ЗА БОЛЕСТ САЗНАЛА У СЕПТЕМБРУ: Мерима Његомир због болова у стомаку потражила помоћ лекара пре два месеца
ВРСНА интерпретаторка народне музике Мерима Његомир, која је пре три дана преминула у 69. години од рака панкреаса, биће данас сахрањена у Алеји заслужних грађана, на Новом гробљу у Београду.
Испраћај истакнуте уметнице је у 14.30, из капеле на гробљу, а опело ће почети у 14 часова. Сахрани легенде српске народне музике претходиће комеморација у 11 часова у Каменој сали Радио Београда, кући за чији је архив снимила трајне снимке пре него што је објавила прву плочу, и где је годинама била уредница народних ансамбала музичке продукције и ПГП РТС.
Да болује од опаке болести, Мерима је сазнала у септембру. То је потврдио и Зоран Дашић Даша, вођа групе "Легенде", са којима је Његомир снимила своју последњу песму, дуетску баладу "Љубав траје". Заједно су је, пред публиком, извели у августу у Сокобањи.
- Била је здрава и одлично се осећала - рекао је Даша.
- Сећам се да ми се после тога пожалила да је боли стомак, али није деловало да је нешто озбиљно у питању. Месец дана касније саопштила ми је страшне вести. И сама је била у шоку. Признала ми је да јој је требало три дана да скупи храброст и каже ми да је тешко болесна. Рекла је: "Отишла сам код доктора због болова у стомаку, а открили су ми да имам рак панкреаса."
Пред смрт, каже Даша, Мерима од болова није могла да говори. Зато се телефоном чуо са њеном ћерком Милицом. Она му је и рекла да је добра идеја да објаве песму "Љубав траје" на "Јутјубу", када ју је Даша питао да ли би то било у реду:
- Рекла ми је да ће се Мерима обрадовати због тога и психички мало "дићи". Објавили смо песму у петак, али је она, нажалост, преминула сутрадан.
О Мерими Његомир и њеној каријери која је трајала 49 година, колеге имају само речи хвале. Прослављени композитор Радослав Граић рекао је да на звезданом небу наших најбољих интерпретатора народних и градских песама, Меримина звезда светли посебним сјајем.
- Природа јој је подарила леп и кристално чист глас, великог обима и огромних певачких могућности - казао је Граић.
- Дала јој је и несвакидашњу музикалност. Њене интерпретације одишу искреношћу и невероватном снагом унутрашњих емоција. О певачкој сигурности да се не говори. Уз њу су на подијумима наших најпрестижнијих дворана музицирали и певали велики и реномирани оркестри и хорови. У њним витринама налазе се бројне златне и високотиражне плоче, плакете, победнички пехари са наших најзначајнијих фестивала. Али њена најдрагоценија оставштина за будућност су десетине трајних снимака народних и градских песама у фонотеци Радио Београда.
Мајстор фруле Бора Дугић сматра да, после легендарне Живке Ђурић, Мерима спада у вокалне уметнице са најхетерогенијим репертоаром:
- Када слушате њене интерпретације војвођанских песама уз Тамбурашки оркестар Радио Новог Сада, сигурни сте да је Војвођанка. Исти утисак њене припадности региону који представља песмом, имаћете и кад је у питању врањанска, црногорска, босанска, шумадијска или македонска музика.
Певати као Мерима, жеља је многих који долазе, али и идеал коме се тежи, сматра пијаниста Никола Рацков, са којим је певачица годинама сарађивала. Композитор и виртуоз на хармоници Миша Мијатовић истиче да је Мерима била дубоко привржена нашој музичкој традицији и да је незаборавним народним и градским песмама дала непроцењиви допринос у очувању и неговању наше пребогате музичке баштине. Истовремено, многим новокомпонованим песмама удахнула је душу, а оне су захваљујући њеној интерпретацији, постале веома популарне и радо слушане.
- Свакој песми коју је певала подарила је до свог бића, уз много искрених осећања и праве људске топлине - закључује Мијатовић.
Препоручујемо
"БЕСКРАЈНО МИЛА, МОЈА МАМИЦЕ": Огласила се ћерка Мериме Његомир након мајчине смрти
20. 11. 2021. у 18:47
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)