ИЗБЕГЛИШТВО, ИНФЛАЦИЈА, ПА КАНЦЕР: Александар Милић Мили испричао најтежу животну борбу

Новости онлине

16. 11. 2021. у 15:54

ПОЗНАТИ композитор и оснивач групе Милиграм Александар Милић Мили, који је од прошле године и директор Гранд продукције, присетио се тешког одрастања током деведесетих година, када је његова породица због рата била приморана да избегне у Београд.

ИЗБЕГЛИШТВО, ИНФЛАЦИЈА, ПА КАНЦЕР: Александар Милић Мили испричао најтежу животну борбу

Фото Instagram/miligramofficial

Живели су тада сви у 15 квадрата са платом од свега неколико марака, а један од најтежих тренутака у Милијевом животу било је и сазнање да болује од канцера током ратних година у Југославији.

- Никада нисам успео да схватим рат и то потенцирање национализма и све што се десило на Балкану тих деведесетих година. Рецимо, кренуо сам да изађем из куће, да се нађем напокон с девојком која ми се јако свиђала, а напољу сам затекао тенкове кад сам изашао и људе са пушкама. Питају ме где ћу, ја рекох само да се видим са девојком. Само су ми рекли: "Човече, доле у центру се пуца и ратује, враћај се одмах у кућу". Ја сам био тотално збуњен, али сам морао да их послушам - присетио се Мили почетка рата у Сарајеву.

- Моји су већ били избегли у Београд из Осијека, када сам ја са тројицом другара одлучио да кренем из Сарајева за Београд. Родитељи су кренули у посету стрицу у Београд и нису ни знали да им је то последњи пут да ће видети Осијек. Само су им јавили да се не враћају и да је по живот опасно да иду назад, па макар и по своје ствари. То је било већ '91. године, док сам ја годину дана касније решио да побегнем за Београд. Нас четворица смо сели у "југо", који је био сав изрешетан јер је стајао на месту где се пуцало. Нисмо имали стакло на прозорима, шоферки, морали смо цели да се замотамо док смо путовали, јер је напољу било јако хладно. Сећам се како смо прелазили преко неких брда, нисмо ни знали тачно пут и одједном долазимо до барикада на путу. Ту стоје људи с пушкама и ми немамо појма шта да очекујемо. Међутим, пустили су нас кад смо им показали личне карте, викали су: "Ови су наши". Дошао сам у Београд само у једним фармеркама и мајици које сам имао на себи. Кад сам помислио да не може горе, тај рат и избеглиштво, тада су ми нашли малигно обољење. То је био резултат тог неког стреса и мог унутрашњег разочарања због рата.

Иако су се његови родитељи убрзо запослили као лекари у Београду, наредне године биле су јако тешке за Милијеву породицу.

- Родитељи, брат и ја смо у Осијеку живели у стану који је раније био банка, имао је 450 квадрата и свој парк, а онда смо дошли у Београд у 15 квадрата. То је била вешерница на врху зграде, где је један део импровизован са лавабоом и тушем, као спољни тоалет. Нас четворо смо ту живели, али се сећам да смо били срећни. Владала је љубав између нас и ни једног тренутка нисмо очајавали иако смо живели у беди, плате мами и тати су биле по 2,3 марке, а хлеб је био 500 хиљада. Све док нисмо сазнали за ту моју болест били смо заиста растерећени, јер нисмо желели да гледамо уназад, већ само напред. Годину дана сам се лечио и био на хемиотерапији. Тада је та терапија била страшно тешка и агресивна, али сам успео да се изборим. Чак сам успео да завршим и трећу годину на факултету. Ишао сам са све браунилама у рукама на испите - испричао је композитор у емисији "Преживели" на К1 телевизији.

Иако се још од детињства бавио музиком, Мили је први озбиљан хонорар добио од композиторског посла тек када се вратио са студија из Чешке.

- Имао сам срећу да у најгорем тренуку свог живота, када сам се 1994. вратио у Београд из Прага без динара, али и јасне перспективе, будем гост на Џејевом концерту. Гордана Грубешић ме је повела и кад сам видео ту атмосферу, када је Џеј запевао, уз заглушујући врисак публике, мени се указао пут. Знао сам да је то мој пут, осетио сам тачно шта ће ми бити фокус, какве мелодије и текстови. Већ за пар месеци сам кренуо да радим песме за озбиљне извођаче. Гордана ме је упознала с Марином Туцаковић и то је био сусрет невероватних енергија. Сећам се да сам узео гитару и одсвирао јој три песме, она ми је само рекла: "Ово све можемо одмах да продамо". Нас двоје смо имали такву енергију, то је било нестварно, све време док смо радили је било као да смо на облаку среће - испричао је Мили.

Милијева лепа супруга Нина с којом је дуго у срећном браку и која је од њега млађа десет година, а с којом има и двоје деце, неисцрпан је извор за његове најлепше љубавне песме.

БОНУС ВИДЕО:

КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту