ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРЕ У ПОРАСТУ: Грађани Српске све чешће наседају на примамљиве понуде онлајн куповине

Наташа Лазукић

29. 05. 2024. у 08:40

ДАНАС када је технологија присутна у многим сферама живота, грађани Српске често су жртве компјутерских превара и на удару разних манипулатора путем интернета.

ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРЕ У ПОРАСТУ: Грађани Српске све чешће наседају на примамљиве понуде онлајн куповине

Фото shutterstock

Тако су недавно једном Бањалучанину са банковне картице скинули више од 2.600 марака, а онда је и полиција морала да се умеша.

МУП Српске је током ове године забележио раст кривичних дела компјутерске преваре у односу на протеклу годину, а којима су мете биле физичка лица, а санкције за неведена кривична дела прописана су Кривичним закоником РС.

- Тренд тих кривичних дела и даље се задржава у домену физичких лица, где се и у претходном периоду бележи највећи број оштећених - наводе из МУП РС.

У више наврата МУП је апеловало на грађане да не остављају личне податке на интернету и не отварају сумњиве линкове, али и да пазе на безбедност у дигиталном простору. Преваре је могуће препознати по томе што се "купци" јављају изван платформи страница за купопродају, шаљући им линк, који би требало да је линк за приступ курирској служби, са циљем преузимања уплате и слања артикла од стране продавца. У том линку се од грађана тражи да, између осталог, унесу и број банковне картице, ЦВВ или ЦВЦ код, као и период важења картице.

Блокирати картицу

УКОЛИКО грађани посумњају да су жртве преваре, неопходно је да што пре контактирају са банком, како би се извршило блокирање картице, а да о свему обавесте најближу полицијску станицу, истичу из бањалучке полиције.

- Полицијска управа Бањалука апелује на све грађане да приликом куповине или продаје, преко интернета не наседају на такве видове превара, и да ни у ком случају не откривају наведене податке другим лицима, уколико платформе за купопродају не предвиђају онлајн плаћање - истичу из бањалучке полиције.

Када се говори о онлајн куповини, Закон о заштити потрошача у РС је третира као продају на даљину.

- Овакав вид куповине је повољнији за потрошача, јер отвара могућност раскида уговора у року од 15 дана без образложења. Дакле, у року од 15 дана можемо да вратимо производ јер нам не одговара и добијемо новац назад - истиче Душан Срдић из Удружења потрошача "Реакција".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез