КАРИЈЕРА ВРЕДНА ФИЛМА: Биља Крстић о документарцу "Изван времена", Ђолету и Бори Чорби, успесима албума, компоновању музике
ПРЕМИЈЕРА филма "Изван времена", по сценарију и у режији Бранке Оташевић Гајић, који говори о ванвременској каријери етно-уметнице Биље Крстић, заказана је за август, на "Филмским сусретима" у Нишу, родном граду главне јунакиње биографског документарца.
На питање каква је била њена реакција када су јој саопштили да ће се снимати филм о њој, Биља Крстић за "Новости" одговара:
- Веома ме је обрадовао позив продуцента Оливера Пауновића из Ниша. Организован је састанак на коме смо се одмах договорили, Оливер је кренуо у акцију и снимање ми је прошло лако. Бранка је диван редитељ, била је веома пажљива, велики професионалац. Захвална сам на свему што су урадили. Весели ме посебно то што ће филм бити премијерно приказан на "Филмским сусретима" у мом родном граду, а онда настављамо са серијом концерата и филм ће се приказивати и целе следеће године јер обележавам 50 година рада.
Да није лако снимити филм, сведочи и то што је "Изван времена" сниман две године. У њему се појављују Горица Поповић, Влатко Стефановски, Бора Ђорђевић, Момчило Бајагић, Владо Креслин, Пеца Поповић, Драган Кремер, Гане Пецикоза... Да ли су то људи који су вам помогли у животу и каријери?
- Да, снимање је трајало скоро две године, јер смо морали да уклопимо и слободне термине са свима, који се појављују у њему. Тачно је да су многи од њих имали много утицаја на мој музички пут, били су и остали велика подршка за свеукупни рад. Бора Ђорђевић и "Сунцокрет", Пеца Поповић, Ђорђе Балашевић, Иван Ивачковић, Вук Жугић, Ања Рогљић... Дуг је списак оних који су ми од самог почетка пружали несебичну подршку.
Нажалост, међу нама више нема Ђорђа Балашевића, са којим сте певали у "Раном мразу" и који је за вас написао "Један Саша из воза" са првог албума "Мојој мами уместо матурске слике у излогу", јер сте се тада забављали са једним Сашом?
- Ђоле је умео у сваком тренутку да ме орасположи, посебно у том периоду када сам била са Сашом, кога је познавао добро, тако је и написао песму "Један Саша из воза", коју смо изводили на концертима. Чудесан је био, волела сам његову духовитост, лежерност, а имао је и невероватну способност да потпуно опчини публику, својим причама и песмама.
Музиком сте, у ствари, почели да се бавите због групе "Сунцокрет". Били сте трећи женски вокал, а прича каже да је Бора Ђорђевић био апсолутно одушевљен вашим гласом на аудицији 1975, јер сте могли да тачно поновите све што би вам задао...
- Бора је мој омиљени шеф, брат и пријатељ. Још увек чувам сингл "Сунцокрета", "Имам песму за све људе", где је на омоту остала његова порука "Биљчету, најпоузданијем, беспрекорном вокалу од Милише(тако смо из милоште звали Бору - у преводу мили шеф). Да, та прича са аудиције код Боре се препричава и данас. Бора није крио своје одушевљење да будем члан групе "Сунцокрет", а ни ја.
После "Сунцокрета" и два албума и неколико синглова са "Раним мразом", 1983. сте објавили први солистички албум "Превари вечерас своје друштво са мном". Да ли вас је био страх од тога?
- Јесам имала велику трему, морам признати, јер сам пре тога била у групама које су имале велики број чланова (у "Бубамарама", "Сунцокрету" и "Раном мразу") и ту ми је било све ушушкано, а ја сам волела да певам пратеће вокале. Дивно је када вам се деси на самом почетку солистичке каријере да имате такав фантастичан ауторски тим, који потписује све песме. Била је то озбиљна гаранција да ће албум бити одлично прихваћен и од критичара а и од публике. Композитори Јосип Бочек и Ђоле Балашевић, текстове песама је написао Балашевић, уз феноменалне Бочекове аранжмане и није имало шансе нешто лоше да се деси. Био је то одличан старт.
По завршетку Средње музичке школе предавали сте солфеђо и клавир у Музичкој школи "Стеван Мокрањац" у Неготину. Ту сте се и први пут срели са влашком музиком?
- Да, било је то давне 1974. године, заиста посебно искуство и уопште сусрет са ученицима који су били само неку годину млађи од мене, који су причали на влашком а ја на српском и разумели смо једни друге и веома лепо радили. Они су ме упутили на прелепе влашке песме, а једна од њих је била и "Јоње", коју смо снимили "Бистрик" и ја на прошлом албуму.
Како је дошло до тога да оснујете "Бистрик"?
- Групу "Бистрик" сам основала 2001. са сарадницима, академски образованим музичарима и поштоваоцима музичког правца који сам негде препознала као свој врхунац музичке зрелости. То су врсни музичари, дивни људи, са некима сам радила у Радио Београду (музички уредници), а неке сам упознала на самом снимању првог албума "Бистрик". Поносна сам што још увек заједно показујемо једну другачију страну музичког фолклора који гордо опстаје упркос овом времену у ком живимо.
Последњи албум "Бистрика", "Биљур", ниже успехе не само у Србији и региону, већ и у целом свету. Слуша се у Аустралији, Мексику...
- Носим дивне успомене са наступа на водећим светским фестивалима. Балканска музика је, иначе, веома тражена и доста присутна на светској музичкој позорници, а страна публика веома воли балканске ритмове и мелодије. "Бистрик" је свуда био одлично прихваћен, како у Бразилу, тако и у Салвадору, Индонезији и код наших суседа. Радује ме чињеница да се последњи албум "Биљур" сјајно позиционирао на светским плеј листама. Песма "Нишка бања" са албума је добила и годишњу награду Оне Wорлд музичког радија за најбољи сингл.
Аутор сте награђиване музике из филма "Зона Замфирова", да би уследило компоновање за "Бранио сам Младу Босну", "Шесто чуло", "Црну свадбу" и "Хероје Халијарда". По чему се рад за "Хероје Халијарда" разликује од претходних остварења?
- Музика за филм "Операција Халијард" коју потписујемо Мики Станојевић и ја, дефинитивно је нешто најкомплексније и најизазовније што смо до сада радили. Када смо добили сценарио, прича о доброти и племенитости људи, о српској породици, о једној мисији, нас је потпуно одушевила. Широке, стилизоване традиционалне теме, живи инструменти и вокали су део великог оркестарског звука, који је обојио причу која нас је надахнула да се искажемо до краја. Одличан филм, сценарио као и екипа глумаца, сниматеља, монтажера, директора звука, костимографа, помоћника... са посебном енергијом је уткала све најбоље од себе у овај филм.
Да можете да кренете из почетка, да ли бисте нешто променили у свом животу или каријери?
- Можда бих само неку годину раније кренула са "Бистриком". Некако ми је пролетело ових 20 и кусур година. Стигох до 70, а да нисам приметила како се брзо године нижу а ја још много тога желим да урадим.
Једини тонски запис "Моме"
Пре шест година, енглеска дискографска кућа објавила је компилацију са 12 најбољих женских вокала, међу којима сте се нашли и ви, са песмом "Седи мома на високо", за коју кажу да је најстарија српска песма из 1880. године?
- "Седи мома на високо" је песма у коју сам се заљубила још док сам читала нотни текст, а на запис ме је упутила професорка Зора Васиљевић. Песма је изузетне лепоте, по стилу подсећа на севдалинку, веома је стара а запис је професора М. А. Васиљевића. "Бистрик" и ја смо је снимили, тако да поред нотног постоји, ето, и једини тонски запис.
Прво гостовање у Кини
Какви су планови за предстојеће лето?
- Издвојићу неколико концерата којима се много радујемо. Припремамо се за инострана путовања и прво гостовање је у Кини у Пекингу (14. мај), у октобру смо у Колумбији и Мексику. Ово су земље у којима до сада нисмо гостовали и једва чекам ове концерте.
БОНУС ВИДЕО: ПОНОСАН САМ ШТО МИ ЈЕ ДОБРИЦА ПОСВЕТИО ПЕСМУ: Љубиша стихове чува урамљене
Препоручујемо
ВЕЧЕРАС ПРВО ПОЛУФИНАЛЕ ЕВРОВИЗИЈЕ: Списак свих такмичара, ево која наступа Србија
07. 05. 2024. у 11:41
ТЕЈА ДОРА ИЗ МАЛМЕА: Представница Србије се огласила уочи првог полуфинала Евровизије
06. 05. 2024. у 22:06
ОПЕВАО ЈЕ СРБИЈУ И ЊЕНЕ ВЕЛИКАНЕ: Објављена умрлица народном певачу који нас је напустио
06. 05. 2024. у 23:25
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)