РАДНЕ ДОЗВОЛЕ ЗА 2.000 СТРАНАЦА: Послодавци РС у недостатку домаће радне снаге доводе људе из Азије и Африке

Невена Бунић
Невена Бунић

17. 08. 2024. у 07:00

РАДНИЦИ из Непала, Бангладеша, Турске, Кине постали су уобичајена слика у фирмама у Српској, а све због недостатка домаће радне снаге, која се последњих година одлучује да настави живот у земљама ЕУ.

РАДНЕ ДОЗВОЛЕ ЗА 2.000 СТРАНАЦА: Послодавци РС у недостатку домаће радне снаге доводе људе из Азије и Африке

Фото: Принтскрин Јутјуб БХРТ

Послодавци истичу да ће страних радника у наредном периоду бити још више, из простог разлога - немају друге опције.

Већина страних радника у Српској је запослена у Бањалуци, Бијељини, Зворнику и Источном Сарајеву, појаснили су у Министарству рада и социјалне заштите РС. Највећи број новоиздатих радних дозвола добили су радници који раде у грађевинарству, прерађивачкој индустрији и осталим услужним делатностима.

- Ради се углавном о неквалификованим, квалификованим и радницима са средњом стручном спремом, али има и високообразованих, а таквих је 168 радника - рекли су у Министарству.

Да расте потреба за страним радницима потврђује и податак да је Управни одбор Завода за запошљавање РС недавно изменио одлуку о утврђивању квота радних дозвола за запошљавање страних држављана и лица без држављанства у РС. Према тој одлуци, у току ове године, радну дозволу добиће 2.000 странаца - биће издато 1.500 нових, а за 500 људи биће продужене раније издате дозволе.

Ова одлука је донета на захтев Уније послодаваца Српске.

Процедура до два месеца

ПРОЦЕДУРА доласка и ангажовања страних радника није устаљена и зависи од случаја до случаја.

- У суштини процедура подразумева комунацију са Агенцијом за странце и Заводом за запошљавање. Тај поступак траје обично од месец и по до два. Спорадично од случаја до случаја, у зависности од тога да ли послодавци имају ресурса да се баве тиме. Једни обезбеђују стране раднике путем агенција, други самостално, али у сваком случају посредници за довођење тих људи су агенције. Законски је све јасно, али би се могао убрзати и дигитализовати поступак - каже Аћић.

- Хрватска има 121.000 радних дозвола за стране раднике, Србија око 70.000, БиХ има око 6.000 радних дозвола за странце. Имајући у виду економију, извесно је да ће се тај број рапидно повећавати у наредним годинама сразмерно броју људи који недостају на тржишту рада - рекао је, за "Новости", директор Уније послодаваца РС Саша Аћић.

Аћић је потврдио да страни радници најчешће долазе из земаља Азије и Африке.

- Тих радника треба све више. Највећу потребу за страним радницима има сектор грађевинарства, пољопривреда, и све радно интензивне делатности - истакао је Аћић.

На питање да ли су страни радници бољи од домаћих, Аћић истиче да страни радници раде дуже од прописаног радног времена, али да нема фаворизовања код послодаваца.

- Сваки послодавац би радије да запосли домаћег у односу на страног радника, далеко је теже прилагодити странца новом радном и животном окружењу. Страни радници долазе само с циљем да раде. Желе да зараде, па често раде и дуже од максималне сатнице - рекао је Аћић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу