УЗ ФИЗИЧКЕ БАРИЈЕРЕ КОЧЕ ИХ И ПРЕДРАСУДЕ ПОСЛОДАВЦА: Особама са инвалидитетом у Српској отежано запослење

Т. ЦВИЈЕТИЋ

08. 07. 2024. у 13:07

ПРЕ 15 година је добила звање професора српског језика и књижевности, а требало јој је неколико година да нађе стални посао. Изазова је било много, од враћања документације јер не испуњава услове, до предрасуде послодавца да неће успети да обави радне задатке. Све то није је спутавало да се бори.

УЗ ФИЗИЧКЕ БАРИЈЕРЕ  КОЧЕ ИХ И ПРЕДРАСУДЕ ПОСЛОДАВЦА: Особама са инвалидитетом у Српској отежано запослење

Фото: Фрепик

Ово је прича професорке Душице Липовац из Бањалуке, која је након дугогодишње борбе успела да нађе запослење.

- Осам година радим у Народној и универзитетској библиотеци Српске, обављам посао који волим и који ме испуњава. Имам велику подршку директорке, Управе НУБ и колега - казала је Душица за "Новости".

Истакла је да је велика листа препрека и дискриминације приликом потраге за послом.

- Физичке баријере, делимично прилагођен јавни превоз, неадекватне веб-странице, неприлагођена писма као што је Брајево писмо. Када говоримо о приступачности, она се не односи само на архитектонску, већ на приступ информацијама и комуникацији - каже Липовац.

Евиденција незапослених

ИЗ ЈУ Завода за запошљавање Пале кажу да је на евиденцији незапослених, закључно са 31. мартом ове године, евидентирано укупно 1.220 лица са инвалидитетом. То су лица која су у складу са Законом о раду способна за рад и која се добровољно јављају на евиденцију.

Објашњава да особе са јачим инвалидитетом теже долазе до посла, јер им је потребан персонални асистент.

- Према Закону само радни центри који запошљавају ОСИ могу имати асистенте при раду. Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању инвалида РС не примењује се у довољној мери - сматра наша саговорница.

Директор ЈУ Фонда за професионалну рехабилитацију из Приједора Стевица Дроњак истиче да су се у протекле три године, кроз програме тог Фонда, запослиле 124 особе са инвалидитетом.

- До 2023, по основу запошљавања особе са инвалидитетом, послодавци су остваривали право на новчани стимуланс од 4.000 до 5.000 КМ по запосленој особи, а потом је тај износ повећан на 7.000 КМ - каже Дроњак.

Од 1. јануара 2024. новом одлуком предвиђено је да висина стимуланса зависи од врсте, степена и категорије инвалидитета.

- Новчани стимуланс за ратне војне инвалиде и цивилне жртве рата износи 7.000 КМ ако је инвалидност 40, 50 и 60 одсто, 8.000 КМ за 70 и 80 одсто инвалидности, те 10.000 КМ за 90 одсто и више - истиче Дроњак.

Напомиње да се стимуланс повећава за 1.000 КМ ако послодавац у стални радни однос прими женску особу са инвалидитетом или особу са инвалидитетом млађу од 35 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!