МАЈСТОРИ ЗАРАЂУЈУ БОЉЕ ОД ДОКТОРА! Недостатак радне снаге у Српској последњих година значајно подигао цену занатима

С. МИШЉЕНОВИЋ

10. 08. 2022. у 08:15

ПРОНАЋИ и ангажовати мајстора у Српској, био то молер, зидар, керамичар, паркетар или водоинсталатер, постала је права лутрија.

МАЈСТОРИ ЗАРАЂУЈУ  БОЉЕ ОД ДОКТОРА! Недостатак радне снаге у Српској последњих година значајно подигао цену занатима

Зоран Павловић, Фото Д. Поздеровић

Нема грађанина који у телефону није меморисао неког мајстора Божу, молера Сашу или електричара Љубу. Ти бројеви се чувају као злато и нешто су сада највредније, посебно када се поквари неки апарат у домаћинству!

Мајстори са којима су разговарале "Новости" кажу да су последњих пар година коначно дошли на наплату занати, а који су годинама били лоше плаћени.

Ипак, одласком многобројних мајстора у иностранство, они који су остали у РС сада зарађују одлично.

- Сваки позив на телефон значи зараду од 100 марака. Зову ме за водинсталатерске радове, електричне, па чак и да меморишем канале на телевизорима. О кућним поправкама да не говорим - прича један од бањалучких мајстора.

Месечне зараде мајстора су, како кажу саговорници "Новости", веће него код доктора и професора и крећу се од 2.000 до 3.000 марака. Дневнице износе од 100 марака па навише.

Зоран Павловић, економски аналитичар, појашњава да је тренутно ситуација таква да су у Српској мајстори данас најтраженија "роба".

- Поред тога што одлично зарађују и диктирају цену јер су свесни да их је мало, ту је и одлична опција јер се одмах плаћа рад. И на то све, грађани су пресрећни јер су коначно нашли мајстора да им нешто поправи и отклони квар - каже Павловић.

Он каже да је на актуелну ситуацију са мајсторима утицало и то што су занати годинама били на маргинама образовања и више се водило рачуна о дигитализацији него о реалном сектору.

- Данас се у средњим школама образујете пре свега да радите на рачунару, а занати су и даље дефицитарна занимања, за која нема интереса - каже Павловић.

Мирослав Вукајловић, Директор Агенције за посредовање при запошљавању "Спектар", каже да je ситуација у РС на тржишту рада таква да мајстори који су остали овде зарађују месечно новца као да раде у европским земљама.

- Потражња за мајсторима је велика, али их нема на тржишту рада. Иако сада покушавају да промене свест о занатима и укључила се привреда и локалне заједнице да привуку младе на занате, ту се јавља велики проблем везан за демографију, јер немамо толики потенцијал младих - истиче Вукаловић.

Једно од градилишта у Српској, Фото Д. Поздеровић

Он каже да би једно од решења за повећање броја мајстора у РС било да се примени рецепт из Немачке од пре десетак година.

- Немачка је тад имала огроман број електроинжењера са високом стручном спремом који нису могли да нађу посао. Онда су многи од њих уписали занате и дошли на тржиште рада, где су пронашли послове. Ми имамо велики број незапослених лица која би могла уз одређену обуку да се преквалификују за занате. То би могло бити решење на тржишту рада и да се у занатски свет уведе армија незапослених лица - поручио је Вукајловић.

ФАЛЕ ЗИДАРИ, МОЛЕРИ, КЕРАМИЧАРИ

КАКО кажу наши саговорници, међу најтраженијим занатима су посебно они везани за грађевинарство, јер је Српска једно велико градилиште и потребни су зидари, молери, керамичари и сви они који учествују у изградњи. Дневнице и плате грађевинских радника су удвостручене у односу на пре три до четири године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)