НАДА У ПАРЕ ЕУ: Суфинансирање инвестиција у пољопривреди у Бијељини

В. Митрић

25. 08. 2020. у 16:34

ПРЕДСТАВНИЦИ Градске управе Града Бијељина представили су прерађивачима пољопривредних производа из Семберије пројекат „ЕУ4Агри“, путем ког ће Европска унија у наредне четири године омогућити суфинансирање инвестиција у пољопривреди у износу до 65 одсто.

НАДА У ПАРЕ ЕУ: Суфинансирање инвестиција у пољопривреди у Бијељини

Фото: В. Митрић

Први јавни позив у оквиру овог пројекта подразумева поделу три милиона конвертибилних марака бесповратних пара. Прерађивача из Семберије ће моћи да конкуришу за максимало 450.000 КМ.

- Позив је отворен до 30. септембра и због кратког рока смо желели да им појаснимо детаље, кажемо да могу да очекују нашу помоћ у неким техничким стварима, као и да их упутимо на службеника у Аграрном фонду задуженог за подршку при конкурисању за новац ЕУ - истакао је градоначелник Бијељине Мићо Мићић.

Фото: В. Митрић

Начелник Одељења за пољопривреду Града Бијељина Стеван Тривковић навео је да су паре пројекта „ЕУ4Агри“, који ће трајати до 2024. године, намењене за секторе прераде воћа, поврћа, млека, меса и рибе..

Директор Аграрног фонда Бијељина Златан Лазаревић подсећа да је основни циљ ове институције да подстакне развој пољопривредне производње, због чега активно учествује у промоцији пројеката ЕУ.

- Нема бољег подстицаја за производњу од тога да су и сами прерађивачи оспособљени да откупе домаће производе и пласирају их даље на страна тржишта – рекао је Лазаревић.

Фото: В. Митрић

Младен Лазић из Бијељине, који се осим производњом на 30 хектара земљишта, бави и прерадом поврћа и воћа каже да су јњ тренутно потребна машине која се назива „пастер тунел“ и која кошта 100.000 евра.

- Размотрићемо могућност куповине уз субвенцију ЕУ, јер би то била велика помоћ за наш буџет који је знатно умањен због актуелне пандемије – истиче Лазић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину