АМБАСАДОР САД ОПЕТ ПРЕТИ И УДАРА НА ДОДИКА: "Америка неће само посматрати како он земљу води у сукоб"
АМБАСАДОР САД у Сарајеву Мајкл Марфи изјавио је да неће да нагађа шта ће званични Вашингтон урадити у будућности као одговор на континуиране антидејтонске активности у БиХ, али да, како каже, председник Републике Српске Милорад Додик греши ако мисли да ће САД седети и са стране посматрати како он земљу води у сукоб.
Марфи је, гостујући на сарајевској Федералној ТВ, поновио став да САД подржавају територијални интегритет, суверенитет и мултиетнички карактер БиХ.
- Ми смо ту делом да бранимо Дејтонски мировни споразум и државу БиХ. И Устав је врло јасан - то је јединствена, суверена држава која се састоји од два ентитета и три конститутивна народа и осталих. Република Српска је ентитет у БиХ, дакле, нема право, односно Устав не предвиђа да се она отцепи - навео је Марфи у одговору на питање "како зауставити Додикове сталне сецесионистичке претње и антидржавно деловање".
Додао је да су САД и до сада биле спремне да одговоре на активности које прете територијалном интегритету БиХ.
- Инсистирали смо на одговорности лидера због антидејтонске реторике и деловања са нашим санкцијама у протеклих пар година. Претње сецесијом, напади на уставни поредак, одбијање да се испоштују све институције Дејтона, укључујући Уред високог представника – то су антидејтонска деловања. Нећу нагађати шта ћемо урадити у будућности као одговор на континуиране антидејтонске активностИ - казао је Марфи.
Подсећа да је Дејтон, пре свега, окончао рат, ужасну трагедију и то је, каже, јако значајно, а поставио је и основе на којим се може надоградити БиХ.
- Постигнут је напредак од Дејтона, физички напредак, то можете видети у Сарајеву које изгледа све боље и боље, али постигнут је и институционални напредак. Изградили смо јединствене оружане снаге, обавештајну агенцију, агенцију за индиректно опорезивање. Има и других примера и не треба то баш тако олако занемарити, али јако пуно посла је остало недовршено у БиХ – да се ојача демократија, да економија доживи раст, да се настави да се бори против корупције, енергетска сигурност - навео је Марфи и додао:
- Да би се постигао напредак, САД чврсто подржава све те циљеве и јако пуно смо улагали у протеклих 30 година у БиХ, више од две милијарде долара да помогнемо да се постигне напредак у остваривању свих тих циљева, да би земља била ближе чланству у евроатлантским институцијама, али то само по себи није довољно.
Према његовим речима, да би дошло до напретка, политички лидери треба да раде много боље свој посао, да раде за заједничко добро, на консензусу, компромису.
- Нигде у Дејтонском споразуму не стоји да политички лидери треба да краду, или да треба да користе запаљиву реторику, да практикују политику подела, или да треба сопствене уске финансијске интересе стављати испред интереса грађана БиХ. Разлог зашто није дошло до напретка који смо сви желели видети овде – због одлука који су доносили политички лидери. Они сносе одговорност за садашњу ситуацију када је реч о демократији и економији - тврди амерички дипломата.
Коментаришући изјаву руског председника Владимира Путина да се руска оцена ситуације у БиХ у потпуности подудара са ставовима руководства Републике Српске, Марфи каже да то није ништа ново, те да је и Амбасада Русије у Сарајеву давала сличне изјаве о ситуацији у БиХ.
- Те изјаве су погрешне, нетачне, засноване на погрешним информацијама и правним фантазијама. И то се не мења зато што се то говори у Москви или у амбасади овде - казао је Марфи.
Поручио је да претње територијалном интегритету БиХ, САД узимају јако озбиљно без обзира на то да ли долазе из земље или ван ње.
- Ми ћемо урадити оно што смо урадили и претходних 30 година у БиХ. Деловаћемо у заштити и одбрани територијалног интегритета БиХ. Радићемо сваки дан на разноразним питањима на начин који ће повећати шансе да земља иде ка евроатлантским институцијама. То неће променити наше пријатељство према овој земљи и људима – то је трајна категорија - навео је, између осталог, Марфи.
На питање да ли је БиХ заслужила "зелено светло" за отварање преговора о чланству у ЕУ, Марфи каже да не може да предвиди шта ће бити, али да САД од почетка подржавају интеграцију земље у евроатлантске институције – ЕУ и НАТО.
- Ми сматрамо да БиХ јесте и увек ће бити делом трансатлантске заједнице земаља, културолошки, историјски, економски... Ми смо подржали одлуку ЕУ да се одобри кандидатски статус БиХ. Знамо да је то геополитичка одлука, али је била исправна. Важан сигнал људима ове земље, посебно за време међународних тензија, битно је било рећи да сте ви део породице и да ћете формално бити део тих институција једног дана.
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
КОНСТАТОВАЛИ СМО ОБОЈИЦА ДА СРБИЈА НЕ СМЕ ДА СТАНЕ: Вучић се састао са Додиком (ФОТО)
13. 12. 2023. у 13:35
"ИЗАЋИ ЋУ НА ИЗБОРЕ И ГЛАСАЋУ ЗА СНС" Додик: Сматрам да је то најбоље што Србија има
13. 12. 2023. у 12:12
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (2)