КРОМПИР СТРАДАО, ШЉИВА ДЕСЕТКОВАНА: Ниске температуре оставиле штету на усевима и у воћњацима у Српској

Невена Бунић
Невена Бунић

25. 04. 2024. у 10:11

НИСКЕ температуре и снег који су захватили поједине делове Српске претходних дана сигурно су оставили штете на воћкама и на усевима поврћа, а време ће тек показати колико ће род бити десеткован, кажу пољопривредни произвођачи.

КРОМПИР СТРАДАО, ШЉИВА ДЕСЕТКОВАНА: Ниске температуре оставиле штету на усевима и у воћњацима у Српској

Фото: Притнскрин/Јутјуб

У већем делу априла смо имали натпросечне температуре, неколико дана и летње, што је утицало да усеви никну пре времена, и да воћке процветају раније. Након тога је уследио хладни талас - у западним деловима и у вишим пределима у Српској падао је снег, а јутра су била ледена, понегде и у минусу и са мразом.

Председник Удружења воћара регије Приједор Младен Марјановић каже да су временске неприлике сигурно оставиле трага на воћкама.

- Тренутно не можемо проценити колика је штета, за неколико дана, седмицу, знаћемо на чему смо. Након хладног јутра протеклог викенда приметили смо промене на неким сортама шљиве, дошло је до измрзавања плодова. Такође, део јагода које су биле у цвету је оштећен ниским температурама. И мраз средином априла је направио штету - рекао је Марјановић за "Новости".

Додаје да је на поједним парцелама било мраза, а на пример само на неколико километара удаљености од тог подручја, није га било.

Ватром против хладноће

МЕТОДА паљења ватре у воћњацима не даје резултате, каже Младен Марјановић.

- Тако се некада радило и није било посебних резултата. Једино што је ефикасно су антифрост системи, међутим, то је доста скупа инвестиција. Проблем за нас воћаре је и чињеница да ниједна осигуравајућа кућа не жели да осигура воћњаке од штета насталих мразом - рекао је Марјановић.

Кромпир засађен у Херцеговини је страдао претходног викенда, јер је температура пала испод нуле. Биљке су биле покривене белим покривачем од залеђене росе, такозваном сланом.

- Имали смо протеклих јутара минус. Засађени кромпир који је тек никао је у потпуности уништен. У Љубињу се велики број произвођача бави узгојем кромпира, засађен је на око 40 хектара, па је штета огромна. Могуће је омладити кромпир, али за то ће бити доста времена. Површине на којима су засађени тиквица, боранија, расади парадајза и паприке такође су оштећени, као и засађене лубенице и диње - рекао је референт за пољопривреду у Љубињу Драгољуб Сорајић.

Повртари у Семберији и Лијевче пољу чекају наредне дане да се види колико су штету претрпели од ниских температура. Повртарске културе у пластеницима нису оштећене ниским температурама.

- Што се тиче отвореног подручја, биљке стагнирају, и не изгледају добро. Међутим, не можемо говорити о неком већем уништењу. Ове ниске температуре не погодују ничему, а поврћу понајмање. Оно што је расађено у пластеницима чека више температуре. Ако наредних дана буде мраза, имаћемо озбиљан проблем - каже председник Удружења повртара у Српској Дарко Илић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру