НЕМА ГЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА БЕЗ ЗНАЊА ЛОКАЛА: Већина посланика НС Српске против новог законског решења

Срђан Мишљеновић

25. 12. 2023. у 07:00

НАЦРТ закона о изменама и допунама Закона о геолошким истраживањима, који је из Владе стигао у Народну скупштину Српске, није добио позитивне коментаре већине посланика у Парламенту РС. Сматрају да се тим документом понижавају локалне заједнице, јер се предлаже да се искључе када је реч о давању сагласности да се на њиховој територији могу спроводити геолошка истраживања.

НЕМА ГЕОЛОШКИХ ИСТРАЖИВАЊА БЕЗ  ЗНАЊА ЛОКАЛА: Већина посланика НС Српске против новог законског решења

Фото Танјуг

Такође, посланицима је засметала и највећа дозвољена количина минералне сировине која се може узети с циљем испитивања. Новим законским решењем предвиђа се могућ ископ од чак 10.000 метара кубних земље и материјала, уместо до сада прописаних 200.

- То је енормна количина. Не желимо да се тај пропис мења, јер је то увођење нелегалне експлоатације, а ви га водите као истраживање. Озбиљна је то количина материјала која би оставила велике последице на терену. Влада, подсетићу, само дозвољава да се у ретким случајевима омогући ископавање до 5.000 кубних метара за земни гас - поручила је Споменка Стевановић, шеф Клуба посланика Демос.

Игор Жунић, шеф Клуба посланика СНСД, навео је да власт пре свега мора да гледа интерес грађана, а не било каквог крупног капитала, и да му управо на то личи Нацрт измена и допуна Закона о геолошким истраживањима РС. Нацрт је, каже, опасан и у политичком смислу јер може да направи озбиљне проблеме између грађана, у односу локална заједница и власт на републичком нивоу.

Посланик СДС Огњен Бодирога изјавио је да је очигледан циљ измена Закона о геолошким истраживањима је да се обезвреди и понизе локалне заједнице.

Коришћење шумског богатстава

МИЛАН Миличевић каже да се општини Теслић се приликом коришћења шумских богатстава са њене територије врати свега 10 одсто од вредности посеченог дрвета.

- Изузетак су локалне заједнице у којима је на челу СНСД, које су из Компензационог фонда, Фонда солидарности и средстава за јавне инвестиције добијале милионе, док су остале локалне заједнице добијале десетине хиљада марака - тврди Миличевић.

- Наводи се да је овим изменама носилац права на истраживање обавезан да се пре почетка истраживања код локалне заједнице само информише о евентуалним ограничењима за геолошка истраживања у односу на просторни план - навео је Бодирога.

Поручује да овакве измене закон неће проћи и истакао да постоје оправдане сумње да се иза свега крије прича везана за литијум.

- У Српској никада неће проћи експлоатација литијума и СДС је усвојио закључке да је против тих геолошких истраживања - нагласио је Бодирога.

Милан Миличевић, начелник Теслића и пресдедник СДС, каже да је става да приликом одлучивања о експлоатацији рудних богатстава крајње мишљење мора дати становништво локалне заједнице које се о томе треба изјаснити путем референдума.

- Није случајно то што је неко избацио из важећег закона документ који се зове сагласност локалне заједнице за геолошка истраживања. Приликом коришћења природних богатстава присутан је монопол и све је централизовано на врху државе како би се могло манипулисати оствареним приходима - истакао је Миличевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)