ЈОШ БЕЗ ОТКУПНЕ ЦЕНЕ МАЛИНЕ: Воћари широм Српске на мукама, узалуд траже између девет и десет марака по килограму
БЕРБА малине у Републици Српској је увелико завршена, али откупна цена на тржишту није формирана.
Произвођачи малина у РС траже од хладњачара да откупна цена буде између девет и десет марака, а хладњачари им одговарају да не могу говорити о откупној цени јер на тржишту нема потражње за малином од стране њихових купаца.
Због тога што нема откупне цене произвођачи су упутили и допис хладњачарима како би се коначно постигао договор и покренула прича са мртве тачке.
Председник Удружења малинара РС, Љубиша Алемпић, каже за "Новости" да је реално да откупна цена малине буде између девет и десет марака.
- У Србији се плаћа откуп малине десет марака, а за органску и око 13 марака - истиче Алемпић.
Он каже да је цена већ требало да буде формирана од стране хладњачара и да се касни са овим процесом у Српској.
- Ми не улазимо у то коме се даље продаје малина из РС. Очекујемо од наших хладњачара да буду коректни. Они који то не буду следеће године ће имати мању количину малина - поручио је Алемпић.
Када се говори о цени коју траже он појашњава да је она виша од прошлогодишње која је била 6,8 марака. То објашњава растом цене ђубриво и сви остали деривати за 200 до 300 посто и додаје да је ово на крају утицало и на већу откупну цену.
Миладин Радовић, један од власника фирме из Братунца, која има хладњаче и откупљује малину каже, за "Новости", да не може говорити о реалној откупној цени малине јер купци у овом тренутку уопште не спомињу откуп малине, а како каже већ је контактирао са 50 купаца.
- Одговор је да им сада не треба роба. Чим би дошао купац са понудом знали би шта можемо понудити произвођачима. Оно што знамо са тржишта је да купци узимају малину из неких других земаља по знатно нижим ценама. Да ли ће у неком периоду када се потроше те залихе узимати нашу робу видећемо од тржишта - појаснио је Радовић и позвао произвођаче на договор.
Драгоја Дојчиновић, председник Удружења воћара Републике Српске, казао је да је што се тиче рода малине ова година била добра за ове пољопривредне произвођаче.
- У неким регијама род се кретао од 500 до 1.200 килограма малине по дунуму, док је у неким од 500 до 700 килограма по дунуму. Углавном, малинари су задовољни како је прошла ова сезона - рекао је Дојчиновић.
Ми их не лажемо
РАДОВИЋ каже да, нажалост, тренутно нема тржишта за малину.
- Нико не пита за малину, а акмоли да траже да је купи. Немамо формираних цена на тржишту. Уколико произвођачи сматрају да их ми хладњачари варамо слободно могу преузети робу у замрзнутом стању и да је продају. Ако имају да имају тржиште и могу радити боље од нас, бићемо им захвални да нам помогну - поручује Радовић.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ЖИВЕЛА ЧАК 122 ГОДИНЕ: Шта је најстарија жена конзумирала сваки дан
ИСХРАНА може утицати на сваки аспект наших живота, па тако и на дуговечност
27. 11. 2024. у 20:07
Коментари (0)