ЗА ГОДИШЊЕ ЛЕЧЕЊЕ 150.000 КМ: Малигна обољења у Српској вребају и децу од најнижег узраста

Наташа Лазукић

25. 03. 2024. у 07:45

МАЛИГНА обољења вребају децу од најнижег узраста, а лечење је дуготрајно и скупо, што потврђују лекари и ФЗО Републике Српске.

ЗА ГОДИШЊЕ ЛЕЧЕЊЕ 150.000 КМ: Малигна обољења у Српској вребају и децу од најнижег узраста

Фото Shutterstock

У просеку, на годишњем нивоу, лечи се 40 деце. Иначе, ФЗО РС у потпуности финансира лечење деце оболеле од малигних болести, а лечење једног пацијента на годишњем нивоу кошта око 150.000 КМ. Оболелима од малигних болести доступни су лекови који се налазе на листама лекова Фонда (листа цитостатика, болничка листа, листа лекова на рецепт и др.).

Према речима проф. др Јелице Предојевић Самарџић, шефа Одељења дечије хематоонкологије Клинике за дечје болести, тренутно је на лечењу 37 деце.

- Што се тиче броја оболелих он је у сличним оквирима као и претходних година, а потребна терапија за лечење је доступна - рекли су из УКЦ РС.

Један од студената медицине из Бањалуке каже да се као четрнаестогодишњак лечио од леукемије.

- Више од годину дана је трајала моја борба. Нисам желео да ме болест обележи, а то је била мотивација да упишем медицину и помажем људима - рекао је овај Бањалучанин.

Усвајање Програма лекова

СВАКЕ године ФЗО РС усваја и Програм лекова, у оквиру кога се налазе изузетно скупи лекови који се примењују у ограничено доступним количинама према приоритетима које листом чекања одређује УКЦ Српске. Из тог разлога није могућа рефундација трошкова за ове лекове, уколико их пацијенти сами купе.

Председник Удружења родитеља деце оболеле од малигних болести "Искра" Милан Берић појаснио је да се свест народа о болести током година мења и да не гледају пацијенте као заразне, а да су томе допринеле и млађе генерације које говоре о себи, нарочито они који су прошли тежак пут излечења. Такође, значајно је да је родитељима омогућено да примају пуни износ плате уколико су на одсуству због неге болесног детета, као и због саме скупоће и комплексности лечења.

- Важно је створити услове деци која се боре и која су се већ борила за живот. Тражимо једнаке могућности за њих што се тиче лечења, али и уписа на школе и факултете. Родитељима је омогућен боравак у Родитељској кући док траје опоравак, најбитније им је да су заједно у тој тешкој фази како би након лечења што пре наставили са животом - рекао је Берић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза