ЛИВНО ТЕСНО ЗА 200 СРБА?! Стижу реакције на графите "Убиј Србина" и нацистички симбол кукасти крст

С. МИШЉЕНОВИЋ

13. 06. 2024. у 06:15

НА дечјем игралишту у центру Ливна исписани су графити "Убиј Србина" и нацистички симбол кукасти крст.

ЛИВНО ТЕСНО ЗА 200 СРБА?! Стижу реакције на графите Убиј Србина и нацистички симбол кукасти крст

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ Livno 2022

Један од српских повратника у Ливну, који није желео да га именујемо, каже да је запрепашћен оваквим порукама које позивају на убијање Срба и то на месту где се деца играју!

Број Срба у Ливну је иначе на "нивоу статистичке грешке", а највише повратника је у селима у Ливањском пољу. Повратничка популација је махом старија, а младих српских породица готово да нема. Данас ту живи мање од 200 српских душа, углавном старијих људи, а у ливањској општини живи тек десетак српских малишана. Саговорници "Новости" кажу да су овакви натписи јасна порука Србима да нису добродошли у Федерацију БиХ.

Посланик СНСД у Представничком дому Парламента БиХ Милорад Којић каже да се изливи србофобије дешавају у континуитету у Федерацији БиХ, а последњи случај је исписивање увредљивих графита у Ливну.

- Сигурно је да у Ливну, у којем живи само 200 српских повратника, то изазива осећај страха - рекао је Којић.

Кладањ пример геноцида

РАДАНОВИЋ наводи да је српско становништво током грађанског рата 1992-1995. године убијано у кућама, становима, протеривано, уништена су комплетна српска насеља и села.

- Као пример геноцида може се навести општина Кладањ, у којој је било 13 већински српских насеља: Јелачићи, Коњевићи, Ковачићи, Лупоглаво, Матијевићи, Младово, Обрћевац, Оловци, Пелемиши, Пепићи, Врановићи, Вучинићи, Брдијељи. Сва наведена српска села су опљачкана и запаљена. Ни данас нису обновљена. Целокупно српско становништво је протерано. Ко није отишао био је убијен - наглашава Радановић.

Он је нагласио да је неопходно да се предузимају мере на кажњавању особа које шире србофобију, јер је то сигурно једини начин превенције будућег понашања и ширења међунационалне мржње, а у овом конкретном случају мржње према српском народу.

- Неопходно је процесуирање таквих људи, јер се њиховим кажњавањем србофобија сигурно може сузбити - сматра Којић.

Он је поручио да је битно да се идентификују починиоци ширења националне, расне, етничке и верске мржње и буду санкционисани, те да србофобија престане да буде стил понашања.

- То је једини начин за грађење суживота. Уношење и ширење националне нетрпељивости у БиХ није сигурно пут ка помирењу и суживоту - закључио је Којић.

Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту Срба у Федерацији БиХ, каже да је циљ актуелне политике у Федерацији БиХ уклањање Срба и православља са подручја ФБиХ.

- Према попису из 1991. године на територији данашње ФБиХ живело је 542.897 Срба. Према попису из 2013. године, у ФБиХ је живело 56.550 Срба. Сад, 11 година касније, у ФБиХ живи око 35.000 Срба - истиче Радановић и додаје да су Срби на нивоу статистичке грешке у ФБиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор