СКАНДАЛ НА ФЕСТИВАЛУ У ТУРСКОЈ: Члановима "Маслеше" из Бањалуке забранили истицање заставе Републике Српске

Срђан Мишљеновић

29. 07. 2024. у 09:00

АНСАМБЛ народних игара и песама "Веселин Маслеша" Бањалука саопштио је на својој званичној Фејсбук страници да им је на дефилеу 25. фестивала културе и уметности Истанбул – Бујукчекмече у Турској, онемогућено истицање заставе Републике Српске, уз заставу Босне и Херцеговине.

СКАНДАЛ НА ФЕСТИВАЛУ У ТУРСКОЈ: Члановима Маслеше из Бањалуке забранили истицање заставе Републике Српске

Фото: Фацебоок/ANIP "Veselin Masleša"

Како су истакли у саопштењу, то се догодило у суботу у склопу међународног представљања града Бањалуке, Републике Српске и БиХ . Из „Маслеше“ поручују да иако су најљубазније објаснили да се ради о формалној ствари, званичним обележјима ентитета, који путем локалних, али и републичких институција суфинансира њихов рад, док БиХ то не чини, те су дужни подносити и одређене извештаје након реализације гостовања, организатори, а укључујући и политичке актере, су тражили да им се преда застава Републике Српске која ће им бити враћена по повратку у хотел у којем су смештени", појаснили су из "Маслеше" и додали да заставу нису предали упркос притисцима и инсистирањима.

"Иако се у оваквим приликама углавном јављамо лепим поводима, да пренесемо богатство упознавања других култура и традиција Европе и света, те путем цењених сарадника из бројних медија, бар делимично упознамо наше суграђане о нашим активностима на самом фестивалу, овог пута се, нажалост, јављамо поводом скандалозне ситуације која нас је задесила већ трећи дан фестивала. Ансамбл 'Маслеша' већ деценијама промовише традицију ових простора, укључујући сва три конститутивна народа, те у склопу својих активности, сасвим логично носи и обележја Републике Српске уз, наглашавамо, и јасна обележја Босне и Херцеговине како пропозиције светске организације фолклорних фестивала (ЦИОФФ) и налажу и никада се ни на који начин нисмо огрешили нити смо омаловажили како заставу Републике Српске, тако ни заставу Босне и Херцеговине, поштујући све добре људе које у њој живе, без обзира на веру, нацију или име и презиме", наводе из "Маслеше".

Истичу да је од првог послератног међународног представљања до данас, ансамбл "Маслеша" наступио на десетине светских фолклорних фестивала, од Брисела, Солуна, Лисабона, Болоње, Каира, Александрије, Анкаре, Москве, Гетеборга, Варшаве, Амстердама, Абу Дабија, Дубаија, до Марибора, Љубљане, Сарајева, Скопља, Београда, Ниша.

"На сваком од ових фестивала у склопу дефилеа улицама светских и регионалних градова и метропола, смо уредно носили како заставу БиХ, тако и заставу Републике Српске, као саставног дела дејтонске БиХ, једну уз другу, без раздвајања и нигде нисмо доживели да нам се забрани кориштење заставе Републике Српске, осим на поменутом фестивалу на којем тренутно учествујемо", објашњавају они. Напомињу да су прва два дана провели активности под заставом БиХ, коју су им организатори доделили иако имају своје репрезентативне заставе, те упркос напомени, на одржаном дефилеу кроз Бујукчекмече, онемогућено им је истицање заставе Републике Српске уз заставу БиХ.

Подршка од Додика 

Подржавам делегацију Ансамбла народних игара и пјесама "Веселин Маслеша" Бањалука и поносан сам на њих јер нису дозволили одузимање заставе Републике Српске на 25. фестивалу културе и умјетности у Истанбулу, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

- "Веселин Маслеша" је ансамбл од републичког значаја. Срећан сам када видим младе људе који јасно показују љубав према Српској и који је достојанствено представљају и бране! - написао је Додик на друштвеној мрежи Икс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи