НАЈБОГАТИЈИ ПОД ЛУПОМ ПОРЕЗНИКА Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу РС ступио на снагу

Драгица Маринковић

15. 05. 2023. у 07:00

ЗАКОН о пореклу имовине РС који је ступио на снагу у старту је завадио власт и опозицију у Српској. Наиме, опозиционари траже да се прво испита порекло имовине функционера и људи из власти. Из владајуће коалиције им одговарају да се не баве популизмом и да ће закон бити примењен за све грађане. Неће бити селективног приступа, поручили су и из Пореске управе РС.

НАЈБОГАТИЈИ ПОД ЛУПОМ ПОРЕЗНИКА Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу РС ступио на снагу

Фото: С. Мишљеновић

Ђорђе Вучинић, посланик покрета "За правду и ред" позива надлежне да крену прво од њега, да прочешљају представнике тог опозиционог покрета, а онда да наставе са носиоцима јавних функција у РС.

Додаје да већина посланика у НСРС не живи од плате, а било би интересантно открити како су за кратко време постали успешни привредници и власници некретнина.

- Треба испитати и колико ко поседује некретнина, не само под својим именом, већ и преко повезаних лица, супружника, рођака, кумова, заова или свастика - категоричан је Вучинић.

Саговорници "Новости" кажу да очигледно јавност неће добити одговоре како су поједини политичари постали за један мандат власници десетина некретнина, пентхауса, зграда и атрактивних станова по Србији, Црној Гори, Швајцарској, а примају плате од 3.000 до 4.000 марака.

-

Анализа ризика, па контроле

ГОРАН Маричић је додао да ће се, када се база о имовини грађана у потпуности успостави, приступити анализи ризика и уколико се појави сумња да одређено лице нема доказа за нагли раст вредности имовине ићи ће се у другу фазу поступка, а то је фаза контроле.

Синиша Вукелић, председника Клуба новинара Бањалуке каже да су очекивања јавности када се усвајао овај закон била да ће високи функционери који имају несразмерну имовину у односу на примања бити први на списку за проверу.

- Међутим, према порукама из ПУ видимо да се неће радити на тај начин, већ ће правити базу података па ће проверавати и обичне грађане. Тако ће остати, нажалост, јавна тајна чиме све поједини политичари располажу - истиче Вукелић.

Ивана Корајлић, извршна директорка Транспаренси интернешнела сматра да се имовина политичара мора решавати кроз законска решења који се односе на сукобе интереса.

- Политичари могу да крију имовину колико хоће јер је веома лоша законска регулатива. Контрола тачности података које политичари стављају у имовинске картоне приликом изласка на изборе је лоша како у РС тако и у целој БиХ - каже Корајлићева.

Горан Маричић, директор ПУ каже да ће прикупљати податке о имовини грађана у РС и иностранству.

- Неће се, како то неки погрешно тумаче, ићи од куће до куће и гледати ко има колико и каквих аутомобила и непокретности - рекао је Маричић.

ПУ ће овом послу приступити на једини исправан начин који је једнак за све, а то је да ће вршити системско прикупљање података о имовини свих грађана РС и на тај начин направити базу о имовини грађана у РС, БиХ и иностранству, наводећи да је тај посао већ у току.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ВЕРОВАЊЕ ЗА БОГОЈАВЉЕНСКУ НОЋ: Тачно у поноћ погледајте у небо, замислите жељу, а оствариће вам се ако урадите једну ствар