ДВА ПУТА НОМИНОВАНА ЗА НОБЕЛОВУ НАГРАДУ: Девет година од смрти певачице Есме Реџепове
МАКЕДОНСКА певачица ромског порекла Есма Реџепова преминула је на данашњи дан, пре девет година.
Рођена 1943. године у Скопљу као пето од шесторо деце, у сиромашној ромској породици, Реџепова је као девојчица показала изузетан музички дар. Њен музички таленат запажен је рано. Са 13 година упознала је хармоникаша и композитора Стеву Теодосијевског, који ју је увео у свет професионалне музике. Постала је део његовог оркестра, а касније и његова супруга. Заједно су основали музичко-уметничку империју, али и дом пун љубави. Иако нису имали своју децу, Есма и Стево су усвојили чак 47 дечака и једну девојчицу, које су школовали и животно збринули.
- Моје детињство је било тешко, али велика школа - присећала се Есма. - Заправо, тежу страну живота осетила сам у детињству. Док су многи расли безбрижно, ја сам радила разне послове, носила сам млеко, чистила станове, чувала пса једном чувеном скопском доктору Ципушевом, а зарађени новац трошила сам економично. Волела сам биоскоп, па бих својом уштеђевином куповала карте. Борила сам се са предрасудама у друштву, увек сам се морала некоме да се доказујем али, исплатило се, ја сам захвална Богу Мени је најтеже било кад сам кренула у први разред и кад су ме сви називали "Циганка". Нико није хтео да седи са мном у клупи. Тада сам први пут схватила да сам различита од друге деце и то ми је најтеже пало.
Током плодне каријере снимила је око 580 песама, а наступала је широм света. У Индији је 1976. понела титулу "краљице ромске музике". Њена песма "Ђелем, ђелем" постала је химна ромског народа. Есма је била и два пута номинована за Нобелову награду за мир - 1987. и 2013. године. Непрекидно је радила на побољшању статуса Рома у друштву.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)