НА ПОМОЛУ ДОГОВОР О ЈЕФТИНИЈЕМ ХЛЕБУ: Пекари и Влада преговарају о нижим ценама основне намирнице

Невена Бунић
Невена Бунић

22. 02. 2024. у 05:00

ИАКО су цене хлеба различите од града до града у Српској, једно је сигурно, дошло је до поскупљења ове основне намирнице, због чега негодују становници којима је ово још један у низу удара на новчанике. Следеће седмице биће познато да ли ће појефтинити хлеб у Српској, за када је заказан састанак пекара и представника Владе.

НА ПОМОЛУ ДОГОВОР О ЈЕФТИНИЈЕМ ХЛЕБУ: Пекари и Влада преговарају о нижим ценама основне намирнице

Фото Pixabay free images

На претходном састанку на коме су били представници из Привредне коморе РС заједно са министром трговине и туризма РС Денисом Шулићем, није било договора о нижим ценама, због чега је заказан нови.

- У припреми је уредба о цени основног хлеба тип 500 и заједнички ћемо тражити начин и калкулацију како бисмо дефинисали цену и грамажу. Оно што су нам дали као предлог, а на чему и ја инсистирам, јесте да у што краћем року буде направљена социјална карта да би се знао обухват грађана који би могли куповати хлеб по нижој цени - рекао је Шулић.

Министар је истакао да је договор близу, те да је циљ да грађанима буде обезбеђен јефтинији хлеб јер је то основна животна намирница.

Цене хлеба варирају од места до места, па се тако тип 500 у Бањалуци продаје по 2,30 КМ, а у Бијељини иде до 1,80 КМ. И у Добоју је дошло до поскупљења, и цене хлеба су сличне као у у Бањалуци.

Незадовољни купци гунђају

ГРАЂАНИ су свакако незадовољни поскупљењем хлеба, али све се, према речима Светлане Шешлије, своди на гунђање.

- Нема правог активизма и рекације. Становници су због поскупљења пекарских производа променили "апетите". Сада купују најјефтинији полубели или бели хлеб, а некада су гледали да то буде хлеб без глутена, црни или нека друга здравија варијанта - рекла је Шешлија.

Председник Удружења пекара регије Бијељина Раденко Пелемиш каже да су пекари у незавидној позицији, и да без економске рачунице, тешко да могу снизити цене хлеба.

- Да би појефтинио хлеб, пекари се морају ослободити намета, добро решење би било да се укине или смањи ПДВ на хлеб. Ипак, ако се донесе уредба о смањењу цена, ми ћемо то морати испоштовати, ма колико то било неекономично за нас - рекао је Пелемиш за "Новости".

Додаје да би са оваквим стањем, хлеб могао и додатно да поскупи.

- Све зависи од ситуације на тржишту. Свакако да је повећање минималца утицало на повећање цена хлеба - каже Пелемиш.

Повећање износа минималне плате у РС није оправдање за повећање цена хлеба кажу из добојског Удружења за заштиту потрошача "Топер".

- Повећање цена хлеба ове године је нереално. Ако се поскупљења правдају повећањем минималца, онда је требало поскупити и брашно и други састојци хлеба, што се није десило. Поздрављам напор министра да се снизе цене хлеба - каже за "Новости" председница Удружења "Топер" Снежана Шешлија.

Сматра да би требало спустити и цене других пекарских произода, не само хлеба типа 500.

- Ту мислим на пецива која деца свакодневно једу у школама, али и друге производе. Увек се задовољимо нечим малим, направи се уступак да се скрене пажња са већег проблема - каже Шешлија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ЈЕ БОЉА ВЕРЗИЈА НОВАКА ЂОКОВИЋА: Чувени тренер шокирао тениски свет