И "ЛАМБОРГИНИЈИ" КРСТАРЕ БОСНОМ! У БиХ се годишње увезе на десетине луксузних аутомобила вредних на стотине хиљада евра
СКУПОЦЕНИ аутомобили све чешће крстаре путевима Босне и Херцеговине!
Најскупљи увезени аутомобил ове године у БиХ је џип "ламборгини урус", који је плаћен чак 426.000 марака! Дажбине за тај аутомобил износе око 72.000 КМ! Иначе, према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, међу 10 најскупље плаћених и увезених возила у прва два месеца ове године, на самом врху су два џипа "ламборгини" и три "поршеа".
На листи папрено плаћених возила налазе се и три "мечке" и по један "ауди" и БМВ.
Појединачно цене "ламборгинија" зависно од модела износе од 360.000 до скоро пола милиона марака!
- Само за десет скупоцених увезених возила у БиХ издвојено је укупно око три милиона марака - показују подаци УИО БиХ.
Увоз луксузних аутомобила који коштају на стотине хиљада марака и које обични смртник у БиХ не може зарадити за читав радни век, само су доказ великог раслојавања међу грађанима у БиХ, кажу саговорници "Новости".
Иван Шијаковић, социолог, каже да у БиХ од укупног броја грађана око два одсто живи богато и покушава да то покаже статусним предметима попут аутомобила, кућа, вила, некретнина како у БиХ тако и иностранству.
- Опет са друге стране имате милион и више људи у БиХ који не могу да промене ауто ни сваких десет година, а ето имате и оне који живе филмским животом - појашњава Шијаковић.
Он каже да није проблем бити богат и куповати скупоцене аутомобиле у уређеним земљама, али јесте у земљи где је просечна плата испод 1.000 марака и где на хиљаде људи прима минималне плате.
- У сиромашним земљама попут БиХ је група добростојећих покупила све јавне ресурсе и никоме не дају да им приђе. Они живе одлично и за европски стандард. Пуни су као брод, а народу бацају мрвице. Могу да возе аутомобиле од неколико стотина хиљада марака.
РЕКОРДЕР "МЕРЦЕДЕС" ОД 857.000 КМ!
ОД 2010. године у БиХ је увезено на стотине аутомобила вредних од 200.000 марака, па навише. Рекорд засад држи "мерцедес" увезен 2011. године, који је плаћен чак 857.000 марака! На другом месту је "ферари" плаћен 531.000, а који је у БиХ увезен прошле године.
Нажалост, сигурно међу онима који возе најскупље аутомобиле у БиХ нема, или има релативно мало привредника из реалног сектора који су лично својим знањем и послом зарадили новац, а не корупцијом и криминалом са јавним ресурсима. Ако постоје такви у БиХ, онда им треба дати Нобелову награду за економију - истиче Шијаковић.
Зоран Павловић, економиста, каже да није случајно што се у БиХ могу увозити аутомобила вредни неколико стотина хиљада марака, док са друге стране стоје редови гладних у јавним кухињама. То је, како каже, могуће јер институције у БиХ не проверавају порекло новца, а о плаћању пореза је сувишно и говорити.
- Решење је увођење пореза на луксуз, који би био имеђу 25 и 30 одсто. Онда би и држава имала велику корист од увоза луксузних аутомобила. Наравно провера порекла новца којим се купују такви аутомобили били би нормални у свим земљама, осим у БиХ, где тек тако искеширате пола милиона марака за возило и нико вас и не упита одакле вам новац. Провера порекла би донела сигурно занимљиве податке - сматра Павловић.
Препоручујемо
ОД СУТРА КАЗНЕ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА: На подручју Тузланског кантона од 50 до 250 евра за бахатост
06. 04. 2021. у 21:38 >> 21:40
ГРАЂАНИ БЕСНИ НА ПОЛИТИЧАРЕ: Велики протест у Сарајеву због кашњење у набавци вакцина
06. 04. 2021. у 13:24
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)