ОСВОЈИО ЧАК 91 НАГРАДУ: Уметник Алекса Мирковић је понос Србије и Српске
ЗАБЛИСТАО у готово свим европским државама и у далекој Аустралији, а својим талентом очарао еминентне професоре хармонике широм света.
Иако је веома млад, Алекса има 91 освојену награду и ту не престају све његове титуле, као ни залагање да доприносе развоју културе и музике у две државе.
Овај млади уметник је рођен у Србији, где је завршио основно и опште музичко као и средње образовање освојивши прва и важна признања, а тај успон је наставио у Српској, јер је Музичку академију завршио у Источном Сарајеву као најбољи студент, са просеком 9.97 и великим бројем награда и признања.
Полазник је стручних семинара предавача из Финске, Русије, Србије, БиХ, а енглески и руски језик говори течно. Поред извођаштва, бави се и дириговањем, аранжирањем и композицијом, често наступа на хуманитарним концертима.
Интересовање за музику је показао већ са пет година, а његова мајка која је професор клавира је њему и његовом брату била узор и неко ко им је пренео љубав према музици. - Због мајке смо обојица били чести посетиоци концерата, још од малих ногу, па је то донекле био и логичан избор професије. Наравно, ништа ми није наметнуто.
Старији брат је постао професор кларинета, а он је каже ипак одабрао другачији инструмент - хармонику. - Сам сам изабрао инструмент, а за то је заслужан мој први професор др Ракић Зоран, са којим сам радио од своје шесте до тринаесте године, али и касније на семинарима. Од самог почетка крећем на такмичења. Након неког времена, почео сам да путујем у иностранство на такмичења и то је за мене до данас остао најлепши и можда најкориснији део ове професије. Са својом професорком Данијелом Ракић сам током средње школе и факултета обишао велики број земаља и наступао у њима.
Некоме је тешко да броји до 91, али он је управо толико награда освојио на разним такмичењима широм Европе и у Аустралији. - До сада сам освојио 91 награду и то у Аустралији, Аустрији, Бугарској, БиХ, Летонији, Литванији, Македонији, Португалији, Русији, Словенији, Србији, Украјини, Француској, Чешкој, Швајцарској. Ово су само награде са такмичења, а поред тога сам добитник великог броја награда за достигнућа, разних фондација, институција, и града Ваљева. Значај ових награда је у томе да имате потврду са разних страна да идете у добром правцу. Сама награда није толико битна, јер је наша уметност - "уметност тренутка" и сам исход такмичења често зависи од много фактора.
Кроз стваралаштво је уследила и сарадња са Светском конфедерацијом хармоникаша.
- Музика је за мене простор који се може вечно истраживати. Тренутно се највише бавим хармоником. Компонујем, делујем кроз тим и страницу Accordion constelation, који је постао званичан партнер Светске конфедерације хармоникаша, али припремам и планирам упис на даље циклусе студија.
Открива да су за њега најлепши и најкориснији делови такмичења после наступа. -Тада слушате друге такмичаре, упознајете се и разговарате са њима и из тога учите и напредујете.
Алекса сматра да је у развоју уметника важно да не буду спутавани, иако су они врло истрајни. - Права уметност увек проналази своју публику. Она можда није увек толико гласна и бројна, колико поборници квази-уметности, али засигурно постоји. Поред тога, уметници увек пронађу начин и пут до успеха, чак и у тешким временима, а често им је оно што стварају сасвим довољно и окружени су скромношћу. Све остало је, нажалост, на онима који се уметношћу не баве, нити су се икада бавили. У тој атмосфери нам уметници одлазе са ових простора, у потрази за местом где њихов рад неће бити ниподаштаван, исмеван или неуважен.
Мирковић поручује да би млади уметници имали више успеха, ако би у култури били стручњаци који истински воле свој посао и кад би медији подржали квалитетно стваралаштво. - Како би задржали таленте, на позицијама које се баве културом, уметношћу, па и спортом, морамо имати стручне људе, заљубљенике у свој посао, не оне који се грчевито држе за своју позицију и гледају сопствени интерес. Требало би да коначно кренемо на тај пут од појединачног ка општем добру, али на то утиче много фактора: пре свега кућно васпитање, а затим образовни систем, средина, али и медији, у којима, на жалост, видимо све више обесхрабрујућих рубрика и текстова, потпуно погубних за културу и максимално удаљених од поља уметности. Људи који се не баве уметношћу често свој укус формирају према ономе што им се нуди, а самим тим и однос према уметности. Морамо да променимо понуду садржаја у медијима. Ја се не сећам када је неку насловницу дневних новина ,,заузео’’ неки успех наших младих талената, критика концерта класичне музике или осврт на неку изложбу. Све ово подразумевам у реченици да је уметнику потребно да не буде спутаван.
"УСПЕХ ЗА УСПЕХОМ"
Алекса Мирковић је рођен 1997. год. у Ваљеву, где је завршио основно опште и музичко образовање, као и први разред средње музичке школе. Након тога вокално-инструментални одсек (хармоника) наставља и завршава у Земуну, док у Ваљеву упоредо завршава теоретски одсек. На овим одсецима је био најуспешнији ученик, те добија следећа признања: Ђак генерације; Најбоље изведен матурски концерт; За уметничка достигнућа (Земун) и Награда Живорад Грбић – за најуспешније представљање школе у земљи и иностранству, Најбољи ученик теоретског одсека (Ваљево). У Дому ученика средњих школа (РЈ ,,Змај’’ Земун) проглашен је за Ђака Генерације. Музичку академију у Источном Сарајеву завршава као најбољи студент. Наступао је у знаменитим салама широм Европе: Коларчева задужбина, Белгородска филхармонија (Русија), Прашки конзерваторијум (Дворжакова сала – Чешка), Бански, Културни центар Даугавпилса (Летонија), Театар града Алкобаса (Потругалија), Галерија Арт гет у Београду…
На његовом репертоару су дела, како барокних, тако и савремених светских композитора.
Препоручујемо
ИНСТРУМЕНТ ЗА СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР: Реч је о инструменту који кошта око милион динара
14. 09. 2020. у 17:48
МУЗИКА СВУДА: Београдска филхармонија стиже до публике на неочекиваним местима
25. 09. 2020. у 19:19
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (1)