КАД ЈЕ МОГАО ТИТО, МОЖЕ И „ЛАЈБАХ“: Култни словеначки бенд после наступа широм света одржаће концет у Ирану

С. БАЈИЋ

04. 07. 2022. у 09:35

МЈУЗИКЛОМ "Ми смо народ", по делима Хајнера Милера, представљањем фото-монографије "Лајбах - 40 година вечности" Теодора Ловренчића и изложбом његових фотографија, култни, по правилу провокативни словеначки бенд "Лајбах", обележио је викенд у Новом Саду, Европској престоници културе.

КАД ЈЕ МОГАО ТИТО, МОЖЕ И „ЛАЈБАХ“: Култни словеначки бенд после наступа широм света одржаће концет у Ирану

Фото: ЕПА

Иван Новак, музичка супстанца "Лајбаха", представљајући књигу о пробијању "гвоздене завесе" и у разговору за "Новости", без сентимента говори о настанку концепта и пројекта и истиче да је управо осамдесетих година прошлог века, бенд који није имао ништа иза себе, одлучио да покори Европу.

- Долазили смо из Југославије, из несврстане земље, а та идеја данас се поново рађа - каже за наш лист Новак. - Рокенрол нас није задовољавао, црпели смо из историјске авангарде, имали једино лудост и храброст. Идеја је настала у Лондону, "ајмо немогуће" и тако је кренула турнеја. Нисмо ни певачка, ни рок, ни уметничка група, не волимо да нас сврставају. Ми смо, рекао бих, инжињери људских душа. Позајмили смо инструменте од других, одржали 23 концерта, а да не знамо како смо то синхронизовали.

* На старту сте обукли униформе ЈНА?

- Био сам у Новом Саду у војсци, као магационер, и узео неколико униформи које је бенд носио годинама по целој Европи. Били смо фанатици, уверени да радимо велику ствар, да мењамо ред у Европи, за коју смо имали инстинкт и прелазили све границе у ЈНА униформама. Из Чехословачке су нас, рецимо, избацили, али је у Пољској, када је била Солидарност и ванредно стање, било много интересантно. Видели смо у целој Европи много културне депресије, добили слику о капитализму, а све то су били темељи бенда за будуће. Најбитнији концерт био нам је у Лондону, потпуни крах у техничком смислу, али смо ипак потписали уговор са издавачима. Рекли су да је на нашем наступу жешће него на "Секс пистолсима".

ПРОБИЈАЊЕ ГВОЗДЕНЕ ЗАВЕСЕ

КЊИГА о "Лајбаховом" пробијању "гвоздене завесе" и деконструкцији западног конзумеризма је, како истиче Гордана Милосављевић Стојановић, уредница издања, роудмуви прича о историјској турнеји 1983. године, илустрована до сада необјављеним фотографијама из Аустрије, Мађарске, Источне и Западне Немачке, Пољске, Холандије и Енглеске.

- То је био први велики пробој култне групе и концепта у Европу, а књига је настала случајно, када је Лоренчић, који је у то време пратио бенд, пронашао фото-записе и понудио их као веома вредно сведочанство, не само за "Лајбах", него и за политичку историју Европе пре 40 година, када је била подељена гвозденом завесом.

* Ипак, јачи ефекат постизали сте у Источној Европи?

- Шта ћемо у Западној Европи? Тамо нема тог ефекта, али у ДДР има. Наша прича са смислом је пролазила, утицали смо на младе, на цивилну сферу. У Европу смо улазили као уљези и антисистемски вирус. Нисмо ишли на Запад да прихватимо њихов начин, него да га уздрмамо. Ишли смо им на живце, на системе поп културе и то још радимо, ако нам се укаже могућност. Избегавају нас и било би чудно да је другачије. Са нама је увек била екипа словеначких интелектуалаца, Томаж Маснак, Миха Ковач, Игор Видман, Богдан Лешник...

* Лондон је по много чему обележио почетак "Лајбаха"?

- Тамо је све било поразбијано, и када ситуацију не можеш контролисати, онда разбиј све. Живимо у објективном реализму и ту би требало тражити, јер се Европа стално саставља и распада. Ту је дубљи принцип. Прихватамо истину и зато трајемо. Нама је битна енергија и како се изводи, а гледали су нас као светско чудо из Источне Европе и да, тукли смо се са пубиком. Данас нисмо стигли даље, још као на почетку радимо немогуће ствари, а време се брзо мења.

* Често су забрањивали ваше наступе?

- Забрањивали су нас, што је било очекивано, јер је то тада био део истине. Ако радиш релевантно, мораш бити забрањен. Били смо војници авангарде, ретро авангарде у тадашњој Југи.

Фото: С. Б.

Иван Новак

* У Новом Саду сте одржали наступ у башти и на терену Дома Војске Србије?

- Знамо да је и Тито ту својевремено био гост и плесао, па зашто не би и "Лајбах" одржао представу. То је до организатора, који су уприличили леп простор за мјузикл на отвореном. Башта је култно место где су некад биле игранке.

* У бенду негујете једнакост, колективизам?

- Сви смо индивидуалци, али друштво ипак функционише колективно. У "Лајбаху" колективно размишљамо, то прихватамо програмски, радимо колективно и тога се држимо. Не дозвољавамо да нико искаче лично. Може се колективно и ћутати. Различите су реакције публике, мењају се људи, долазе и одлазе баш због концепта. Ми смо колектив, још од кад смо били клинци и када смо 1982. написали манифест који још данас стоји и држи нас: У свемиру је све једнако вредно.

КЊИГА

- ТЕОДОР Лоренчић је био са нама на тој турнеји, а можда бисмо ми другачије урадили - каже Иван Новак. - Он има велику колекцију фотографија и сматрам да је то главна вредност ове књиге. Није званична, али једна од могућих историја бенда и то веома релевантна, јер фотографије говоре саме за себе и драго ми је да су на првом месту, јер су фотоси дуго били изгубљени.

* Чувен је ваш наступ у Северној Кореји?

- Наш фан, културни авантуриста, био је тамо и видео да се може комуницирати. Чинило се немогуће, али после годину дана, јер је све ишло полако, ипак смо отишли. Када су нас видели, схватили су кога су позвали. Било је или вратити или затворити. Сви су играли ту неку игру. Било је интересантно. Ти људи су феноменални, али су таоци политике, комплексне, која много дуго траје. Корени те ситуације су геостратешка политика Кине и САД, па је та земља, тампон-зона са 24 милиона људи који су таоци. Председник је затвореник број један и има можда део власти у рукама, али мафија, кланови, црноберзијанци... Тужно изгледа, много људи не зна ништа о Европи, а делују срећно. У том случају не знаш да ли је то добро или не. У Пјонгјангу је елита, а по селима јад и беда. Скептични су по питању уједињења, што није интерес него историјска жеља да се удруже.

* Имате већ у плану нове, немогуће мисије?

- "Лајбах" није репетиција. Спремамо се за Иран. Не говоримо да ћемо променити све. Ми смо и у Северну Кореју отишли по принципу да мењамо, слично закону лептира који замахне крилима у Кини, а изазове олују у САД. Нећемо престати.

* Пратите и светску и српску сцену?

- Радили смо много турнеја у САД. Сада не одлазимо и нећемо ићи тек тако. Имамо публику, имамо филм о САД концертима и види се како су изгледале те турнеје. Када је реч о сцени у Србији, другачија је него у Словенији, али су то финесе. Већа земља, има интересантних ствари и тешко је коментарисати, јер није нарочита разлика. Ако је реч о демократији, немам високо мишљење о демократији. Рецимо, ако Украјина уђе у ЕУ, онда ће и Србија.

Некласични мјузикл

- МЈУЗИКЛ је инспирисан провокативним постмодернистичким драматуршким делима Хајнера Милера. Немачка је после Другог светског рата била у специфичној ситуацији и на тај начин треба гледати, не само као опраштање него и прича о злу које траје - каже Новак, и истиче да није баш реч о класичном мјузиклу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић