, а избор зависи од личних склоности.

 

Фото приватна архива

Шта је из "Планетаријума" на вас оставило највећи утисак?


- Део овонедељне емисије о Напуљу је и разговор са новинарком "Гардијана" која већ пет година у четврти Рионе Лузати истражује идентитет анонимне списатељице Елене Феранте. Гледаоци ће у "Планетаријуму" видети како ме је Фатима, Берберка која тка ћилиме у Мароку, дочекала као рођену сестру. Притом, одлично говорим енглески, немачки, мађарски, француски језик, а због Костарике и карантина од марта учим и шпански. Фатима пак говори само берберски, али нам језик није био ни потребан да бисмо се разумеле. Целу Албанију, од Скадра до Крфа, прешла сам на мотоциклу.

Видећете оживљену легенду о зидању Скадра на Бојани коју делимо са Албанцима. Један од већих утисака је када сам открила то благо, које нам је тако близу, а затрпано слојевима политике и блиске историје. Не можете остати равнодушни када видите место где је млада Гојковица зазидана. Костарика је далека егзотика, али Албанија нам је близу, па нам је егзотична.


 Шта гледаоци могу још да очекују из ваше јединствене збирке?


- Драгоцености које ми је жао да остану само у мени, јер мислим да из њих неко може да извуче драгоцено искуство за себе. Епидемија вируса корона присилно нас је затворила у мале кругове, а мислим да то није добро јер је интеракција између различитих култура, народа и уверења у основи развитка човечанства. Надам се да ћу снимити и епизоду о Грузији, али не знам како ћу јер су продужили забрану путовања. Чекала сам да се отопи снег на Кавказу, а онда је завладала корона. Хоћу да урадим причу о истарској бициклистичкој стази Парензана.

Возите се бициклом од Трста до Пореча по старој прузи коју је Мусолини 1938, да би казнио тамошње становништво, размонтирао и однео у Африку. Захваљијући ЕУ направљена је бициклистичка стаза, дуга око 100 километара, која иде кроз три државе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

РУСИЈА ТРЉА ОЧИ У НЕВЕРИЦИ: Дејан Станковић отерао руског Пиксија у руски Партизан!