МАКСИМОВИЋ ЗНА И УМЕ: Одликовање директору бијељинске болнице
ПРОФЕСОР др Златко Максимовић, један је од добитника високог одличја „Капетан Миша Анастасијевић“, које носи име по највећем српског задужбинару свих времена, рекао нам је Влада Маркановић, дирекрор Медиа ивента, који са Универзитетом у Новом Саду, Универзитетом у Источном Сарајеву и Привредном комором РС, води годинама већ акцију „Пут ка врху“, где се проглашавају најуспешнији у претходној години.
Професор Максимовић је, како каже Маркановић, „живи, аутентични, сјајни пример борца против корона вируса са прве линије одбране, али и личност која је тако удесила рад установе да не трпе ни други болесници, што није ни лако ни једноставно“.
Максимовић је руковођење бијељинском болницом преузео 15. јула прошле године када је стање у Бијељини било најтеже од почетка епидемије. Наиме, у то време дошло је до заражавања већег броја здарвствених радника, тако да је Бијељина, у јеку епидемије, остала без иједног епидемиолога и микробиолога, због чега је стао и рад РТ-ПЦР лабораторије. Бијељина је тих дана била прва и по броју заражених у целој Републици Српској. По ступању на дужност в.д. директора ЈЗУ „Свети Врачеви“ у Бијељини, проф. Максимовић одмах преузима кључне кораке - у року од два дана ангажује, врсног епидемиолога из Бањалуке, професорку Биљану Мијовић, која је докторирала управо на интрахоспиталним инфекцијама. Она је и данас ангажована уговором о делу у овој здравственој установи и уз њено знање и искуство се, у условима пандемије, осећамо много сигурније.У врло кратком временском року професор Максимовић, ангажује молекуларног биолога са Института за националну и међународну безбедност, стручњака за РТ-ПЦР, који покреће рад лабораторије у Бијељини.
- Колико нам је помогао професор Танић најбоље говори податак да се на резултате ПЦР тестирања на које се раније чекало и до 4 дана, данас стиже за 1 дан (24 сата). Професор Танић, као професионалац који је увео РТ-ПЦР у Србију пре 20 година, едуковао је и два микробиолога из бијељинске болнице за самосталан рад. ПЦР лабораторија покрива 11 општина( Бијељина, Лопаре, Угљевик, Пелагићево, Доњи Жабари, Зворник, Власеница, Милићи, Хaн Пијесак, Шековићи, Сребреница) и својим радом она служи данас за примјер другима - кажу у болници.
Претходно руководство болнице набавило је доста опреме. По ступању на дужност руковођења Болницом „Свети Врачеви“ професор др Златка Максимовића најпре су измирена сва претходна дуговања у вези набавке опреме, а потом кроз донације набављена је додатна количина респиратора и болничких крвета за опремање нове ковид болнице, као и друга опрема...
- Оно на шта смо поносни јесте отварање нове Ковид болнице у рекордном року од средстава из Компензационог фонда Владе РС. То је уједно и прва болница у Републици Српској која је отворена из средстава Компензационог фонда. Средства су уплаћена средином августа, а ми смо већ 24. октобра отворили нову ковид болницу у потпуно адаптираној згради старе гинекологије /та зграда је иначе саграђена 1931 год/ . То је друга Ковид болница у оквиру ЈЗУ Болнице у Бијељини, која као и претходна (адаптирана у марту мјесецу у згради старе пулмологије) има капацитет од 40 до 50 болесника, зависно од тежине клиничке слике. Предност нове Ковид болнице, која заузима простор од 1100 квадратних метара, јесте што она има одличну подстаницу за гасове која може да прими 3 до 4 хиљаде литара кисеоника. Нова Ковид болница има много боље услове за смјештај болесника, укључујући и савремене болничке кревете који су донација хуманитарних организација из Швајцарске. Показало се да је Ковид 2 отворен баш у вријеме када је требало, јер се са доласком јесењих дана повећао број тешких болесника који су захтијевали интензивну здравствену његу. И сада су тамо најтежи пацијенти - рекао је директор Болнице „Свети Врачеви“ професор др Златко Максимовић.
Упоредо са отварањем Ковид 2, оспособљена је још једна ковид сала, тако да са претодном која је била у функцији од марта, обезбијеђују се услови за обављање оперативних захвата ковид позитивних пацијената, порођаја, операција код хитних стања (саобраћајке, повреде и сл) гђе се не може чекати на ПЦР тест. У овим салама оперисани су ковид пацијенти и из других општина /Зворник, Сребреница, Братунац, Милићи итд/, а обављено је и 6 порођаја и сви су прошли без компликација.
У исто време измештена је поликлинка из нове болнице у адаптирану зграду старе хирургије где се суграђанима пружају услуге консултативно - специјалистичке и супспецијалистичке здравствене заштите, чиме је могућност уласка вируса у нову зграду сведена на минимум. За ове намјене адаптирано је 1600 квадратних метара простора и омогућени су услови за квалитетан амбулантни рад свим специјалистима и субспецијалистима. Дакле, крајем октобра бијељинска болница креће у реализацију плана Б Министарства здравља и социјалне заштите РС - одвајање ковид од нековид дела болнице. За реализацију овог плана адаптирано је укупно 2600 квадратних метара, а уложена средства износе мање од 1 милиона КМ.
Кризни штаб Болнице на челу са професором Максимовићем све време трајања пандемије редовно, најчешће свакодневно, одржава састанке на којима се извештава о стању у Ковид болницама и доносе одлуке о даљем ђеловању. Идући корак испред кризе изазване ковидом 19 доноси се одлука о потреби проширења ковид капацитета у Бању Дворове, гђе се смјештају болесници који не захтијевају кисеоничку терапију. И ова одлука је дошла у правом тренутку, јер капацитети обе Ковид болнице били скоро попуњени.
У Бијељини тренутно постоје три Ковид болнице /две у кругу опште Болнице и једна у оквиру Бање Дворови. У све три болнице је у једном моменту било преко 130 пацијената, а истоврено било је скоро 30 пацијената на респираторима.
- Криза је опасност плус прилика. Ја покушавам са својим тимом да ову кризу која је изазвана пандемијом ковид 19 искористим као прилику да покажемо да смо спремнији и спососбнији од многих да на њу одговоримо.Међутим, постоје појединци који желе да у овој ситуацији извуку личну корист и ја их сматрам непријатељима наше куће. Проћи ће и ова невоља, као што су и многе друге пролазиле у претходним периодима. Али постоје ствари које се памте, постоји траг који ће иза свих нас остати - наглашава професор Максимовић.
Упркос тешким условима, професор Максимовић је покренуо процес стандардизације медицинских процедура у здравтсвеној установи. Он је довео експертски тим из београдске консултантске куће Аллагес д.о.о. који је одржао у Болници “Свети Врачеви” предавање на тему – Како унапредити рад болнице у условима ковида кроз увођење стандарда и система менаџмента у специфичним условима. Захваљујући преданом раду, Болница "Свети Врачеви" је 09. новембра добила два сертификата ИСО 9001- систем менаџмента квалитета, један од најстарије сертификационе куће из Београда ЈУQС и други од швајцарског сертификационог тела ИQНет, што значи да су медицинске процедуре које се изводе у овој установи стандардизоване и уједначене са истим или сличним процедурама у развијеним земљама.
- Импровизације у кризним временима су погубне, а у здравственим установама су најпогубније. Ми смо се, управо због тога, за овај сценарио припремали и много тога смо урадили. У временима кризе најспремнији ће остати и опстати. То је био разлог што смо се ми бавили квалитетом. Нама су људи, наш кадар, најважнији и засада можемо да се похвалимо да је морал наших здравствених радника на високом нивоу и верујем да ће тако и остати - истакао је професор Максимовић. Он је навео да за ову годину, у нековид условима има много планова, и наводи да је планиран рад 24 часовни рад ангиосале, да се уводе нови оперативни захвати у области васкуларне хирургије, офталмологије...
Болница Бијељина је једина болница у Републици Српској са важећим сертификатом ИСО 9001.
- У периоду од мање од месец дана, потписан је протокол/уговор о сарадња са оба Медицинска факултета (Бањлука и Фоча), што доказује колико се размишља о кадровима у нашој установи.На предлог и идеју проф. Максимовића, сви здравствени радници из болнице који су у потенцијалном контакту са ковид болесницима /њих 350/ су додатно осигурани од ризика од заражавања од ковид 19, што је највероватније прва већа здравствена установа са додатним осигурањем ове врсте - кажу у болници.
Препоручујемо
ДР МАКСИМОВИЋ ПОСЕТИО КОВИД БОЛНИЦЕ: Тешка епидемиолошка ситуација у Бијељини
06. 01. 2021. у 13:07
СВИМА ПО 500 КМ: Градоначелник Бијељине даровао бебе рођене 1. јануара
05. 01. 2021. у 09:11
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (1)