ЛАКШЕ ДО ОСНОВНЕ ШКОЛЕ: У Бијељини успешно завршен пројекат „Вртић је и моје право“

В. М.

18. 02. 2021. у 23:45

У ГАЛЕРИЈИ Центра за културу Семберија одржана је завршна конференција пројекта „Вртић је и моје право“, у оквиру ког је у претходна три месеца за седамдесеторо деце из породица лошијег материјалног статуса обезбеђен бесплатан боравак у вртићу „Чика Јова Змај“.

ЛАКШЕ ДО ОСНОВНЕ ШКОЛЕ: У Бијељини успешно завршен пројекат „Вртић је и моје право“

Фото: В. Митрић

Градоначелник Бијељине Љубиша Петровић појаснио је да је реч о двадесеторо ромске деце, тридесеторо малишана из социјално угрожених породица и двадесеторо деце са листе чекања за упис у вртић.

- Ово је круна једног значајног пројекта и Градска управа се захваљује свим учесницима. На овај начин се залажемо за права дјеце, повећавамо број малишана обухваћених предшколским образовањем, чувамо породицу, али и мислимо о будућности наше Бијељине и Републике Српске. Потрудићемо се да обезбедимо издвајања из буџета на годишњем нивоу која ће омогућити да овај пројекат буде настављен – навео је Петровић.

Шеф градског Одсека за локални економски развој и европске интеграције Анкица Тодоровић истакла је да су Удружење „Породични круг“ и Удружење грађана за промоцију образовања Рома „Отахарин“ имали кључну улогу када је реч о стручном делу пројекта.

- Град Бијељина жели да до 2030. године оствари обухват деце предшколским образовањем минимално 50 одсто – нагласила је Тодоровићева.

Директор Вртића „Чика Јова Змај“ Славиша Вујановић каже да су кроз реализацију овог пројекта обезбеђена и новац за опремање кухиње у новом вртићу у Месној заједници Лединци.

- Добили смо и квалитетан дидактички материјал који ће нам бити од велике помоћи у даљем раду. И даље ћемо се трудити да за децу чији родитељи не могу да им приуште одлазак у вртић, обезб едимо бесплатан боравак – додао је Вујановић.

Фото: В. Митрић

Према речима педагога Данице Мојић из Удружења „Породични круг“, програм рада са децом био је заснован на четири чиниоца развоја - физички и моторни, социо-емоционални, интелектуални, те развој говора, комуникације и стваралаштва.

Програмски директор Удружења „Отахарин“ Бојана Јовановић навела је да је ова врста укључивања у друштвену заједницу посебно важна за ромску децу.

Фото: В. Митрић

- Добијају посебне вештине, уче језик већине, социјализују се са својим вршњацима и много лакше се касније укључују у основно образовање. Ми смо кроз овај пројекат идентификовали 32 ромске деце узраста од три до шест година, али нису сви успели да учествују у пројекту – истакла је Јовановићева.

Пројекат „Вртић је и моје право“ подржан је новцем за подршку пројектима интегрисаног и одрживог локалног развоја у Републици Српској, који је успостављен кроз заједничку сарадњу Министарства финансија Републике Српске, Министарства управе и локалне самоуправе Републике Српске, Инвестиционо-развојне банке Републике Српске, Владе Швајцарске и Развојног програма Уједињених нација (УНДП) у БиХ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОВО ЈЕ СКАНДАЛ! НЕНОРМАЛНО! Предраг Мијатовић открио каква права има 25 играча Партизана: Никад то нисам видео!