РАТА И ДО 12 КМ ВЕЋА: Банке у Српској због пооштравања монетарне политике у Европи подигле камате на кредите

С. МИШЉЕНОВИЋ

03. 08. 2022. у 06:40

ТРИ банке од осам, колико их послује у Српској, обавестиле су кориснике кредита са променљивом каматом да ће од јула месеца доћи до раста камата и повећање рата кредита.

РАТА И ДО 12 КМ ВЕЋА: Банке у Српској због пооштравања монетарне политике у Европи подигле камате на кредите

Фото А. Станковић

Задужени са ратом од 250 марака сада плаћају четири до пет марака више, док је трошак ког оних са месечном обавезом од 500 марака порастао за 12 марака.

- Из банке су ме обавестили да у наредних шет месеци рата коју плаћам за стамбени кредит биће увећана са 500 на 512 маракa. Разлог је променљива камата и раст еурибора. Банкар ми је објаснио да ће се за шест месеци опет пратити еурибор и видети хоће ли се износ рате вратити на ону коју сам имао пре пораста еурибора или ће се повећати са још пар марака - прича за "Новости" Бањалучанин којем је увећана рата кредита.

Банкари кажу да повећања камата неће бити драстична и поручују да се неће поновити ситуација са швајцарским франком када су пре десетак година грађани Српске запали у дужничко ропство јер су главнице и камате кредита у "швајцарцима" отишле за 30 одсто.

Марко Ђого, Фото капитал.ба

Економисти, такође, умирују грађане и кажу да нема страха од великог раста рата кредита јер еурибор може порасти у неколико процената, а то неће драстично утицати на висину рата које се плаћају банкама. Марко Ђого, професор Економског факултета у Источном Сарајеву, каже за "Новости" да пооштравање монетарне политике у Европи није заобишло ни БиХ ни РС.

- У протеклих неколико година смо имали практично негативну каматну стопу и то није било нормално. Ово што се сада дешава је враћање на нормалу. Има старо банкарско правило 3-6-3, односно да су банке прикупљале депозите по три посто, а одобравале кредите по шест посто и у три одсто затварале посао - појашњава Ђого.- Нема панике за грађане јер у суштини долази до благог порста камата на кредите а не главнице кредита. Пораст камате на кредит се одражава и на рату, али у малим процентима и за неколико марака. Тако да грађани не треба да се плаше дужничког ропства или да ће им се поновити швајцарски франак.

Зоран Павловић, Фото Д. Поздеровић

Зоран Павловић, економиски аналитичар, саветује грађанима да добро прочитају уговоре за кредите како би видели на који начин је дефинисана камата и да знају зашто долази до повећања.

- У банкарском сектору имате камату која је дефинисана на начин да је наплаћује банка, а код дугорочних кредита ту је и клаузула о еурибору, односно цени евра на Европској берзи.

Еурибор је дуго био предмет махинација док није реаговала Централна европска банка и ставили га испод нуле. За вредност еурибора се узима шестомесечни просек, а не тренутно стање, тако да ако расте еурибор расту и камате и то може једном да се мења у току године. Еурибор је порастао и аутоматски се одразио на камате на кредите али то не треба да плаши грађане јер се не ради о неком огромном увећању већ за пола процентног бода - појаснио је Павловић.

Фото Независне Новине

ДУЖНЕ ДА ОБАВЕСТЕ КЛИЈЕНТЕ

ДИРЕКТОР Агенције за банкарство РС Срђан Шупут изјавио је да на нивоу банкарског сектора у РС, укупно пласирани кредити са промењивом каматном стопом, односно са клаузулом еурибор, износе 1,9 милијарди марака.

- Од тога износа на привреду се односи 950 милиона, а преосталих 940 милиона марака на становништво - казао је Шупут.

- Банке су дужне да обавесте клијенте о променама по питању износа ануитета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ECOMONDO: Централно место за дијалоге о одрживим праксама, технолошким решењима и иновацијама