ЛИВНО ТЕСНО ЗА 200 СРБА?! Стижу реакције на графите "Убиј Србина" и нацистички симбол кукасти крст
НА дечјем игралишту у центру Ливна исписани су графити "Убиј Србина" и нацистички симбол кукасти крст.
Један од српских повратника у Ливну, који није желео да га именујемо, каже да је запрепашћен оваквим порукама које позивају на убијање Срба и то на месту где се деца играју!
Број Срба у Ливну је иначе на "нивоу статистичке грешке", а највише повратника је у селима у Ливањском пољу. Повратничка популација је махом старија, а младих српских породица готово да нема. Данас ту живи мање од 200 српских душа, углавном старијих људи, а у ливањској општини живи тек десетак српских малишана. Саговорници "Новости" кажу да су овакви натписи јасна порука Србима да нису добродошли у Федерацију БиХ.
Посланик СНСД у Представничком дому Парламента БиХ Милорад Којић каже да се изливи србофобије дешавају у континуитету у Федерацији БиХ, а последњи случај је исписивање увредљивих графита у Ливну.
- Сигурно је да у Ливну, у којем живи само 200 српских повратника, то изазива осећај страха - рекао је Којић.
Кладањ пример геноцида
РАДАНОВИЋ наводи да је српско становништво током грађанског рата 1992-1995. године убијано у кућама, становима, протеривано, уништена су комплетна српска насеља и села.
- Као пример геноцида може се навести општина Кладањ, у којој је било 13 већински српских насеља: Јелачићи, Коњевићи, Ковачићи, Лупоглаво, Матијевићи, Младово, Обрћевац, Оловци, Пелемиши, Пепићи, Врановићи, Вучинићи, Брдијељи. Сва наведена српска села су опљачкана и запаљена. Ни данас нису обновљена. Целокупно српско становништво је протерано. Ко није отишао био је убијен - наглашава Радановић.
Он је нагласио да је неопходно да се предузимају мере на кажњавању особа које шире србофобију, јер је то сигурно једини начин превенције будућег понашања и ширења међунационалне мржње, а у овом конкретном случају мржње према српском народу.
- Неопходно је процесуирање таквих људи, јер се њиховим кажњавањем србофобија сигурно може сузбити - сматра Којић.
Он је поручио да је битно да се идентификују починиоци ширења националне, расне, етничке и верске мржње и буду санкционисани, те да србофобија престане да буде стил понашања.
- То је једини начин за грађење суживота. Уношење и ширење националне нетрпељивости у БиХ није сигурно пут ка помирењу и суживоту - закључио је Којић.
Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту Срба у Федерацији БиХ, каже да је циљ актуелне политике у Федерацији БиХ уклањање Срба и православља са подручја ФБиХ.
- Према попису из 1991. године на територији данашње ФБиХ живело је 542.897 Срба. Према попису из 2013. године, у ФБиХ је живело 56.550 Срба. Сад, 11 година касније, у ФБиХ живи око 35.000 Срба - истиче Радановић и додаје да су Срби на нивоу статистичке грешке у ФБиХ.
Препоручујемо
ЈЕЗИВИ ГРАФИТИ У ЛИВНУ: "Уби Србина" и нацистички симболи на дечјем игралишту
12. 06. 2024. у 10:20
СРБИЈА ПОНОВО ЖРТВА ИДЕОЛОШКОГ ЛОВА НА ВЕШТИЦЕ: Ђурић реаговао на поруке из БиХ
11. 06. 2024. у 19:04
ДОДИК НИЈЕ ШТЕДЕО РЕЧИ: БиХ су срушили Марфи и Резолуција о Сребреници у УН
11. 06. 2024. у 16:19
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)